|
Dr. Kádár JánosBelgyógyász, immunológus, fertőző betegségekElérhetőségeim: Magánrendeléseim ideje és címe: OEP-finanszírozott rendelés: Cím: Szent László Kórház, IX. Gyáli út 5-7. Telefon: 455-8100 Honlap: http://www.immunologus.eu |
Kérdezz-felelek
Köszönöm gyors reagálását a kérdésemre. Azért tettem fel a kérdést még egyszer, mert nem találom a válaszát továbbra sem.
Köszönettel: Anikó
Az "M" komponens-hez az elektroforezisen: arra a kérdésre keresik a választ, van-e olyan fehérjeszaporulat a vérben, amely nem a természetben látható sokszínűségnek felel meg, hanem egyforma képleteket jelent, ezt monoklonalitásnak nevezik (innen az "M" elnevezés). Elképzelések szerint az egyféle fehérje olykor egyféle, akár kórosan elburjánzott csontvelői sejtekből, plazmasejtekből eredhet. A monoklonális fehérjeszaporulatnak azonban sokféle otöbbféle oka lehet, és ezeknek csak az egyike egy - az esetek egy részében háttérbetegségként fennálló, vérképzőszervi - nem magas malignitású, de rosszindulatú - betegség. Elsőként tehát azt kell igazolni, hogy van-e Önnek ilyen. Az elfo a fehérjéket csak súlyuk és elektromosságozhatóságuk szerint vizsgálja, tömegméretekben végezhető gyors rutineljárás. Amennyiben itt gyanú merül fel "M" komponens iránt, további vizsgálatok szükségesek. Az Ön esetében ezt elvégezték, és azt találták, hogy finomabb vizsgálattal is kóros egyfajta-fehérje szaporulat áll fenn (ezt jelölik IgG lambdával). A helyzet további vizsgálatokat indokol. Sokféle kórkép merül még mindig fel, de ezek között ott van a félt vérképzőszervi is. A nem megterhelő, nem invazív vizsgálatokat az Ön esetében már elvégezték (a fehérje mennyisége nem nagy, egyéb fehérjék rovására nem szaporodott fel, a vérkép sejtvonalai érintetlenek): az eddigi adatok jó irányban mutatnak - vérképzőszervi megbetegedés ellen szólnak. A következő lépés leginkább várakozás, mert sürgős teendő nincs. Olykor ez az adat eltűnik (ha valamely más háttérbetegség volt az oka és az meggyógyul), így ésszerű várakozás, pl. 3 hónap után a vizsgálatokat megismétlik. Amennyiben a lelet továbbra is valós, csontvelő vizsgálat elvégeztetése szükséges.
Amennyiben a csontvelő ép, egészséges, akkor a diagnózis "MGUS" (=monoclonal gammopathy of undetermined origin, vagyis "monoklonális gammopathia, melynek eredete nem tisztázott). Ilyenkor évenkénti ellenőrzés szükséges. Amennyiben a csontvelőben eltérés van, a diagnózis myeloma vagy lymphoma lehet. Kezelni ebben az esetben sem szükséges minden esetben, de ennek elbírálása már a haematológus feladata.
A koleszterin magasabb értéke érszűkületre hajlamosít, a mai elképzelések szerint ennek megoldása nem diétás, hanem gyógyszeres, a célérték 5.2. Ennek beállítása a háziorvosi rutin feladatok egyike.
Kérem, adjon hírt a fejleményekről.