SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Tanácsok családi vállalkozások számára 2.- Utódlás-tervezés

Családinet [cikkei] - 2008-11-20
Kényes kérdés és kritikus döntés a családi vállalkozás utódlástervezése. Viszont időben kell erre a problémára is odafigyelni. Érdemes mielőbb elgondolkodni azon, mi fog történni akkor, ha mi már nem leszünk jelen, hogy vezessük a vállalkozást.
Számos családi vállalkozás tulajdonosát annyira lefoglalja a vállalkozásuk működtetése, hogy kevés idejük marad az utódlástervezés roppant fontos kérdésére.

Ki veszi át a vállalkozásunkat, mikor mi visszavonulunk? Mi történik, ha minket holnap elüt a busz, és nem tudjuk tovább működtetni a családi vállalkozást?

Ha ezekre a kérdésekre nem tudjuk a választ, nem elemeztük körültekintően az utódlás tervezést, és kockára tesszük a vállalkozás számára az évek során kínkeservesen létrehozott egyenlőséget.

Ron Johnson, a Nemzetközi Vállalat Brókerek Szervezetének (International Business Brokers Association – IBBA) vezetője a következőket mondja: „Az esetek túlnyomó részében az utódlás tervezés csak utólagos megfontolás tárgyát képezi. Feltétlenül érzelmi tartalmú kérdésről van szó, amellyel a vállalkozás tulajdonosa nem akar szembesülni. Nem akar arra gondolni, hogy a vállalkozása nélküle fog továbbhaladni.

Az IBBA a legnagyobb nemzetközi non-profit szervezet, amely kifejezetten azon személyek és cégek érdekében működik, amelyek az üzleti brókerszakma, a fúziós tevékenységek és beszerzések különféle aspektusaiban érintettek.

Az IBBA nemrég 5 nagyszerű javaslattal állt elő a családi tulajdonban működő vállalkozások számára a hatékony utódlás-tervezés érdekében.

•    Legyünk realisták a vállalati utódlástervezéssel kapcsolatban. Valószínűleg a legidősebb fiunknak vagy lányunknak szeretnénk továbbadni a vállalkozást, így ők a helyünkre léphetnek. De valóban ez lenne a legjobb lehetőség? Ne feledkezzünk meg a többi családtagról, esetleg választhatunk valakit a cégen belül, vagy talán el is adhatjuk a vállalkozást egy harmadik félnek. A közvetítő átsegíthet minket az átalakulási folyamatokon, és segíthet minket okos döntések meghozatalában.
•    Vegyünk számba valamennyi lehetőséget. Ne felejtsük, hogy az irányítás és tulajdonosi szerep nem feltétlenül jelenti ugyanazt. Kijelölhetünk egy családtagot, aki a vállalati vezető lesz, viszont a tulajdonjogot egyenlően eloszthatjuk több családtag között.
•    Vonjuk be a családtagokat az utódlás-tervezés folyamatába. A családtagokat mindenről informáljuk. Az utódlás-tervezés egyedüli kidolgozása, majd annak szimpla ismertetése a család felé csak elégedetlenséget szül, mikor nyilvánossá tesszük terveinket.
•    Vonjunk be külső szakértőket az utódlás-tervezés területéről. A megfelelő szakemberek alkalmazása, beleértve a közvetítőt is, segíthet a lehető legjobb utódlás-tervezésben. A tapasztalt külsős tanácsadó objektívebben fogja szemlélni a vállalkozást és a céljainkat.
•    Képezzük ki utódainkat és dolgozzunk együtt velük. Szenteljünk idő arra, hogy együtt tudjunk dolgozni azzal a személlyel, akit kiválasztottunk, hogy átvegye a céget, aki így már tudni fogja, mi szükséges ahhoz, hogy a vállalkozás továbbra is sikeres maradhasson. Ha egyszerűen csak hatalmat adunk nekik tanácskozási lehetőség nélkül, valószínű, hogy kudarcot vallanak… és a vállalkozás is.

Ezeket a vállalkozás utódlás-tervezésre vonatkozó tippeket minden családi vállalkozás tulajdonosnak érdemes megfontolni. Első lépésként döntsünk úgy, hogy már most nekiállunk az utódlás-tervezés folyamatának.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja