Nemrég jött szembe egy fotó az új „Magyar Élet Magyar Ének” daloskönyvről, amit Hankó Balázs kultúráért felelős miniszter mutatott be és amiből minden végzős nyolcadikos ingyenes példányt kap.
„Az ének közösséget teremt… ezzel a szeretettel énekeljük ezeket a magyar dalokat, melyek összekötnek bennünket… határon átívelően egy nemzetté.”
- így indokolta Hankó az ötletet.
A daloskönyv célja kétségtelenül nemes: a közös éneklés élményén keresztül formálni a nemzeti identitást. De mielőtt együtt énekelnénk, vessünk egy pillantást a tartalomjegyzékre!
Mi van a könyvben? – Témák és dalok
A 49 lekottázott dal több kategóriába sorolva jelenik meg, azzal a magyarázattal, hogy a fiatalok könnyebben eligazodjanak közöttük:
- Hazaszeretet
- Március 15.
- Október 23.
- Katonadalok
- Anyák napja
- Pünkösd
- Szüret és mulatság
- Advent és karácsony
- Születésnap
- Udvarlás
- Búcsúzás
Nem meglepő, hogy a daloskönyv több mint felét hazafias és katonás dalok alkotják - egyértelmű, hogy az állami üzenet a nemzeti identitás hangsúlyozása.
fotó: Facebook.com / Hankó Balázs
Ki az alkotó – és milyen a borító?
A borítón mindössze ennyi szerepel: egy kokárda, a trikolór színei, és a „Magyar Élet Magyar Ének” felirat (így, vessző nélkül) – semmi extra dizájn vagy művészi csavar.
Megemlítik Berecz Andrást is – a Kossuth-díjas énekest és mesemondót –, de nincs információ arról, hogy tényleg ő áll-e a borító megalkotása mögött, vagy csak névegyezőségről van szó.
A kritika nem maradhatott el
Amint Telex is írta, bár az miniszter úr szerepvállalása érthető érzelmi alapokon nyugszik, komoly kérdés, mennyire illeszkedik ez a pedagógiai palettába. A dalok között találunk olyanokat is, amelyeket a kormányközeli Kárpátia adott elő.
„mi sem kovácsolhatná egybe jobban a nemzetet, mint a koncertjein rendre homofób uszításig süllyedő Kárpátia dalszövegeinek éneklése?”
- fogalmazta meg a kérdést éles hangon a Telex.
Az ajándék ugyan közösségteremtő szándékot sugall, de a dalválasztás politikai vetületet is kapott – erre nekünk, anyáknak is érdemes odafigyelnünk, amikor a gyerekünk énektananyagáról döntünk.
Mit jelent ez a családoknak?
- Közösségi élmény vagy politizálás?
A daloskönyv persze közösséget kovácsolhat, de kritikai szemmel nézve olyan dalok kerültek bele, amelyek politikai üzenetet hordoznak. - Szülői felelősség
Ha a daloskönyvet az iskolában használják, fontos tudni, hogy ezek a dalok bekerülnek a tantervbe – mi, szülők, mérlegelhetjük, milyen szemlélettel állunk hozzá. - A forrás szerepe
A könyv az állam, a Petőfi Kulturális Ügynökség és a kulturális minisztérium közös gondozásában készült, ami nem pusztán kulturális, hanem politikai támogatottságot is jelent.
Szülői gondolatok
A „Magyar élet magyar ének” daloskönyv célja – a közösségi ének igénye – valóban üdvözlendő. Ám ahogy az összetétel is mutatja, a háttérben erős politikai irányvonal áll. Szülőként és segítő portálként fontos, hogy érzékenyen viszonyuljunk ehhez a kulturális ajándékhoz – tudatosan álljunk oda, és segítsünk a gyereknek eligazodni a dalok mondanivalójában.
Ha érdekelnek a közösségi nevelésen, hazafias nevelésen túlmutató dalok, nézd meg ezeket is a Családineten:
Nyitókép: Facebook.com / Hankó Balázs
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)