Alternatív fegyelmezés: 7 módszer, amit alkalmazhatsz, ha nem akarsz folyton NEM-et mondani
1. Pozitív fogalmazás
Hacsak lehet, azt mondd, mit tegyen, ahelyett, hogy mit NE. „Ne fogd meg!” helyett hatásosabb a „Tedd le!”; ”Ne visíts!” helyett pedig az, hogy „Mondd kicsit csendesebben.”
2. Választási lehetőség
Egyértelmű, hogy nem lehet mindent most azonnal, de nagyban csökkenti a gyerek frusztrációját, ha ezzel együtt azt érzi, hogy van választási lehetősége. Ha szeretné, ajánlj fel neki előző este két-három pólót és nadrágot, amelyek közül ő döntheti el, melyiket szeretné másnap felvenni az oviba.
3. Mutasd ki, hogy érted az érzéseit
A kisgyereknek még akkor is rossz érzés, hogy valamit nem tehet meg, ha felnőtt fejjel egyértelmű, hogy helytelen dologra készült. Bármennyire is rossz dolog például verekedni, ő attól még mérges a testvérére, és ezt ki szeretné fejezni valahogy. Mondj neki valami ilyesmit: „Értem, hogy mérges vagy, és valahol igazad is van, de megverni a másikat akkor sem szabad. Egyszerűen hagyd ott, ha idegesít.”
4. Csak vészhelyzetben emeld fel a hangod
Ha egy gyerekre folyton ideges, emelt hangerőn szólunk, egy idő után hozzászokik, és akkor sem fog rá odafigyelni, amikor életbevágóan fontos lenne. Ezért ameddig csak lehet, őrizd meg a nyugalmadat, és higgadt hangon kérni, hogy a boltban ne fogdosson össze mindent, vagy hogy most már tényleg maradjon az ágyában.
Nem tilos a kisgyerekre rákiabálni akkor, ha éppen az útra készül kiszaladni, de ez mindenképpen kivétel legyen. Így fel fogja ismerni azt a helyzetet, amikor tényleg elkerülhetetlen, hogy szót fogadjon, és meg is fogja tenni.
5. Érts egyet
Bizonyos esetekben használ, ha egyetértünk a gyerekkel, de kihangsúlyozzuk, hogy mit kell tennie. Ha ebéd helyett csokit akar enni (előfordul…), nyugodtan mondd neki: „Igen, finom a csoki, én is nagyon szeretem. Ebéd után lehet azt is enni.”
6. Tereld el a figyelmét
Kisebb gyerekeknél gyakran jól működik a figyelemelterelés. Ha még nem lovallta magát teljesen bele a kétségbeesésbe, hívd fel a figyelmét egy kismadárra, a szivárványra, bármire – a lényeg, hogy elfelejtse, mit is akart olyan nagyon elérni.
7. Példálózz másokkal
Nagyobbaknál alkalmazható módszer: egyszerűen mondd el, hogy az osztálytárs szülei sem engedik a késő estig tartó számítógépezést, vagy hogy azt olvastad, egy híres focista kedvenc rágcsálnivalója a nyers sárgarépa. Persze csak akkor folyamodj ilyesmihez, ha tényleg igaz, amit mondasz, de abban az esetben valószínűleg hatásos lesz.
Kapcsolódó cikkeink:
- Az öt legnépszerűbb tévhit a fegyelmezésről
- Fegyelmezés - mikor kell elkezdeni?
- A dicséret jobb viselkedésre ösztönzi a diákokat, mint a büntetés
- Tehetségesnek vagy értéktelennek hiszi magát a szavaidtól? - a pozitív kommunikáció hatásai a gyerekekre
Kép: MNStudio / shutterstock
Közösségi hozzászólások: