SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rossz hatással van a gyerekekre Peppa malac, Sam a tűzoltó és a Mancsőrjárat kutyusai is – állítja a szakértő

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-10-28
A szülők és a gyerekek többsége is odavan Peppa malacért. Ez az ártatlannak tűnő malac Sophie Giles viselkedés tanácsadó szerint azonban negatív hatást válthat ki a gyerekekből. Tiltsuk vagy engedjük a mai rajzfilm sorozatokat, amelyekben még az agresszió is gyakori?
Rossz hatással van a gyerekekre Peppa malac, Sam a tűzoltó és a Mancsőrjárat kutyusai is – állítja a szakértő

Ártatlannak tűnik Peppa, pedig nem az

Több mint 20 éve foglalkozik gyerekekkel Sophie Giles viselkedés tanácsadó, aki szerint a Peppa malac c. mese negatív hatással lehet a kicsikre - szerinte negatív üzenetet hordoz a család szerkezetéről. A szakértő például nagyon kifogásolja azt, ahogy a főszereplő Peppa malac az apjával beszél, aki végig próbál megértő lenni a gyerekével szemben.

A viselkedés tanácsadó azt javasolja, hogy mielőtt a gyerekünket a képernyő elé ültetjük, előtte nézzünk meg mi magunk egy epizódot az adott műsorból. Így megbizonyosodhatunk arról, hogy nincs-e olyan üzenete a rajzfilmnek, amiről nem szeretnénk, hogy gyermekünkhöz elérjen.

Giles nemcsak a Peppa malacról, hanem Sam a tűzoltóról és a Mancsőrjárat kutyusairól is azt gondolja, hogy rossz hatással vannak a gyerekekre.
 

 

Változnak a mesék, egyre több az agresszió

Emlékszünk még a Mézga családra vagy a Hupikék törpikékre? Teljesen más rajztechnikával készültek, és másképp jelent meg a jó és rossz ellentéte ezekben a mesékben, mint például a 2000-es években berobbant Pokemon vagy Dragonball mesékben. Ahogy megyünk előre az időben, annál kegyetlenebb és agresszívabb a negatív főszereplő, és annál erőszakosabb jeleneteket láthatunk, amikor a jó és a rossz megküzd egymással.

A mai rajzfilmek nincsenek jó hatással a gyerek idegrendszerére, ami még fejlődésben van. Nem véletlen, hogy Vekerdy Tamás nyolc-tíz éves korig egyáltalán nem ajánlja, hogy a gyerek bármilyen mesét vagy más tartalmat nézzen. Főleg a fiúknak szánt mesék vannak tele agresszióval, gyors, villózó képekkel és erős hanghatásokkal.

A pszichológus azt is gyakran hangoztatta, hogy csak a hallott mese a jó mese, a látott mese nem, mert "nézés közben" nem fejlődik a képzelőerő és a kreatívitás. Továbbá gondoljunk csak bele: ha hallgatja a mesét, és egy ijesztő rész következik, akkor is csak annyit képzel el, amennyi számára befogadható. Ellenben ha készen kapja a képet, például egy rajzfilmben, akkor a félelmetes jelenet nagyon felkavarhatja őt.

Olvasd el ezt is: Mesével a gyermekkori agresszió ellen: ezért nagyon fontos, hogy pici korától kezdve mesélj a gyereknek

démonOpenClipart-Vectors képe a Pixabay-en


Milyen a jó mese?

Bármilyen meséről is legyen szó, mindig felügyeljük, tudjuk, hogy mit néz a gyerek. Mielőtt a képernyő elé ültetnénk, nézzünk meg mi is egy epizódot! Fontos az is, hogy beszélgessünk a gyerekkel a látottakról. Ha valamitől megijedt, vagy nem tudja hova tenni és emiatt szorong, akkor segítsünk neki!

És hogy milyen a jó mese? Szalai Katalin pszichológus szerint a klasszikus mesét minden nemzedéknek lehet mesélni, ugyanis időtálló. Felnőttként lehet, hogy rémes belegondolni abba, hogy a nagymamát megeszi a farkas, vagy hogy a szülők magukra hagyják Jancsit és Juliskát, de a gyerek nem gondolkodik ilyeneken, ő egészen mást ragad ki a meséből.

”Én azokkal a pszichológus kollégákkal értek egyet, akik azt mondják, hogy a gyerek már azáltal is sok szorongást él át, hogy kicsi és tehetetlen, nincs hatása az eseményekre és kiszolgáltatott a felnőttek jóindulatának. Éppen ezért a személyiségét az olyan mesék építik, amelyek a megküzdésről szólnak, de a végén a jó mindig elnyeri jutalmát, a gonosz pedig megbűnhődik” – mondja Szalai Katalin pszichológus.

A szakértő szerint ilyenek Benedek Elek meséi, vagy a magyar népmesék is. Vagyis ahol a főszereplő kicsi és gyenge, de kalandjai során segítőkre talál és végül a megkapja a jutalmát, de előtte komoly csatákat kell megvívnia, például az óriással vagy a hétfejű sárkánnyal.

Indexkép: Chris F fotója a Pexels oldaláról

Olvasd el ezeket is: 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha azt gyanítjuk, hogy bántalmazás, zaklatás áldozata lett?

Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha azt gyanítjuk, hogy bántalmazás, zaklatás áldozata lett?

A szülő egyszer csak elkezdi érezni, hogy valami nincs rendben. A gyerek minden nap úgy indul el az iskolába, mint aki poklot készül járni. Rémálmai vannak, reggel karikás szemekkel ébred, fejfájásra, hasfájásra panaszkodik. Több pénzt kér tízóraira, mégis alig eszik, veszít a súlyából, tolltartója, személyes tárgyai rendre eltűnnek. Biciklije tele van sérülésnyomokkal, jegyei romlanak, hosszú ujjú pulóverét a csuklójára húzza, kapucniját pedig a fejére. Amikor saját magáról, mint értéktelen és semmire való emberről nyilatkozik meg, a szülő már biztos benne: valaki zaklatja, bántalmazza őt az iskolában. A fenti példák már súlyos abúzusra utalnak, melyben azonnal segítséget kell kérni.
A szerkesztő ajánlja