Mi az a kőgyermek?
A „kőgyermek” vagy tudományos nevén lithopaedion olyan rendkívül ritka jelenség, amely egy méhen kívüli terhesség szövődményeként alakulhat ki. Olyankor fordulhat elő, amikor:
- a megtermékenyített petesejt a méhen kívül – leggyakrabban a petevezetékben – ágyazódik be,
- a magzat elhal, mielőtt elérné a szülésig vihető fejlettséget,
- és a test nem képes lebontani az elhalt szövetet.
A szervezet ilyenkor védekező mechanizmusként meszes burokkal veszi körbe a magzatot, így szinte szó szerint „kővé” változtatja – innen ered a „stone baby”, azaz kőgyermek kifejezés. - derül ki a Wiley Online Library orvosi folyóirat „Stone Babies” című tanulmányából.
Egy 35 éves titok a hasüregben
A most nyilvánosságra került eset egy 73 éves algériai nővel történt, aki erős hasi fájdalmakkal kereste fel az orvosokat. A rutinvizsgálatok során végzett képalkotó eljárás (CT - computer tomográf) derített fényt a rejtélyes elváltozásra: a nő hasüregében egy megkövesedett magzat rejtőzött.
A legmegdöbbentőbb részlet: a magzat 35 éve volt jelen a testében anélkül, hogy bármilyen panaszt vagy tünetet okozott volna.
Mennyire gyakori a lithopaedion?
Ez a jelenség elképesztően ritka:
- mindössze 0,0054%-ban fordul elő az összes terhességhez viszonyítva,
- az esetek többsége tünetmentes,
- gyakran csak véletlenül derül fény rá – például más panaszok miatti vizsgálatok során.
A lithopaedion első említése az orvostörténetben több évszázadra nyúlik vissza, de azóta is kevesebb mint 350 esetet dokumentáltak világszerte.
Hogyan képes ennyit elviselni a női test?
Az eset rávilágít arra, milyen lenyűgöző módon képes a női test reagálni a szélsőséges helyzetekre. Az elhalt magzat jelenléte önmagában súlyos gyulladásokhoz vagy fertőzésekhez vezethetne, de a szervezet „védelmi rendszere” – a meszesedés – meggátolja a szövődményeket.
Ez az alkalmazkodás:
- megvédi a testet a fertőzéstől,
- izolálja a veszélyt jelentő szövetet,
- és lehetővé teszi, hogy a nő tünetmentesen éljen akár évtizedeken át.
Megdöbbentő, mégis tanulságos
Ez az eset nemcsak orvosi szenzáció, de komoly figyelmeztetés is arra, hogy milyen észrevétlenül lehet jelen egy életveszélyes állapot a szervezetünkben. A hasi fájdalmak vagy szokatlan tünetek sosem bagatellizálhatók el – különösen idősebb korban.
Képek: reddit.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)