SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Epidurális érzéstelenítés - áldás vagy átok?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-05
Sok édesanya állítja, hogy epidurális érzéstelenítés nélkül túl sem élte volna a szülést, mások riasztó történetekről számolnak be, amikor a tapasztalataikra terelődik a szó. Igen sokaknak pedig lehetőségük sincs dönteni, szeretnék-e. Mit kell tudni az epidurális érzéstelenítésről, röviden az EDÁ-ról?
Epidurális érzéstelenítés - áldás vagy átok?

Hazánkban 1976-ban vezették be a gerincen át adható érzéstelenítő eljárást, és a kezdeti idegenkedés után hamar az első számú szülészeti fájdalomcsillapító módszerré vált. Alkalmazása hazánkban mégsem mondható rutinszerűnek: sokan idegenkednek tőle, mások tudatosan szeretnék végigélni a szülés egész folyamatát. Sok hazai kórházban pedig még mindig elérhetetlen a lehetőség.

Az eljárás során az aneszteziológus fájdalomcsillapító oldatot juttat az úgynevezett epidurális térbe, amely a gerincvelő és a gerinccsatorna fala között található. Hatására az érintett terület 2-4 órán keresztül érzéketlenné válik a fájdalomra. Régebben a beadása után 24 órán keresztül feküdnie kellett a nőnek, de ma már létezik úgynevezett „sétálós EDA”, amely nem teszi érzéketlenné a lábakat.

Megfelelően elvégezve az EDA hatása elmúlik, mire megérkeznek a tolófájások, így a kitolás során a nő száz százalékosan részt tud venni a szülési folyamatban. Probléma akkor szokott felmerülni, ha a rossz időzítés miatt még a tolófájásokkor is hat a fájdalomcsillapítás. Ilyenkor a szülésznő szól, mikor kell nyomni, de még így is előfordulhat komplikáció, például az, hogy megakad a baba a szülőcsatornában oxigénhiányos állapotot okozva.

A legtöbb kismama azonban ódákat zeng a módszerről. Mivel nem szabad túl korán beadni, alkalmazását többórás vajúdás szokta megelőzni, így a szülési fájdalmakból ezeknek a nőknek is bőven kijut. 10-20 óra szenvedés, ám mégsem táguló méhszáj után valóban megváltás az EDA, főleg, hogy a szer a méhszájat is segít ellazítani, így a megfelelő időpontban beadva akár fel is gyorsíthatja a folyamatot.

Mint a legtöbb orvosi módszernek, az epidurális érzéstelenítésnek is akadnak ellenzői. Egyesek a saját rossz tapasztalataikból indulnak ki: sokan panaszkodnak alkalmazása után migrénes fejfájásra, nyakfájásra. Másoknak a fentebb leírt módon a rossz időzítés miatti komplikációk nehezítik meg a szülését. Ritkán, de előfordul, hogy valakinél nem is hat az EDA. Nehéz megmondani, hogy ez valóban az eljárás hibája volt-e, vagy nélküle még erősebb fájdalmakkal kellett volna-e az illetőnek szembenéznie.

Mások inkább elvi okokból utasítják el a szülés körüli fájdalomcsillapítást. Mint mondják: a gyermek világrahozatala természetes folyamat, amelynek része a fájdalom is. Ezen vélemény képviselői szerint minden olyan eljárás, amely mesterséges módon akarja eltávolítani a fájdalmat a szülőszobából, csak arra jó, hogy megfossza a kismamákat attól, hogy teljes egészében átéljék a szülés élményét.


Neked vannak tapasztalataid az EDÁ-ról? Esetleg szültél vele is és nélküle is? Oszd meg a véleményedet másokkal is!



A cikket lektorálta:
 

 
Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

Fotó: Ernest F / https://commons.wikimedia.org

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja