Veszély a nyári élmény mögött
A Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) közleménye szerint a június 14-én, majd 15-én és 16-án vett mintákból tízből nyolc esetben kimutattak különféle amőbákat – beleértve a rettegett Naegleria fowleri (agyevő amőba) lehetőségét is - közölte pénteken az ÚjSzó.
A Naegleria fowleri parazita váltotta ki a fürdő azonnali bezárását, miután egy 11 éves fiú kórházi ellátás közben elhunyt agyi fertőzés következtében.
A szlovák országos tisztifőorvos, Tatiana Cervenová úgy fogalmazott, a vizsgálatok még zajlanak – pontosítani kell az amőbafajokat, és azt, valóban e faj okozta-e a gyerek halálát.
Mi történik a háttérben?
- Mintavétel: A vízmintákat több napon keresztül vették, június 14-étől több napon át. A laboratóriumivizsgálat 5–7 napig tart.
- Megelőzés miatt lezárás: Az érsekújvári Regionális Közegészségügyi Hivatal lezáratta a kültéri medencéket, amíg a pontos eredmények rendelkezésre nem állnak.
- A minták elemzése: Az agyevő amőba ritkán fordul elő a természetes vizekben, de egy fertőzés gyakran végzetes. Mivel a mikroorganizmus a vízben nagyon csekély mennyiségben fordul elő, ezért különösen érzékeny elemzésre van szükség.
Betekintés egy tragédia hátterébe
A fertőzés június elején történt. A 11 éves erdőháti fiú a párkányi Vadas strandon úszótanfolyamon vett részt. Néhány nappal később súlyos idegrendszeri tünetekkel került kórházba, ahol sajnos meghalt. Ezt a Szlovákia Gyermekbetegségek Nemzeti Intézetének szóvivője jelentette be, és a strand igazgatója is megerősítette.
Elővigyázatossági tanácsok a családoknak
Ha idén vízpart közelében terveztek nyaralást vagy városi kiruccanást medencéhez:
- Kérjetek információt – Tudjátok meg, hogy milyen rendszerességgel vizsgálják a fürdő vizét, és van‑e nyilvánoss tájékoztatás.
- Védekezzetek a medencében – Kerüljétek, hogy víz kerüljön a fülbe vagy az orrba. Használjatok orrcsipeszt vagy füldugót, ha a vízben elmerültök.
- Fertőtlenítsetek – Legjobb, ha vízparti fürdés után rögtön tiszta vízzel és szappannal vagy tusfürdővel zuhanyoztok.
- Tájékozódjatok azonnal – Ha valaki furcsa fejfájást, hányinger vagy idegfájdalmat tapasztalna pár nappal a vízparti tartózkodás után, azonnal forduljatok orvoshoz.
Mi várható most?
A hatóságok folytatják a minták részletes vizsgálatát: megállapítják az amőbafélék pontos típusát, és tisztázzák, mennyire valószínű, hogy ezek közvetlen kapcsolatban álltak a gyerek halálával. A továbbiakban az eredmények függvényében kinyithatják a párkányi strand külső medencéit, de akár szigorítások és fokozott ellenőrzések is lehetnek – akár egy védelmi protokoll részeként.
A higiénés szabályok betartását nem lehet félvállról venni
A nyári fürdőzés öröme mögött rejtőzhet veszély, ha nem megfelelő a higiénia és a rendszeres ellenőrzés. A tragédia Párkányban felhívja a figyelmünket arra, hogy a higiénés szabályok betartását nem lehet félvállról venni. A családoknak és kisgyerekes anyukáknak különösen fontos, hogy informálódjanak, kérdezzenek, és tudatosan válasszanak fürdőhelyszínt. A sütkérezés, pancsolás élmény legyen, és ne kockázat.
Nyitókép: depositphotos
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)