SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem hallgat rám a gyerek! Mit tegyek? - 5 tipp a szófogadás érdekében

Családinet [cikkei] - 2019-09-25
Százszor kértük, mégsincs kész? A játékok a földön, a gyerek egy szál alsóban szaladgál, pedig indulnunk kellene és délután majd a leckeírással is meggyűlik a bajunk. Hogyan érjük el, hogy a kéréseink anélkül teljesüljenek, hogy közben harctérré változna az otthonunk? Kérdésünket Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője válaszolta meg.
Nem hallgat rám a gyerek! Mit tegyek? - 5 tipp a szófogadás érdekében


Nézzünk a szemébe!

Kevésbé hatékony az a kérés, amit a konyhából kiabálunk a szobájában épp valamivel foglalkozó gyermek felé, mint az, amit közvetlenül a szemébe nézve intézünk hozzá. Megeshet, hogy valóban nem jut el hozzá az üzenet, vagy hallja ugyan, de mivel nem reagált rá semmit, az is lehet, hogy elfelejtette. Mi pedig eközben gyakorlatilag ok nélkül idegeskedünk a frissen főzött vacsoránk felett.

Tipp: ne a távolból kiáltsunk, mindig álljunk szemtől szemben és nézzünk a szemébe, ha kérünk tőle valamit, így rendszerint sokkal hatékonyabban teljesülnek a kéréseink!


Nem akarja, vagy nem tudja?

A mindennapi rohanásban bizony megfeledkezünk róla, hogy a gyereket valóban gyerekként, az életkorának megfelelően kezeljük. Szeretnénk, ha tartanák velünk a tempót, ők pedig sokszor nem azért nem teszik, mert nem akarják, hanem mert nem tudják. Ilyenkor segít, ha utasítások helyett információt adunk, amivel meg tudja oldani a feladatot.

Tipp: "Rakd el a ruháid" helyett fogalmazzunk konkrétan, és mondjuk, hogy a pólókat a harmadik polcra, a zoknikat a második fiókba tegye! A játékok elpakolásánál is fontos, hogy jól átlátható, a gyerek számára is érthető és elérhető legyen a rendszer. Matricázzuk fel az egyes játékok helyét és így már kérhetjük például, hogy az autókat a kék dobozba, vagy a könyveket a bagoly matricás polcra tegye.


Az is számít, hogyan kérünk

Ha sokszor kértünk már, de hiába, vagy fáradtabbak vagyunk, rossz napunk volt, hajlamosak vagyunk a problémáinkat a gyerekre zúdítani, aki bármennyire is szeretné, nem fogja tudni kihámozni a lényeget. „Egész nap dolgoztam, hazavezettem a dugóban, vacsorát főztem és most csak azt szeretném, hogy legalább a tányért elpakold magad után.”

Tipp: Rövid kérésekkel könnyebben célhoz érünk. „Bori, kérlek tedd a mosogatóba a tányérod!” - sokkal hatásosabb, mint a fentebb vázolt hosszú mondat.


Írjuk le!

Teljes mértékben gyerekfüggő, hogy valakinél a szóbeli vagy az írásbeli kérések vezetnek eredményre. Érdemes próbát tennünk és rövid jegyzetet készítenünk, különösen akkor, ha a mindennapos rutin feladatok kapcsán akadnak küzdelmeink.

Tipp: Az egyik gyakori probléma a reggeli készülődés. Ilyenkor segíthet egy, az íróasztala vagy az ágya mellé kitűzött jegyzet – címszavas felsorolás - az elvégzendő feladataival: reggeli, fogmosás, uzsonnát tedd be a táskába, öltözz fel stb. Így pontról pontra haladva semmi nem marad ki.


Együttérzés és időzítés

Nagyobb lendülettel végzi az feladatot, amihez nincs kedve, ha tudja, hogy vele vagyunk, elfogadjuk az ezzel kapcsolatos érzéseit. Ha reggelenként nyűg az iskolába indulás, mondjuk el nyugodtan, hogy megértjük, mi is szívesebben hevernénk a kanapén, vagy mennénk kirándulni a jó időben, de most ez a dolgunk, mi munkába, ő iskolába indul. Tervezzük el a délutánt, apróbb örömöket csempészve a kötelező utáni időszakba, a „nemszeretem” feladatokkal is könnyebben megbirkózik majd.

Tipp: A gyermek megismerése, elfogadása és érzéseinek figyelembevétele a kéréseink teljesülése és a harmonikus együttélés miatt is fontos. Ha például tudjuk azt, hogy most a kedvenc rajzfilmjét nézi, mondjuk el neki, hogy szeretnénk, ha levinné a szemetet, nem a műsorát félbeszakítva, hanem azt követően. Azzal, hogy elismerjük, ami neki fontos, ő is szívesebben tesz majd eleget a mi kéréseinknek.

Ha úgy látjuk, hogy a kéréseinkkel továbbra sem érünk el a céljainkat, akkor érdemes azon is elgondolkodni, vajon megfelelően értjük-e egymás érzéseit, valóban arra reagálunk-e, ami a másikba lezajlik vagy esetleg félre értelmezzük a reakcióit. Ilyen esetben az érzelmi intelligencia játékos fejlesztése segíthet meg- és felismerni, nevén nevezni az érzéseinket és ezzel megteremteni az eredményesebb kommunikáció alapjait.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: jatekliget.hu

Kép: Alexander Dummer / pexels

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja