![]() |
Kérdezz-felelek
Kedves Zsuzsa!
2 héttel ezelőtt született meg a kislányom, az első gyermekem. Még sok mindenben tapasztalatlanok, ill. bizonytalanok vagyunk, így a segítségét szeretném kérni az alábbi, időközben felmerült kérdésekben:
- mennyire káros a csecsemő közelében a mikrohullámú sütő használata? Mindent abban – sterilizálózacskóban – fertőtlenítek. Ugye nincsen egészségkárosító hatása?! És a telefonhasználatnak - közvetlen, a baba közelében? Annyi mindent, megosztó véleményeket lehet ezekről is már olvasni…
- az első napokban véletlenül kétszer is belevilágítottunk vakuval a szemébe. Ugye ebből még nem lehet gond? Azóta is ugyanolyan aktívan szemléli a világot. A szemén nem látok „elváltozást”.
- Mit tegyek, ha fürdés közben véletlenül – ha csak kis mennyiségben is – a szemébe, fülébe, szájába megy a fürdővíz? Elegendő, ha a szeméről, füléről leitatom törölközővel? Ha a szájába megy, azzal árthatunk? Látásában/hallásában kárt tehetünk? (Gyermekorvos által felírt fürdőkenőcsöt használunk, patika által kikevertet (Ung. hydrophil. nonionic.)
- a mellbimbóm, mivel eléggé ki van sebesedve, körömvirágkrémmel és neogranormonnal kenem. Szépen gyógyul is. Szoptatás előtt lemosom, de félő, hogy így is marad a bőrön. Ha a kisbaba lenyalja, mit okozom vele? Próbálok nagyon higiénikus lenni, de nem biztos, hogy mindig sikerül. (A mai szoptatásnál pl. sikerült lenyalnia a neogranormont a még fennmaradt területen :(.)
- ahogy ágyba helyezem, simogatom, simogatják a rokonok, érintjük vele a kutacsot. Néha úgy érezzük, megnyomjuk vele... Ekkora nyomás ugye még nem okoz kárt benne, a fejlődésében?
- a tisztítószerek használata, belélegzése mennyire árthat? Elsősorban csak Domestost használok.
- ebben a korában mennyire ajánlott a hason fekvés – napközben?
- 40 fokos mosás esetében is ajánlott minden ruhaneműjének, textilpelenkájának a vasalása?
- a cumisüvegeket, hozzá való kellékeket, cumikat milyen gyakran sterilizáljam?
Segítő, iránymutató válaszát előre is megköszönve,
Üdvözlettel:
Sz. Dóra
Kedves Dóra!
Gratulálok! Nagyon sok egészséget, boldogságot kívánok Önöknek!
Köszönöm a bizalmát!
Ezekre a kérdésekre a védőnője is tud válaszolni, de azért én is végigveszem.
- a mikró használatáról megoszlanak a vélemények, én nem szoktam javasolni a használatát - felnőttnek sem, de 1 éves kor alatt semmiképpen. Ha éppen működik, a gyermek ne legyen fél méteren belül.
http://www.babacsoda.hu/karos-e-a-mikrohullamu-suet.html
a mobilról:
https://divany.hu/szuloseg/2014/08/25/jobban_art_a_gyerekeknek_a_mobil_sugarzasa/
- a beépített vakuk használatát lehet mellőzni, ki lehet kapcsolni, a lakás lámpáit kell felkapcsolni fényképezéskor. A károsodás nem azonnal jelentkezik, 2 hetes korban még nem tudni mi volt a következmény. Megnyugtatom, hogy a 2 eset nem valószínű, hogy ártalmas lenne. Kerülni kell az erős fényt. Pl, ha levegőre viszi, akkor a babakocsiban fektesse hasra, vagy használjon napernyőt, mert a baba szemhéja igen vékony. Sokszor azért sírnak séta közben, mert az erős fény, a kék ég bántja a szemüket, nem tudnak tőle aludni sem.
- a fürdető kenőcs ártalmatlan, de azért nem kell belőle sokat innia :-) Nem csípi a szemet, de ki kell törülni. A fülébe nyúlni nem szabad, pláne nem fülpiszkával, oldalra kell hajtania fejecskét, kicsit lefelé húzni a cimpát, ezáltal kiegyenesedik a hallójárat és kifolyik a hallójáratból a folyadék ( ez a felnőttnél is így van)
- mellbimbó kirepedése: szoptatás után fejés, ha szükséges, majd langyos szappanos vízzel lemosni a baba nyálát, mert a beszáradt nyál az is okozhatja a kirepedezést, a kórokozók is hamarabb megtelepszenek rajta. Kifejni 2-3 csepp tejet, rákenni a repedt felületre, hagyni míg rászárad, ez egy védőréteget képez. Szoptatás előtt lemosni.
Ha nagyon sebes, akkor kemikália (krém), de ha lehetséges inkább természetes megoldás.
- a kutacsot nem kell félteni, nem kell félni tőle, alatta még van sok védőréteg, vagyis az agyat nem könnyű simogatással megsérteni.
- tisztító szerek: szeretem a természetes megoldásokat. Ami erős, szúrós szagú, maró, gumikesztyű javasolt a használatakor, az kerülendő. Nagyon tudja rombolni az egész légzőrendszert!!
- hason fektetés híve vagyok: erősíti a kart, nem lapítja el a baba a fejet, ha visszabukik valamit, az kifolyik, nem a légzőrendszerbe csurog, ahol bajt okozhat, rengeteg okom van rá
Ha a köldökcsonk leesett, a helye nem vérzik, szépen beszáradt, akkor jöhet a hason fekvés. Étkezés után, míg nem büfizett, addig nem, de utána nyugodtan. Éjszakára is javaslom.
A mostani módszertani előírás nem javasolja, de ami nekem bejött az elmúlt 45 évben, azon nem szeretek változtatni, ha nem ártalmas és nincs a baba kárára, SŐT!!!
- ami a baba bőréhez hozzáér, azt érdemes vasalni, legalább 6 hetes korig. Nincs olyan sok ilyen dolog, de a pelenkát a feje alá tesszük, elég durva a szövése, azt érdemes mindig vasalni, puhítani. Próbálja ki a saját arcán! Ugye, hogy a vasalt sokkal kellemesebb? :-)
- a sterilizálás nálam mindig egyéni tanács volt. panelban, ahol 40 fokos víz folyik, nem mindig javasoltam, A család higiéniás szokásaitól is függ. Nem sok helyen kértem a napi kifőzést. Forró víz, 1 csepp mosogató, kefe elég.
A tiszta üveget egy tálcán, vasalt konyharuhával letakarva lehet pormentesen tárolni. A cumikat egy tiszta, zárt ( ramás) dobozban.
Remélem tudtam segíteni! :-)
Üdvözlettel:
Szeretnék segítséget kérni a következő problémához!
Van egy 3 hónapos kisbabám, napközben elalszik segítség nélkül, viszont esténként,ha elis alszik fürdés, evés után,kb 20 perc múlva fel is ébred, nem hasfájós,miután felébredt, sehogy sem jó neki,csak cicin,viszont nem cicizik ,csak nyámmog rajta, nem cumizik, kiköpi,öklendezik tőle, próbáltam tápszert adni neki,de azt sem fogadta el, így kizártam, hogy éhes lenne.Ha esetleg megpróbálnék másik fajta cumit adni neki,az esetleg megoldás lenne?
Válaszát előre is köszönöm! Szép estét!
Ismernek kéne a körülményeit: külön szobában alszik-e, szellőztetés van-e fektetés előtt, elegendő-e az anyatej.... Ha az anyatej elegendő, akkor nem szükséges a tápszer adása.
Így csak általánosságban tudok válaszolni. Ha egészséges, jól fejlődő, gyarapodó a babája, akkor egy kis kényeztetésre, foglalkozásra vágyik, hogy Ön kivegye, tutujgassa, cicin aludjon el. Javaslom, hogy nem vegye ki a kiságyból, hanem üljön a kiságy mellé, simogassa, énekeljen neki.
Amennyiben megszokja, hogy karban alszik el, akkor néhány nap/hét múlva már csak így fogja tudni letenni este.
Ajánlom ezt az oldalt az elaltatáshoz:
https://www.youtube.com/results?search_query=feh%C3%A9r+zaj
Forduljon bizalommal védőnőjéhez, gyermekorvosához, biztosan tudnak személyre szabott tanácsot adni!
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2018. 03. 25. 12:34
Én volnék az egy éves rosszul alvó kisfiú anyukája.
Ígértem, hogy jelentkezem.
Még csak az étkezési szokásokon sikerült finomítanom (nem etetem 2 óránként, inkább 3-4).
Valamint a szorulást talán sikerült megoldanom sok rostos étellel és minden nap kap szilva vagy barack pürét.
Igaz ígyis erőlködik, és valami miatt mindig sírdogál, vagy nyafog, pedig a széklet puha és minden nap van.
Lehet rossz emlékek, nem tudom..
Az éjszakában annyi változást értem el, hogy csak akkor veszem magamhoz, ha nagyon sűrűn kel, de ezt is általában hajnalban teszem. Nekem úgy tűnik, mindig mikor felkel, hogy tényleg baja van, nem "zsarnokoskodik" ezért még nem bírtam rávenni magamat a "leszoktatásra".
Viszont lehet a pár változtatás miatt, vagy az idegrendszeri érése miatt, nem tudom, de már van lassan minden éjjel 3 jó esetben 4 rosszabb esetben 2 óra megszakítás nélküli alvása. (eddig óránként kelt)
És amit még észrevettem, hogy az utóbbi pár hétben sokszor előfordult, hogy magát altatta vissza.
Cseppet felsírt, vagy átfordult és már aludt is.
Persze hajnalban még mindig óránként, rosszabb napokon fél óránként kel. De nekem már ez az egy-kétszeri 4-3-2 óra is sok könnyebbséget jelent.
Ami még eszembe jutott, hogy lehet most állna át két alvásról az egyre. Mert délelőtt 10 órakor szokott aludni, egy órát, majd délután 4 órakor is. De ez már akkor belelóg az estébe. Tegnap például 4 órától fél8ig aludt..
Lehet kimerült, mert már elkezdett futkározni is.
Utána fél10kor aludt el, tehát viszonylag hamar a felkeléshez képest.
Reggel 5kor már fent volt, de 7kor visszaaludt egy órát. Most fél1kor aludt el újra, így ma az estét időben tudom indítani. Lehet hogy ezzel a kisebb eltolódással sikerült átbillenni az egy alvás felé...
Gondoltam megosztom a tapasztalataimat, mert így interneten keresztül Öntől kaptam a legtöbb segítséget és odafigyelést.
Ön szerint a leírtak alapján lehetséges, hogy idővel "magától" lesznek egyre hosszabb alvások, vagy nem "úszom" meg a leszoktatást a felkelésről.
Köszönöm
Köszönöm a beszámolót! :-) Látja, minden megoldódik vagy az idő oldja meg. Legyen türelemmel továbbra is és hamarosan csak úgy alakul minden, ahogy ideális mindenki számára.
A széklete olajjal is lehet segíteni, vagyis a főzelékhez egy teáskanál olajat adni. paradicsom ivólé is szokott segíteni, persze az otthon készült.
1 éves kor körül maguktól áttérnek a napi egyszeri alvásra, ami általában azt jelenti, hogy 9 felé kelnek, délben ebéd, alvás 3-ig. Ez az átlagos, egyedi eltérés mindig van. Az éjszakai ébredések is idővel ritkulni fognak.Már ez is fejlődés! Este adjon neki laktató, sűrű ételt, ne legyen éhes éjszaka.
Köszönöm a dicséretet! :-) Máskor is nagyon szívesen segítek, mert minden kornak meg van a maga problémája.
A végén még hiányozni fog Önnek az éjszakai és a hajnali "macera" :-)
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2018. 03. 18. 13:51
Elnézést kérek, ha nem szokás, de igen feltettem több szakértőnek a kérdést, mert nem tudtam hányan válaszolnak, él-e még ez a fajta kérdezési lehetőség.
Igen megfontolandóan tartom a sorait és tényleg köszönöm a kitartó gyors válaszait.
Minden jót kívánok én is!
Itt kötelező mindenkinek a válaszadás.
Nem zavar, higy másokat is megkérdezett. Az életben is így van: kért vagy kéretlen tanácsot ad mindenki, a nagyszülők, rokonság, , varátok, szomszédság, védőnő, internet. Aztán szegêny első gyermekes szülők csak kapkodják a fejüket. Azt szoktam kérni, hogy mondják el mi vált be, és ilyenkor én is tanulok valamit. Imádom a hivatásom! :-
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2018. 02. 07. 19:23
Nagyon köszönöm a gyors választ. Megpróbálom akkor először az étkezést kitolni. 5 étkezést javasolna?
3 óránként? Mert ha tízórai meg uzsonna is van, akkor kb. így jönne ki.
A másik amit elfelejtettem írni, hogy a kiságyban hagyós módszert próbáltam kétszer is, de 2,5 óra után sem volt eredményes és lehet én voltam türelmetlen de már hulla fáradtan inkább kivettem megszoptatni. Ezt a 2,5 órát nem tartottam már normálisnak sajnos.
Hálásan köszönöm!
Nem szoktam böngészni a Csaladi neten, de most vettem észre, hogy egy névrokon kolléganő egészen mást javasolt Önnek, mint én. :-)
3 főétkezés: reggeli dúsan, kicsi gyümölcs vagy leve 10 óra felé. 12 körül ebéd, 15-16 óra körül egy kis tejpép, gyümölcs vagy szopás. Vacsira tartalmas főzelék + szopi lefekvés előtt.
Menjen be a szobába, feküdjön le egy plédre, dugja be a kezét, simogassa, de ne vegye ki. Nehéz megállni, de egy hét múlva már - remélem/talán - lesz eredmény. Adjon neki inni, ha igényli, de általában 2 kortynál többet nem isznak. Nem szopizni szeretne, hanem Önt szeretné a közelében tudni.
Tudja minden védőnő ugyanazt tanulta az iskolában, de aztán az élet, a saját tapasztalat új ismereteket ad. Én rengeteget tanultam, tapasztaltam a körzetemben (1974-től vagyok itt). Igyekszem követni a modern dolgokat is, de ami bevált 40, 30, 20, 10 éve, azt nem szívesen cserélem le egy kísérletezés alatt állóra. Látom, hogy akik behódoltak a kicsi akaratának hova jutottak később. Többször hallottam, hogy a következő gyermeknél nem követik el ... És tényleg nem követik el. És akkor a szülőnek is könnyebb.
Bocsánat ezekért a sorokért!
Minden jót kívánok!
Makay Zsuzsa 2018. 02. 07. 19:10
Köszönöm mindegyik válaszát. A kérdéseire válaszolva. Vacsora változatos nem mindig ugyanaz, jó éjt tejpéet is próbáltam már az édes, de egy fél adagnál többet abból sem eszik. Úgy vettem észre inkább többször eszik kevesebbet. Mondjuk kétóránként. Vacsorára főzeléket szoktam még adni, próbálok minél tartalmasabban, sokszor azt fogadja el amit saját kézzel eszegethet meg, pl. az avokádót nagyon szereti és a paradicsomot.
Inni csak vizet kap, ezzel nem lehet gond.
Téglalakásban lakunk távfűtéssel, de inkább túl párás lehet a levegő mert sokszor vizesek az ablakok. Lefekvés előtt azonban mindig szellőztetek. Azt is észrevettem, hogy sokszor izzad a feje, az az oldal amin fekszik. De vékony takaróval alszik és 20 max 22 fokban. Az utóbbi időben éjjel magamhoz vettem, hogy tudjak egy kicsit aludni, ekkor vettem észre, hogy sokszor mikor felkel valamelyik fülét ütögeti, de erre azt mondta a védőnő, hogy a fogfájdalom kisugárzása.
A védőnőm azt tanácsolta hogy ne most próbáljam leszoktatni az éjjeli kelésekről, mert ahogy látja, most van a szeparációs szorongása csúcsán és csak az ellenkezőjét érném el vele, valamit szerinte addig tart a sok felkelés míg szopizik. Ezt tapasztalatból tudja, nagyon sok szoptatós babával van ilyen gond a körzetében.
A gyarapodását illetően minden rendben van az átlagnál magasabb a súlya viszont átlagos. A 9 hós felmérésen volt 75 centi és 8100 gramm. Nagyon vidám baba egész nap mosolyog. A napi rutint nem tudom vele rendesen kialakítani, mert attól függ mikor kel, 6kor vagy 7kor előtte evett-e és már tolódik a reggeli. Aztán válogat ami épp ízlik. A katonákból ledobálja ami nem tetszik neki és sokszor a paradicsomot eszi csak. Ekkor készítek neki bundáskenyeret (csak tojássárgájából) azt is szereti felcsipegetni. Reggelire újabban babamüzlit adok szilvapürével hogy segítsem a székelését. Leavolacot is kap. De nehezen megy ígyis.
Köszönöm nagyon minden segítségét.
Köszönöm a beszámolóját.
Az étrendben erőszakoskodni nem szabad, de nagyon fárasztó lehet 2 óránként etetni. Nincs idő a megfelelő emésztésre, szinte mindig kap a gyomor ételt. Ebből következhet a szorulás. Ki kéne kicsit éheztetni, hogy ritkán, de nagyobb mennyiséget egyen. Nagyon terhes a szervezetnek ez az álladó emésztés.
Vacsorára mindenképen tartalmasat javaslok: főzelék hússal, utána szopi. Talán nem éhezik meg éjjel. Legalább 6 órát kéne pihentetni a gyomrot, az emésztőrendszert, a megfelelő kiürülést. Ezt kéretik szigorúan venni!
A csecsemők izzadékonyak fejükön, lábukon, tenyerük. 1 éves kora után ez rendeződik.
Nem értek egyet a kolléganőm szeperációs szorongás indokával. Majd az idő megmutatja, hogy a szoptatás abbahagyása után ki tudja-e tenni az ágyukból. Kamasz korára csak sikerül, de ne nekem legyen igazam. :-) 44 vagyok védőnő, sokat tapasztaltam :-)
Ha bármiben tudok segíteni írjon!
Várom a beszámolót hogyan alakulnak.
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2018. 02. 07. 18:42
Gondoltam éjjel éhes lehet ezért is szoptattam meg..
Hátha ez is segít mint információ.
Köszönöm
Reggeli legyen egy kis vajas kenyér bele, "katonák", utána szoptatás.
Délelőtt gyümölcs. Ebéd főzelék húsival, lehet már rántani is. Uzsonna baba pép. Vacsora főzelék, utána szopás.
Egyszer, többször részletesen írtam már itt a tanácsaim a hozzátáplálásról. Kérem szépen olvassa el mit és hogyan lehet bevezetni.
Valami alapvető hiba van, ha nem fogad el több főzeléket. Esetleg egy kicsit meg lehet édesíteni, mert az anyatej édes és fura neki a sós étel. Aztán ezt az édeset ki lehet vonni szépen lassan (az enyémek is így ettek).
A megfelelő fejlődéshez szükség van megfelelő étrendre. Ugye nincs nasi? Kölesgolyó és társai.... Ne legyen! Ha éhes egye meg az éppen aktuális ennivalót, de ne kapjon mást! Ne igyon gyümölcslevet, mert az cukrot tartalmaz, étvágytalanná tesz! Vizet, sima vizet. Esetleg néhány csepp rendes citromlevet, ami savat csinál étkezés előtt.
Az anyatej nagyon jó dolog, de már nincs meg benne az az összetevő, amire a kisfiának szüksége van. Hiába eszik Ön változatosan, nem megy át annyi tápérték, amire a picinek szüksége lenne. Hiánybetegség léphet fel, pl vérszegénység, amit aztán fájdalmas kezelni (az állandó vérvételek miatt).
Szorulás ellen jó a paradicsom lé. Szorulást okoz az alma, a borsó, a répa. Sok folyadék lazít, de az víz legyen, mert a gyümölcslevek is okozhatnak ilyen problémát.
Remélem itt is tudtam segíteni! Nagyon sokat lehet erről "mesélni".
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2018. 02. 07. 16:12
Köszönöm gyors válaszát. Az az igazság, hogy teljesen el vagyok bizonytalanítva, mert sok helyen azt olvasom, hogy gyerekfüggő az alvás, idegrendszeri érettség kell hozzá és addig anyai segítség. Ezért is adtam meg neki ha igénye volt rá a szopizást éjjel, és vártam amit írtak, hogy egyszer csak magától eljön az ideje az egyedüli alvásnak. Ez egyébként így történt az unokaöcsémnél is, 1,5 éves korában és bíztam benne, hogy nálunk is ez lesz. Másrészt látom rajta, hogy mikor felkel éjjel akkor fáj a foga, állandóan rág és a fülét ütögeti. Ezért nem volt szívem hagyni. De most már ebben is bizonytalan vagyok, hogy létezik-e ilyen hogy minden nap fáj a foga...
A javasolt módszerei jók, és ahogy írtam megpróbáltam korábban ezeket is, de nem tartottam normálisnak, hogy este ha beteszem a kiságyába, akkor 2,5 óra után sem alszik. Nem volt erőm még tovább ülni mellette. És abban a pillanatban nem is tudtam elhinni, hogy ez napokkal jobb lesz. Vagy meddig kell ilyenkor várni, mi a normális?
Mennyi idő után várható eredmény, és akkor is folytassam ezt a módszert, ha órákig nem vezet eredményre?
Köszönöm mégegyszer a válaszát:
a 11 hónapos rosszalvó kisfiú anyukája
Türelem, kitartás, következetesség!
A fogzás tényleg éjszaka tud nagyon fájni, mert akkor csend van, jobban oda tud figyelni magára a szervezet, de nem minden éjszaka fáj. Homeopátiás bogyók segítenek ebben sokat. Persze a beadásnak is sok szabályt kell betartani (étkezés előtte, utána).
Mi a vacsora és hánykor kapja? Nagy adag főzelék, utána anyatej, akkor nem éhezhet meg. Általában 8 óra felé tele van a pocakja szilárd étellel, akkor nem lehet éhes.
Milyen körülmények között laknak? Családi ház, panel...
Mivel fűtenek?
Milyen párás a szoba?
Mennyit szellőztet?
......
Nagyon sok kérdés merül fel bennem. A védőnője ismeri a körülményeit, ezek alapján személyre szabottan tud Önnek tanácsot adni. Én csak nagy általánosságokban tudok válaszolni.
Ha a baba jól fejlődik, megfelelő a súlya, eleget alszik délután, elfárad estére, akkor kell/kéne működnie az " este lefektetem és elalszik " dolognak.
A napirend kegyen ritmusos, minden nap ugyan az: felkelés, reggeli, séta, főzés, ebéd, alvás, uzsonna, játék, fürdés, vacsora, ágyba be. Persze vannak kivételek, de azok ritkák. Nagyon fontos a szokások kialakulásában a rendszeresség!
Másik a rítus: amikor bekerül az ágyába, akkor egy kis mese, ének, simogatás, ölelgetés, aztán szépen lassan ki lehet menni. Ajtó marad nyitva, kicsi lámpa ég a szobában vagy az előtérben. Ha nagy a sírás, be lehet szólni, hogy itt vagyok, azonnal jövök, semmi baj... Mindig nyugodtan, nem idegesen. Ha nem marad abba, akkor visszalépni, megsimogatni, DE NEM kivenni! Ha kiveszik kint is marad. Be lehet nyúlni, vagy ha feláll, akkor úgy simogatni, de nem kivenni. Ezt nagyon nehéz kibírni, de muszáj. Ez is tarthat vagy 5-10 percig és megint kimenni. Ha nincsenek szomszédok, akkor könnyebben megy sírni hagyni , mintha vannak.
Próbálja meg, hogy csak 5-10 percre megy be hozzá, és valamilyen ürüggyel kijön: mosogatok, fürdök stb. Lehet, hogy most még ezt nem érti, de később könnyebb lesz. Ilyenkor lehet szellőztetni is egy kicsit. (Most lenne jó, ha ismernék minden körülményt)
Éjszakák. Ha evett este rendesen, akkor csak víz! Nem tea, vagy gyümölcslé, vagy édes lötty, hanem sima víz. Ha ott lóg az üveg sokáig sok vízzel a szájában, az is rongálja a fogakat, mert felpuhítja a zománcot, szuvasodást okozhat hosszú távon. Kicsi víz, inkább legyen kikészítve 2 üvegben 50-50 ml.
Ezek a "játszmák" elnyúlhatnak sokáig, de ha erős és nem enged a zsarolásnak, akkor a kicsi fia hamar meg fogja tanulni, hogy új szabályok vannak és nem az fog történni, amit kisír magának. Ezt jobb, ha már most megtanulja, mert a későbbiekben nagyon a fejére nőhet :-) Nem tudok időt mondani, jósolni, de 2 hét minimum.
Nem vagyok számítógép hívő ebben a korban, de később sem, de nagyon tudom javasolni, hogy az interneten keressen rá: Fehér zaj. Mindenféle hangot talál, ami sokak szerint segíti az elalvást.
Remélem megint sikerült egy kicsit előrelépnünk!
Kérek szépen visszajelzést hogyan alakult az életük. :-)
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2018. 02. 07. 12:19
A segítségét szeretném kérni.
A kisfiam 11 hónapos, és 4 hónapos kora óta óránként kel. Ilyenkor kis szopival vagy cumival megnyugtatható, visszaalszik ritkábban fent van egy órát és utána alszik el, ölben vagy szopi közben.
4 hónapos koráig 3 óránként kelt, és este magától aludt el. Azóta azonban, hogy fel tud ülni nem hajlandó elaludni magától.
A védőnő szerint ez így lesz míg szopizik éjjel, okként a fogait és a szeparációs szorongást állapította meg.
8 foga van és kezdetektől fogva gyorsan csinált mindent, mászott fél évesen, és most már jár is segítség nélkül, önmagától, nem erőltettem semmit.
Próbáltam már 3 féle homeopátiás szert a chamomillt, a viburcolt és a coffea tostát is valamint a dologélt de kicsit sem használtak.
Próbáltam felvenni de letenni mielőtt elaludna, de 2,5 óra után nem bírtam tovább és elaltatva tettem le. Próbáltam az ágya mellett ülni, de akkor sem aludt el éjjel 2 óra mellette levés után sem.
Apa is kelt hozzá, de nála sírt végig, az utóbbi időben még nehezebben alszik vissza, ha leteszem mielőtt ténylegesen elszundítana, azonnal feláll nyújtja a kezét és ordít. 5 percig tudtam max sírva hagyni, mert annyira sírt, hogy félrenyelt és öklendezett, mint aki megfullad.
Kérem, adjon nekem tanácsot, mert kezdek teljesen kimerülni. Ennyire elrontottam valamit?
Nagyon köszönöm
Nagyon elkapatta a kisfiát. Következetességgel még rendbe lehet hozni ezt.
Ki kell alakítani egy szigorú napirendet, amit kezdetben nehéz betartani, de megéri. A szopási rend is beletartozik ebbe. 11 hónaposan elég naponta 3x szopnia, az is inkább kiegészítő, mint főétkezés. Reggeli, ebéd és este érdemes megszoptatni. Nem tudom, mennyi anyateje van, de ne ez legyen a főétel. Este a vacsora, fürdés után, ha szopik az jó dolog, de ne a cicin aludjon el, mint ahogy napközben sem. Egy ekkora baba kb 8 felé reggelizik, 12 felé ebédel, 1-3-ig alszik, 7-8 felé fürdés és alvás.
Ebéd után remélhetőleg nem kell altatni,mert elfáradt, be kell tenni az ágyába, kicsit besötétíteni a szobát, halk zene szólhat, le lehet ülni mellé és fogni a kezét, DE nem kivenni, sétálni vele, altatni. Az Ön dereka sem fogja bírni egy nagysúlyú baba órákon át való cipelését.
Ugyan ezt javaslom az esti alvásra is. Nem szabad kivenni, nem szabad cicin elaludnia. Itt segíthet az apuka, nagyszülő. Sok esetben 2-3 éjszakára rá lehet bízni a kicsit valakire, aki következetes, betartja a fentieket (nagymama) és akkor hátha abbamarad ez a követelődző, zsarnok "cirkusz".
A fogzásra jók a homeopátiás szerek. Vannak elalvásra hatók is. Este lehet adni egy kis citromfű teát, de nem filtereset, hanem szálasat.
Lehetőleg éjszaka csak sima vizet kapjon. Egy idő után rájön, hogy ezért nem érdemes felébrednie. Az üvegben 30-50 ml víz legyen, mert a kicsik addig isznak, míg jön az üvegből.
Remélem tudtam segíteni, most már minden Önökön, szülőkön múlik, hogy hova vezet ez az út. Sok türelem, kitartás, "nemengedés" szükséges. A gyermek nő bele a mi környezetünkbe, tanulja meg a szokásokat , viselkedési rendeket, a szülő pedig megmutatja, megtanítja neki ezeket.
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2018. 02. 05. 23:33
A problémám a következő, van egy 2 éves kisfiam aki nem akar másképpen enni csak cumisüvegből. Tudom hogy ebben a dologban én is hibás vagyok, nem kezdtem el vele időben a kanalas etetést. Most ha eszik is kanállal csak a leves levét fogadja el, de arra is nehéz rávenni. A darabos kajától undorodik, beveszi a szájába tartogatja egy darabig majd kiköpi. Most próbáljuk tőle elvenni a cumisüveget de 3 napig képes volt szinte semmit nem enni, még a vizet is kihányta. Én nagyon tanácstalan vagyok, remélem hogy helyrehozhatom amit elrontottam. Egyébként borzasztó makacs természetű.
A válaszát előre is köszönöm.
Feltett egy kérdést és meg is adta rá a választ.
Mit eszik a kisfia üvegből? Tejet , teát vagy mást is?
Kérdezze meg a védőnőjét, hogy ő - egyénre szabottan - mit havasol Önnek ebben az esetben, hisz ő ismeri a családját.
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2017. 09. 24. 13:52
Érdeklődni szertnék arról, hogy van-e jelenleg Magyarországon lehetőség arra, hogy részt vegyen valaki családterápián (anya-gyerek) olyan módon, hogy azért ne kelljen fizetni.
Több gyermekpszichiáter is kimondta már, hogy családterápiára lenne szükség, de eddig sajnos csak magánúton találtam erre lehetőséget. Anyagi keretünk ezt sajnos nem teszi lehetővé, a probléma azonban nem hogy oldódna a hónapok alatt, egyre súlyosabbá válik.
Kérem segítsen, hogy merrefelé induljak el, kit keressek meg annak érdekében, hogy problémánk kezelése elkezdődhessen!
Válaszát előre is köszönöm!
Csilla
A Nevelési Tanácsadóban van pszichológus. Nem tudom, hogy hol lakik, van-e Önöknél ilyen szolgáltatás.
A rendelőintézetben, ha van ideggondozó, akkor van ott védőnő is. Ő biztosan tud címet mondani.
Vannak Családterápiás Egyesületek, általában az első 3 ülés ingyenes.
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2016. 09. 01. 11:55
Nem írta meg, hogy mennyi idős a kisfia.
A kórház, az infuzió nem megoldás az étvágytalanság megoldására.
Keresse fel védőnőjét vagy gyermekorvosát és beszélje meg velük e problémáját.
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2016. 08. 21. 17:11
Véleményére lennék kíváncsi, hogy a babának milyen olajat érdemes adni, akár bevezetésként, akár később.
Olvastam a témában, de szerteágazóak a vélemények. Jó-e a sima napraforgó olaj a főzelékbe hidegen, vagy hidegen sajtolt olaj kell, esetleg repceolaj, vagy extra szűz oliva. Illetve olvastam, hogy van még kifejezetten babáknak készített olaj is.
Ön melyiket ajánlja?
Másik, ami érdekelne a rizs. Kell-e belőle biot venni?
Köszönöm.
Olaj adása a szülőre van bízva: amit az anyuka használ a családnak. Egyet forrhat, de csak a könnyebb emészthetőség miatt.
Nem kell bió rizst venni. burgonya helyett is lehet főtt rizst adni.
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2016. 08. 05. 10:56
Szeretnék feltenni egy pár kérdést.
Hat hónaposan kezdtük a hozzátáplálást, anyatejes babáról van szó, tejcsi még mindig van. Nem sietek a ht-val, nem célom a mielőbbi étkezés kiváltás. Szeretném ha a babám minél tovább szopizna. Amit kóstoltunk eddig: alma, őszibarack, krumpli, sárgarépa, sütőtök, meggy. Illetve kombinációk. Van úgy, hogy egy új íz először ízlik neki, de másnap már nem kéri, harmadik nap ímmel-ámmal megeszi. Van olyan is, ami ízlik, de semmiből nem eszik sokat, tehát egy adagra valót még soha nem evett meg. Súlya rendben van.
1. Csirkemellett mikortól lehet adni? Ht. megkezdése után mikor? Az én táblázatomban ht. megkezdése után két hónap van. Mennyiszer adjunk egy héten? Májat úgy tudom, hogy hetente egyszer szabad. Amikor először kóstolja őket, mekkora csirkemell kell, egy kockányi? Üveges ételekbe mindenféle különleges hús van. Azokat szabad adni? Pl. marha, lazac, vadnyúl stb. Ha igen mikortól?
2. Mi az a zöldség, gyümölcs, amivel jobb ha várunk? Az apró magvasokat tudom. Sárgabarackra is azt mondták, jobb megvárni az egy évet. Mi a helyzet pl. a körtével? Igaz az, hogy az ilyeneket üvegesben meg lehet hamarabb is próbálni, mert úgy nem bánt annyira?
3. Ha néha szeretnék neki adni gyümölcsleveket (üveges bébiitalt), akkor kell-e hígítani, ha igen milyen arányban? Pohárból kínáljam?
4. Rántást mikortól szabad a főzelékre tenni? Mekkora adagot? 1 tk liszt? Az olaj mennyi legyen?
5. Ha nem cél a minél hamarabbi étkezés kiváltás, mindig szopi után adjak mindent? A főzeléket is?
6. Gyümölcsöknek le kell-e szedni a héját? Én a meggynek leszedtem.
7. Mikor jelent problémát, ha mennyi napig nincs széklet? Ha nagyon erőlködik az baj?
8. Gyerekfogkefét mikortól kell használni? Láttam azokat a masszírozósokat, először azt kell?
9. Ha a háztartási kekszet nem akarja enni (glutén miatt adom, naponta fél keksz lereszelve) és főzeléket sem kap minden nap (liszt, mint glutén), akkor hogyan próbálkozzak a napi gluténnal? Buláta, kölesgolyó is jó erre?
10. Húslevesből mikor kaphat zöldséget, húst?
11. Milyen zöldfűszereket használhatok fűszerezésre?
Köszönettel.
Nem baj, ha nem eszik meg egy egész adagot, de azért egy ekkora babának érdemes emelni. Mi sem szívesen eszünk 3 napig ugyanazt, ha lehetséges naponta újat adjon neki és akkor talán szívesebben elfogadja. A maradékot le lehet fagyasztani, ha nincs benne anyatej.
1. pipihusit 6 hónapos kortól szoktam ajánlani hetente 2x egy hüvelykujjnyit. Májat elég 2 hetente, nem valami egészséges, az a szerv a "méregtemető". Az üvegesekre rá van írva mikortól ajánlott, nagy mennyiségű hús nincs benne (én a sima, hús nélkülit javasolnám és Ön tegye bele a feltétet.)
2. Körte ősszel mehet. A sziva húsa is, a szőlő leve is. Most van őszi barack. Dinnyét nem ajánlom, a sárga barackot sem.
3. Az üveges gyümölcslé laktat, eltömít, folyadékként nem ajánlom, legfeljebb higítva, de akkor nem valami ízletes. Inkább frisset adjon. Ha van gyümölcscentri, akkor lehet barackot, répát, céklát készíteni.
4. Rántás 7 hótól. Mivel babaadagot nagyon nehéz elkészíteni, javaslom, hogy 2 evőkanál olajat, 2-3 evőkanál liszttel készítsen el, ebből 1 teáskanálnyi elég 80-100 gr pürébe, a többit tegye bele egy bébiételes üvegbe és a hütőbe és mindig csak annyit vegyen ki, amennyi szükséges. A rántás sokáig eláll.
Ha frisset szeretne, akkor 1 kiskanál olajba 1 kiskanál liszt.
5. mindig szopi előtt egye a főzeléket és a gyümölcsöt. Legyen cél a déli etetés kiesése, a magzati életből hozott "aranytartalék" 4 hónapos korra kiürül és hiánybetegségek jelentkezhetnek.
6. A meggyet le lehet botmixerezni, nem szoktam ilyen pepecs munkát kérni a szülőktől :-) A baracknak le kell húzni, a többinek is
7. 3 naponta normális, de ha nincs ki kell csalogatni kúppal vagy lázmérővel. A paradicsom leve nyersen vagy főzelékbe burgonyával kicsit hajthatja. A kamilla tea is jól ki gtud pucolni.
8. Ha már van legalább 4 foga. Nem fontos a fogkefe kb 8-10 hónapos korig. Egy tiszta pelenkával a lefekvés előtt kicsit meg lehet tisztítani.
9. Kölesgolyó túl nagy neki, bajt okozhat. Reszelt keksz a gyümölcsbe, észre sem veszi. Nem szoktam forszírozni a glutént.
10. 1 éves kora urán, mert hagyma, bors is van belefőzve.
11. 10 hótól petrezselyem, kapor.
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2016. 07. 13. 20:17
Köszönöm ismét a válaszát. Olyan jó hasznos tanácsokat szokott írni, nincs véletlenül saját oldala, ahol különböző témákról ír?
Most ismét megakadt a szemem egy válaszon, mégpedig azon, hogy nem ajánlotta soha a grízt. Érdekelne miért?
Úgy vettem ki a szavaiból, hogy a háztartási kekszet sem a legjobbnak tartja.
Ön mit ajánl glutén bevezetésére? Tudom, hogy ha már eszi a zöldségeket, akkor abba majd mehet kis liszt is, de addig míg nem? Mert azt naponta adni kell.
Itt még az is érdekelne, hogy hogyan kell emelni az adagot, mert mindig csak azt hallani, hogy fokozatosan.
Súllyal nincs gond, csak anyatejes baba, és nagyon szépen fejlődik. Mondta is a védőnő, hogy ha nem fogad el eleinte semmit, az sem lesz gond, mert neki nem azért kell adni már dolgokat, hogy hízzon.
Még valami eszembe jutott. Amikor szívesen eszik olyat, amit már evett, tehát nem először kóstolja, akkor addig lehet neki adni míg ő kéri?
Köszönöm.
Köszönöm a dicséretet! :-) 42 év tapasztalatát osztom még Önökkel. Nincs bloggom, pedig néha hasznos lenne, gondoltam is rá, bíztatást is kapok, de ......
Grízt nem szoktam ajánlani: energia szegény, nem táplál, felfúj.
A háztartási keksz még mindig a legjobb megoldás a glutén adására. Lehet otthon is készíteni, receptje a neten, de mivel tojás is van benne 7 hónapos kor után érdemes sütni. Habár ki tudja, hogy a boltiban mi van.....
Lisztet, rántást a főzelékbe kell majd adni. Ennek mennyisége függ a főzelék mennyiségétöl. Nem kell naponta adni rántást. Aztán lehet habarni is 10 hótól.
Gyümölcsből a korának megfelelő mennyiséget érdemes adni. Inkább szóljon. A püre bevezetését már leírtam. Ehet többet is, ez is egyéni.
Üdvözöllel: Makay Zsuzsa 2016. 06. 26. 09:49
Köszönöm válaszát, sokat segített.
Az írta, hogy pürénél először csak saját főzőlé, majd belefejt anyatej. Miért?
Nekem a védőnőm úgy mondta, hogy vagy ez vagy az, de, hogy azért jobb először az anyatej, mert azt már ismeri és, hogy az édeskés.
Jól vettem ki az írásból, hogy akkor öt naponta lehet bevezetni az új ízt, nem kell várni egy hetet?
Azt a mondatot, hogyan kell pontosan érteni, hogy "nem kell minden ízt külön-külön bevezetni, hanem mindig emelni a mennyiséget."
Nem kell minden íznél először 5 kiskanál, 2. nap 10. 3. nap 15-20?
Még valami eszembe jutott. Védőnő és gyerekorvos is a háztartási kekszet lereszelve ajánlotta a glutén bevezetésére. Mindkettőtől megkérdeztem, hogy nem baj-e, hogy az cukros, és mindenféle adalékanyagot tartalmaznak. Gyerekorvos mondta, hogy nem, mert nem hozzáadott cukrot adunk, és nem tudjuk kikerülni, mert még a babakekszbe is van cukor.
Viszont rengeteget olvastam ebben a témában, és nagyon megoszlanak a vélemények ezzel kapcsolatban, sok helyen nem ajánlják a kekszet.
Önnek mi a véleménye erről? Gondoltam a vízbe grízre, és azt hozzákeverni gyümölcs püréhez.
Tudom, hogy a későbbiekben nem védhetem meg minden egészségtelen dologtól, most mégis úgy érzem, hogy a lehető legjobbat kell adjam minden tekintetben.
Köszönettel.
A zöldséget kicsi, sós vízben párolja, ebben valamennyi vitamin marad is. Ebből tegyen az összetört zöldséghez elöszőr. A baba ismerje meg a püre natúr ízét anyatej nélkül. Úgysem kap nagy mennyiséget 3 napig.
Első 3 nap burgonya főzőlével. 4. nap burgonya anyatejjel. 5. nap 50 gr burgonya anyatejjel. 6. nap 60 gr burgonya+ egy kicsi répa. 7. nap burgonya + saláta szívéből 3-5 levélke. 8. nap burgonya + néhány levél spenót = kb 80 gr. 9. nap burgonya + gyalult tök = 90-100gr. 10. nap burgonya + néhány levél sóska . ...... És így tovább. Az elfogadásról függ a haladás. 2 hét alatt ki lehet váltani a déli szopás. Persze ez is egyéni.
Ha kb 100 grammot megeszik jöhet bele pipi husi is.
Tehát nem kell mindig előlről kezdeni az új ízt.
Keksz: én nem ajánlottam eddig senkinek sem 4 hónapos korban. 6 hó után a gyümölcshöz lehet adni otthon lereszelt háztartási kekszet, ha a baba nem fejlődik megfelelően. Ezt is egyénileg kell eldönteni, nem lehet így látatlanban.
Mivel az anyatej édes, sokszor a pürébe fejt anyatej nem édesíti meg eléggé. Ilyenkor lehet egy kicsit cukrozni. Néhány hét alatt ki lehet vonni aztán. Szénhidrátra egyébként is szüksége van a szervezetnek (ezért jó a teát is kicsit cukrozni).
Grízt sosem ajánlottam!
Én csak a saját véleményem írom le, ami a 42 éves működésem alatt bevált. Ez egy útmutató, de mindenkinek lehet egy tőlem eltérő bevált módszere. Mi, védőnők elmondjuk, leírjuk, a tanácsaink, de elmondja a barátnő, a szülő, a szomszéd, a játszótéri ismerős stb -> és a szülő dönt. :-)
Én mindig a legjobbat szerettem adni az enyémeknek, a körzetemben élőknek, de a lehetősegeket is figyelembe kell venni! A bió sem mindig bió!
Még valami: ha most, 6 hónaposan kezdi a hozzátáplálást, haladjon gyorsan, mert a 40. hétre született babák minden tartalékukat 4 hónapos korukig felélik, az anyatej nem tudja pótolni azt. Ezért szoktam kicsit előrébb hozni a gyümölcsöt és a pürét, mint 6. hónap.
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2016. 06. 16. 07:36
Érdekelne az Ön véleménye hozzátáplálással kapcsolatban, ugyanis minden oldalon mást írnak. Annyiféle ajánlás van, hogy ember legyen a talpán, aki eligazodik. Tudom, hogy nekem kell döntenem, de azért kíváncsi vagyok. Mást mond a védőnő, mást a gyerekorvos.
6 hónapos kezdtük a hozzátáplálást. Én nem szeretném siettetni a dolgot. Milyen időközönként kell bevezetni egy új ízt? Tényleg várni kell egy-egy új ízzel egy hetet?
Mindent külön kell bevezetni, vagy már adott ételhez kell keverni az új ízt? Vagy lehet így is úgy is?
Egyik helyen azt írják, hogy minden új ízt egyesével, másik helyen pedig, hogy már adott ételhez keverjük a következő új ízt, és ha keverve megy, akkor válasszuk szét.
Az adagokat hogyan kell emelni egy új íz bevezetésénél?
Köszönettel.
Táplálás tanácsot nem szívesen adok a csecsemő ismerete nélkül. Ez egyéni. Mást tanácsolok egy szőke, kêkszemű vagy barna hajú, vagy lassabban fejlődő, vagy ...... Számtalan variáció létezik. És akkor még nem említettem a családi szokásokat. Ebben a témában az Önöket jól ismerő kolléganőm tud megfelelő tanácsot adni. Általánosságokat leírhatok, de ha valahol elakadnak, vagy a baba kevesebbet - többet enne egyszerre ...... Itt is számtalan variáció van.
Minden ételt érdemes délig elkezdeni, nehogy baj esetén éjszaka kelljen megoldást keresni!
A hozzátáplálás első lépcsője a gyümölcslé. Első nap 5 kiskanál lé, 2. nap 10, 3. nap 15-20. Aztán sok lé kicsi péppel. Minden nap emelni az adagot. Attól függően, hogy mennyi a súlya, hogy fogadja el ....... ÁLTALÁBAN 50-80 gr-nál többre nincs szüksége. Alma, barack, répa (de CSAK a leve). A sárga gyümölcsök kerülendők.
Nem kell mindig előlről kezdeni az új ízt. Ez vonatkozik a pürére is.
Pürék: alap a burgonya + répa v saláta v sóska v spenót stb Először 5-10 kiskanál főtt burgonya, másnap 20-30, 3. nap 50 gr,majd 4. naptól egyre több és jöhetnek az új ízek. Mindig frissen főzve, változatosan, mert ugye mi sem szeretjük napokig ugyanazt :-)
Elöszőr csak saját főzőlével(só legyen benne, mintha a családnak főzne), 3. naptól főzőlé és belefejt anyatej. Persze itt is növekszik a mennyiség.
Remélem érthető voltam. Nem kell minden ízt külön-külön bevezetni, hanem mindig emelni a mennyiséget. Jó lenne, ha 2 -3 hét alatt kiesne a déli szopás és este is - legalább fél adag püré enne.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Makay Zsuzsa 2016. 06. 14. 09:00
Koszmót hogyan lehet eltávolítani? Melyik a jobb megoldás? Az olajozás vagy a sampon?
Ha olajozás, akkor leírná pontosan a menetét, illetve azt is, hogy melyik olaj a legjobb erre a célra?
Ha sampon, akkor melyik márka? Ma az olajozást kipróbáltam, de nem jött le semmi. Igaz minimális koszmó van csak, de gondolom akkor is jönnie kellett volna valamennyinek le.
Köszönettel
A koszmó kezelésére az olaj használatát tartom megfelelőnek: vattára néhány csepp étolaj (amit a főzéshez használunk) vagy olívaolaj. Ráhelyezni a a problémás helyre, rá lehet tenni egy nejlon darabkát, pl zacskóból kivágni egy kis korongot, aztán jöhet a sapka. Mindezt a fürdetés előtt fél órával. A felázott hámréteget le lehet szedni körömkefével - egyébként is ezt ajánlom hajkefének - , körömmel, óvatosan.
A visszatérés megelőzésére a Beba koszmó elleni sampont ajánlom hetente 2-3x.
Jó egészséget kívánok:
Makay Zsuzsa 2016. 06. 04. 23:46
Érdeklődnék, hogy melyik almareszelő a jobb az üveg, vagy a műanyag? Eddig üveget gondoltam venni, de hallottam más anyukától, hogy úgy járt, hogy letört egy darab belőle, még jó, hogy észrevette. No persze ez a műanyaggal is előfordulhat, de talán a színeset könnyebb észrevenni.
A másik kérdésem, hogy gyümölcsből, zöldségből érdemes-e biot venni? Annyira nem hiszek a bio dolgokban, most mégis úgy érzem, hogy a lehető legjobban kell megadnom a kisbabámnak. Félek, hogy a nem bio dolgok tele vannak nitráttal.
Most kezdeném a hozzátáplálást, és almát szeretnék venni. Úgy gondoltam, ha olyat próbálunk ki, aminek éppen nincs szezonja, akkor inkább üvegeset veszek, az talán megbízhatóbb. Lesz saját is, de ugye még alma, répa most nincs.
Kerestem a neten táblázatot, ami szimpatikus, ott első helyen az alma, őszibarack, sütőtök, répa szerepel. Ön milyen sorrendet javasolna?
Köszönettel
Az üvegből készült reszelőt ajánlom: könnyebb tisztántartani, a gyümölcssav nem marja ki, méreganyag nem kerül az ételbe. Még senkitől sem hallottam, hogy letőrt volna belőle egy darabka. Az én üveg almareszelőm több mint 60 éves, sok generációt kiszolgált és semmi baja.
Minden zöldségben lehet nitrát (akár bioban is), ha a talaj nitrátos. Tapasztalatom szerint a házilag termesztett zöldség nagy része bio, mert az idősebb embernek nincs pénze vegyszerre. Én ezért vásároltam/vásárolok nénikéktől a piacon. Lehet, hogy a szomszédja permetezik és a szél átfújja a vegyszert, de ez áll a kimondottan bio termékekre is.
Üveges dolgok (gyümölcs, püre ) jó, hogy vannak, de rendszeresen azt adni nem javaslom. Legjobb mindig a házikoszt. Alma van a piacon, valamennyi vitamintartalma van még, míg az üvegesnek annyi sem, mert a gyártás során a hőkezelés miatt elveszíti azt. Az íze miatt érdemes adni frisset: 2-3 napig levet: elsőre 5-10 kiskanállal, majd 10-20-szal. 4. nap sok lé, kicsi pép. Napi 30 gr-nál többre nincs szükség (attól függ hány hónapos és milyen súlyú a babája).
Az etetés minden babánál egyéni, ezért nem szeretek látatlanban étkezési tanácsot adni.
Első gyümi az alma, aztán az őszibarack, sütőtök most már nincs, csak bébiitalban. Répának csak a leve adható: lereszelni, kicsi cukor, ami segít kicsalogatni a levet, letakarni, néhány óra alatt levet ereszt. A pép nem adható, fojt. Gyümi cebtrifugával persze minden egyszerübb, de 30-50 gr püréért nem érdemes bekoszolni. Ha a pépben nagyobb darab kerül egy kis folyadékkal le lehet "küldeni".
Sárgarépa és sütőtök hetente egyszer, vagy az egyik, vagy a másik. Sárga belű őszibarack, sárga barack, sárga dinnye 1 év alatt nem javasolt, vagyis én vigyázok a sárga dolgokkal. A bébiételeket sárgarépával ízesítik, mindegyiket. A sok sárga ételtől elöszőr a baba órra, majd az arca, keze lesz sárga, ilyenkor hetekig nem kaphat ilyen ételeke. Felnőttnek sem javasolt.
Remélem tudtam segíteni!
Kellemes nyarat, efészséget kívánok!
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2016. 05. 31. 13:54
Köszönöm ismét a segítségét. Nem is gondoltam rá, hogy a kék ég is zavaró lehet! Örülök, hogy írta. Szoktam használni a napellenzőt, de ha éppen nem süt a nap, akkor le is szoktam hajtani, had nézelődjön, de nagyon örülök, hogy írta a kék eget. Mindig tanul az ember valami újat.
A védőnő nem ad ilyen tanácsokat, nem is mond soha semmit. Én szoktam kérdezgetni, de olyan sok mindent nem akarok, ő meg magától soha nem mond semmit.
Köszönettel: M.
Nagyon sok apróság van, amit egy elsőgyermekes anyuka nem tud, mert tapasztalatlan. Én is így voltam vele :-) Nagyon sokat tanultam a szülőktől kezdő koromban, nem szégyelltem én kérdezni őket. Aztán mikor lett saját tapasztalatom azt is hozzátettem a tanácsaimhoz.
41. éve vagyok védőnő. Ez az életem! Egy munkahelyen töltöttem le ezt a sok időt.
Nagyon sok gyakorlati ranácsom van, a családjaim szokták kérni írjam már le ezeket. Talán ....
Az Önök életében hamarosan jön a hozzátáplálás, amit - szopás ellenére is - 4 hónapos korban el kéne kezdeni, mert a magzati életben begyűjtött tartalék addigra kiürül és az anyatej nem pótolja.
A mozgásfejlődés érdekében babája legyen sokat hason. Napközben tegye járókába vagy a földre egy pléd, rá egy lepedőn, játékokkal körülvéve.
Éjszaka ne szoptassa, vízet adjon neki, hogy megtanulja mit jelent a gyomrot pihentetni.
A későbbiekben is szívesen segítek, de higgye el, ha kérdéseit összeírja és felteszi a kolléganőnek vagy az orvosnak választ fog kapni, hisz ez a dolguk!
Üdvözlettel: Makay Zsuzsa 2016. 04. 09. 06:40