Hipnoszülés - nyugodtan, félelem és fájdalom nélkül
HipnoBirthing, vagy magyarul hipnoszülés
A Hipnoszülés gyakorlatának kidolgozója egy háromgyerekes édesanya, Marie F. Mongan. Neki magának mindegyik szülése igen kellemetlen élmény volt, de nem hagyta nyugodni a gondolat, hogy ennek nem feltétlenül kellene így lennie. Kutatásai közben találkozott Dr. Garantly Dick-Read 1953-mas tanulmányával, amelyben a szülészorvos azt írta: azok a páciensei, akik nem rettegtek a szüléstől, rendszerint az átlagnál könnyebben és gyorsabban tudtak életet adni a gyermekeiknek. Az orvos ebből arra következtetett, hogy a szülést kísérő fájdalom leggyakoribb oka a feszültség és a félelem.
Mongan ennek alapján dolgozta ki a lazító technikákat tartalmazó módszerét, amelyet először a várandós lányának tanított meg. Miután unokája mindezek segítségével gyakorlatilag fájdalommentesen jött világra, úgy döntött, széles körben is elkezdi tanítani a hipnoszülést.
A hipnózist egyelőre számos félreértés övezi
Általában valamiféle misztikus, ezotériával kapcsolatban álló dolognak képzeljük, pedig a hatása tudományosan bizonyított, sőt: agyi képalkotó berendezésekkel is mérhető. Bármilyen eksztatikus állapot - például komolyzenei vagy rock koncert, templomi áhítat, meditáció - kiválthatja. Az emberek többsége fogékony rá valamilyen szinten, de tizenöt százalékunk alkatilag nehezen hipnotizálható.
A hipnoszülés nem azt jelenti, hogy a kismama öntudatlan állapotban vajúdik
Éppen ellenkezőleg: nagyon is tisztában van a testében éppen zajló folyamatokkal, de feszültség és a félelem elengedése következtében ezeket nem, vagy alig érzi fájdalmasnak. Az ötlet egyébként nem új keletű, a gyógyászat egyéb területeihez hasonlóan a szülészetben is használatos évszázadok óta. A különbség az, hogy Morgan módszerében a hipnotizőr nem az orvos, hanem a kismama, illetve a partnere.
Az anya egy nyugodt, relaxált állapotban, a légzését tudatosan irányítva éli meg a folyamatot
A hipnoszülés elmélete szerint akkor a legjobb a várandósság és a szülés, ha a lehető leginkább mentes mindenféle beavatkozástól. Mongan személy szerint a nőgyógyász havonkénti látogatását is feleslegesnek tartja, ami a magyarországi protokollnak ugyan ellentmond, de a módszerből az is profitálhat, aki nem szeretné kihagyni az orvos látogatását.
Az eredeti, Mongan-féle hipnoszülést a világ 45 országában oktatják a HypnoBirthing Intézet munkatársai
Ők kísérik figyelemmel a várandós kismamát és párját. Megtanítják kommunikálni a magzattal, elengedni a félelmet, és begyakorolják vajúdás során alkalmazandó relaxációs technikákat. A pár emellett együttműködhet egy dúlával, aki az érzelmi támogatást nyújtja a folyamat alatt, és hatékonyabban kommunikálhat a kórház személyzetével is. Az eredmény pedig reményeik szerint a jó hangulatú, beavatkozásoktól mentes, örömteli szülésélmény.
Indexkép: pixabay - cynthia_groth
Közösségi hozzászólások: