A gyermeki kötődés 4 típusa - az egész életünkre hatással van, hogy kötődtünk kiskorunkban a szüleinkhez
A kötődés 4 típusa
A korai kötődés bármilyen szülő esetében kialakul
Mivel a baba születésekor magatehetetlen, így szüksége van valakire, aki mellette van és akiben megbízhat, aki kielégíti a szükségleteit.
Szajli Claudia pszichológus azt mondja, hogy a gyerekek bármilyen szülőhöz képesek kötődni.
"A korai kötődés bármilyen szülő esetében kialakul, tehát ha például egy gyermek bántalmazó szülővel él, akkor ő azt fogja megtanulni, hogy az a szeretet és ezt viszi tovább. Ami később akár abban is megjelenthet, hogy sémaként benne él és hasonló párokat választ."
Mary Ainswort nyomán négy kötődéstípust különböztethetünk meg.
Biztonságos kötődés
Ez a fajta kötődés akkor alakul ki, ha a gyerek az élete első időszakában egy szeretetteljes, biztonságos légkörben él, ahol megtapasztalja a szülői gondoskodást és figyelmet. Ha sír, akkor felveszik és megnyugtatják, minden jelzésére igyekszik reagálni a szülő, akiben megbízhat.
Aki ezt tapasztalhatta meg, az a felnőtt életben könnyebben bízik másokban, és hosszú, boldog, egészséges kapcsolatai lesznek. Az ilyen felnőtt magabiztos, és a kihívásoktól sem fél.
Ambivalens kötődés
Az ilyen gyerekek szülei egyszer ölelgetik, egyszer meg ellökik maguktól őket, vagyis következetlenek.
Ranschburg Jenő szerint az ilyen gyerekekből bizonytalan felnőttek válnak, akik önértékelési gondokkal küzdenek.
”Az ilyen ember felnőttkorában jobban kötődik a partneréhez, mint amennyire a partner kötődik hozzá. Mindig ő az, aki jobban szeret, megállás nélkül attól fél, hogy el fogják hagyni őt, amit általában ki is provokál, mert a mély érzései ellenére igen gyakran veszíti el ezeket az emberi kapcsolatokat.
Bizonytalan önértékelés, állandó kétségek kísérik az életét. Úgy érzi, hogy őt alulértékelik, ez az emberi kapcsolatait megrontja. Álmodik a sikereiért, de gyakran hiányzik az az energia belőle, hogy tegyen is a sikerek eléréséért. A szülőről úgy beszél egész életében, mint aki tolakodó és tisztességtelen. Rosszakat mond a szülőről akkor is, amikor már rég nem lakik velük. A visszautasítástól állandó félelem él benne, ugyanakkor folyton ki szeretne tárulkozni. Úton-útfélen is ki szeretné önteni a szívét. A szeparációtól, elhagyástól és a haláltól folyamatosan félnek és rettegnek.”
Elkerülő kötődés
Az ilyen gyerek azt tanulja meg a családban, hogy jobb, ha nem mutatja ki az érzéseit, hiszen amikor korábban kimutatta, akkor a szülő kiabált vele vagy türelmetlenné vált - ezért jobbnak látja, ha elfojtja magában az érzelmeit.
”Az ilyen emberek úgy élik le az életüket, hogy nem jó túl közel lenni másokhoz, 3 lépés távolságban kell lenni. Nem engedik meg maguknak, hogy feloldódjanak a partnerkapcsolatukban, de azt is gyűlölik, amikor a partner túl közel jön. Szeretnek egyedül dolgozni, belemenekülnek a magányos munkába. Rengeteg gyerekkori traumáról számolnak be, például fizikai bántalmazás, szülői alkoholizmus. Általában nem beszélnek saját magukról és nekik se beszéljen senki arról, hogy milyen volt az élete” - mondja a szakértő.
Dezorganizált kötődés
Azoknál a gyerekeknél alakul ki ez a fajta kötődés, akiket a szülő fizikailag vagy érzelmileg bánt vagy elhanyagol.
Szajli Claudia pszichológus a Családinetnek azt mondta, a korai kötődés nagyban meghatározza a későbbi felnőttkori kötődést, hiszen az lesz a gyermek belsővé tett működésmódja a kötődési személyek felé.
Ugyanakkor hozzáteszi, hogy tudatossággal és mentális munkával megváltoztatható, tehát egy bizonytalanul kötődő gyermekből felnőttként válhat biztonságos kötődésű pár egy kapcsolatban, ha dolgozik a saját fejlődésén.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: