SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Már napi 2 óra telefonozás is számít: megváltozik a sokat gépező gyerekek agya

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-01-02
Már napi két óra képernyőhasználat is romlást eredményez a gyerekek nyelvi és gondolkodási képességeiben, hét óra pedig kimutatható változást indít el az agyban - írja amerikai kutatók tanulmánya nyomán a hvg.hu.
Már napi 2 óra telefonozás is számít: megváltozik a sokat gépező gyerekek agya

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) által szervezett kutatás szerint a túl nagy mennyiségű digitális eszközhasználat kimutatható változásokat indít el a gyerekek agyában. A 4500 gyerek agyi képalkotó eljárással történő vizsgálata arra irányult, milyen mértékben okoznak ezek az eszközök függőséget. Úgy tapasztalták, hogy a naponta legalább hét órát a képernyő előtt töltő 9-10 évesek agyának legkülső rétegén, amely az érzékszervi információk feldolgozásáért felelős, a korai elvékonyodás jelei tapasztalhatóak.

Hogy mindez pontosan milyen összefüggésben áll a túl sok képernyőhasználattal, illetve hogy mi lesz ennek a hosszú távú következménye, még nem tudni, a kutatók azonban azt javasolják a szülőknek, hogy korlátozzák gyermekeik a kütyüzéssel töltött idejét. Véleményük szerint a legjobb az lenne, ha az esetleges videócsevegést leszámítva két éven aluli gyerekeket egyáltalán nem ültetnének a képernyő elé.

Hét óra természetesen nagyon hosszú idő. Magyarországon az érintett korosztály átlagosan 15 órát van fent egy nap, ebből nyolcat iskolában tölt, a hét óra képernyőzésre tehát csak úgy lehet alkalma, ha a fennmaradó időben semmi mást nem csinál. Mégsem dőlhetünk hátra, mondván, minket a probléma nem érint: egyrészt egyre több gyereknek van saját telefonja, számítógépe, amelyeket lefekvési idő után, akár a szülői tiltás ellenére is használ. Sokan viszik be a telefonjukat az iskolába is, és játszanak rajta szünetben vagy órán – jobb esetben a társaikkal együtt, de olyan is előfordul, hogy mindenkitől elszeparálva, a saját világukba zárkózva. 

Másrészt ugyanezen vizsgálat kimutatta, hogy már napi két óra képernyőzés után romlanak a gyerekek nyelvi és gondolkodásbeli képességei, márpedig ennyi kütyüzés teljesen átlagosnak számít a kisiskolások körében.

A kutatók a legfélelmetesebbnek azt tartják, hogy senki nem tudja, hova fog kifutni ez a folyamat. „Sok szempontból felmerül az aggodalom, hogy egyfajta természetes, ellenőrizetlen kísérlet közepében vagyunk mi, kutatók, amelynek alanyai a következő generáció gyermekei" – vélekedett a Gyermekorvosi Akadémia ajánlásáról Dimitri Christakis, kutató, gyerekorvos. Így annak a kérdésnek az eldöntése, hogy mi tesz jobbat a gyermeknek: ha minél tovább tiltjuk a kütyüktől, vagy ha már korán megtanítjuk bánni vele, és az iskolai oktatásnak is szerves részévé tesszük az okoseszközöket, egyelőre várat magára.

Kép: Max Pixel

Olvasd el ezeket is!

Sokat kütyüzik? Köss vele szerződést!

Zacher Gábor: 40 év múlva derül majd ki, mit tett az internet a fiatalokkal

Virtuális autizmus: Már 2-3 éves korban jelentkezik, a legfőbb kiváltó ok a a televízió, a mobiltelefon és a tablet túlzott használata

A mobiltelefon hatása a fiatalokra: A telefonfüggőség tönkreteheti a gyermekkort!

Gyerekek és az okostelefon: Rosszabb a helyzet, mint azt gondoljuk!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja