SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért kerget az őrületbe a gyerekem, ha ő a legnagyobb boldogságom?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-28
Napjainkban, a közösségi média és a kötelező pozitív gondolkodás korában egyre több anya teszi fel magának a kérdést: velem van a baj, hogy az életem a gyerekeimmel nem csak a rózsaszínű csillámpónikról szól, ha gyakran szeretnék egyedül lenni, ha néha egy-egy fárasztóbb nap végén már a tükörbe nézni is szégyellek? Mindenki más jobban csinálja, mint én?
Miért kerget az őrületbe a gyerekem, ha ő a legnagyobb boldogságom?

Este tíz óra van. Elmondhatom, hogy ma ügyesen rendeztem az estét: a kisiskolás gyerekeim már fél órája alszanak. (Igen, fél tíz nálunk jónak számít.) Meleg vacsora volt, amit az utolsó falatig megettek. (Hoztam a munkahelyemről bolognai spagettit. Az egyetlen olyan étel, ami nem cukros, és mindketten szeretik.) Nem volt hiszti a leckeíráson. (Kivételesen az egészet megírták a napköziben.) Meséltem is mindkettőnek (Közben a nagyot ki kellett küldenem, mert ismét felsorolta összes csúnya szót, amit ismer, amikor pedig visszaengedtem, a kicsi fejen állt, és ahogy eldőlt, hátba vágta.) Végül összebújtunk hárman a franciaágyon, és arról már tényleg igazi Instagram-kompatibilis képet lehetett volna készíteni.

Emlékszem, amikor megszületett az első gyerekem. Boldogság, hormontúltengés, babaillat. Mindent elolvastam a válaszkész nevelésről, a korai kötődésről, a gyerekek érzelmi biztonságáról. Ha voltak is rossz érzéseim, ha szenvedtem is a kialvatlanságtól, ha untam is az igény szerinti szoptatást, letagadtam, magam előtt a leginkább: anya vagyok, imádom őt, ő az életem, nem gondolhatok semmi negatívra vele kapcsolatban. Hallottam közben a játszótéren anyákat panaszkodni a gyerekeikre, vagy láttam, amikor türelmetlenek voltak velük, nekem pedig a szívem szakadt meg: hittem, hogy nálunk ilyesmi soha nem fordulhat majd elő.

Az évek pedig teltek, és bizony egyre gyakrabban fordult elő mégis.

A mi családunk nem található meg az Interneten. A férjem nincs fent egyetlen közösségi oldalon sem, én igen, de a gyerekekről én sem tettem fel soha egyetlen árva képet sem. Így inkább hitetlenkedve néztem azokat az ismerősöket, akik, miközben naponta többször üvöltik le nyilvánosan a gyereküket, és akik mást sem tudnak tenni élőben, mint rájuk panaszkodni, miért tesznek fel a Facebookra mosolygós családi képeket, amelyeken úgy tűnik, mintha szeretnék a gyereküket. Vajon melyik énük az igazi?

El kellett telnie egy kis időnek, mire megértettem, hogy igazi mind a kettő. Hogy szeretheti valaki attól még nagyon a gyerekét, hogy néha kikészül tőle. Még akkor is nagyon szeretheti, ha időnként elítélendő módon reagál rá.

Yuval Noah Harari Sapiens című könyvében egy érdekes vizsgálatot ismertet a gyermekvállalás és a boldogság összefüggéséről. Ha azt kérnék tőlünk, mondjuk el, mi a boldogság, valószínű, valami olyat válaszolnánk, hogy az az állapot, amikor az életünkben több az öröm, mint a szomorúság. Kicsit lecsupaszítva, amikor több a kellemes pillanat, mint a kellemetlen.

Nos, kutatók arra kértek kisgyerekes szülőket, hogy 15 perces lebontásban jegyzeteljék le egy napjukat. Az eredmények azt mutatták, hogy a gyereknevelés mindennapos feladatai bizony korántsem túlnyomórészt boldogítóak: a pelenkacsere, a hisztikezelés, a fegyelmezés, a folyamatos rendrakás, a küzdelem az etetéssel és az altatással – úgy tűnik, a gyerekes szülő élete inkább szenvedés, mint öröm. Mégis, mindegyik megkérdezett egyértelműen azt állította, hogy életében a gyermek jelenti a legnagyobb boldogságot.

Hazudtak volna az alanyok? Akár úgy, hogy saját magukat is becsapták? Ez igen valószínűtlen. Egy szülő életében – normális esetben – valóban a gyerek a legfőbb boldogságforrás. A boldogság ugyanis minden bizonnyal nem azt jelenti, hogy többet örülök, mint szomorkodom vagy bosszankodom, hanem valami sokkal mélyebbet – hogy megtaláltam az életem célját, és megyek benne előre. A szülők életének pedig célt ad a gyermek – többségüknek sokkal inkább, mint a munkahelyi előrejutás vagy bármilyen egyéb magasztos eszme.

Ha legközelebb ránézel egy tökéletes családi képre az Instagramon, vagy elolvasod egy született anyuka ujjongó blogbejegyzését arról, milyen fantasztikusan sikerült a mai napja (is) a gyermekeivel, közben pedig benned az enyhe émelygés vetekszik az irigykedéssel, a szégyennel és a kétellyel, tudatosítsd magadban: nekik is megvannak a maguk harcai. Ugyanazok, mint neked. Te is szereted a gyerekeidet. Ugyanúgy, mint ők.

A szeretet és a „mindenből elegem van” érzés ugyanis teljesen jól megfér egymással egy szülőnél.

Indexkép: Pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja