SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 fejlesztő játékötlet, hogy később könnyebben menjen az írás-olvasás tanulása

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-12
Nem kell, sőt, nem is ajánlott a gyereket órákra feladatlapok elé ültetni, néhány hétköznapi tevékenység azonban elképesztő fejlesztő hatást gyakorol rá, és általuk az iskolakezdés is könnyebben fog menni.
8 fejlesztő játékötlet, hogy később könnyebben menjen az írás-olvasás tanulása

Az alábbiakban bemutatunk 8 olyan játékos fejlesztő tevékenységet, amelyekhez semmilyen különleges eszköz nem szükséges, és garantáltan élvezetet fognak okozni minden résztvevő számára.
 

Fejlesztő játékok az írás-olvasás tanulásának megkönnyítéséhez


1. Gyurmázás

Mit fejleszt? Finommotorika

Első osztályban gyakran okoz gondot, hogy a gyermek nem képes a betűket a szűk vonalak között tartani, mert a finommotorikája egyszerűen még nem elég fejlett hozzá.

Már önmagában a gyurmázás is nagyban segíti a finommozgás fejlődését, azonban minderre még rá is segíthetünk úgy, ha sárgaborsót, lencsét, babot adunk a gyermeknek, hogy azokat helyezze bele a gyurmába, így készítsen például levest, sütit.

(Olvasd el ezt is: Több, mint egy egyszerű játék: így fejleszti gyermekedet a gyurmázás)


2. Szólánc

Mit fejleszt? Hangok felismerése

A helyesírás egyik alapvető feltétele, hogy a gyerek pontosan észlelje, milyen hangot hall. Ez nem is annyira egyszerű feladat, mint elsőre tűnik.

A hangok felismerését kiválóan fejleszti a szólánc játék, amikor az előző szó utolsó betűjével kezdődő szót kell mondania a játékosnak. A feladatot nehezíthetjük úgy, hogy nem a hangok, hanem a szótagok követik egymást.


3. Memóriajáték

Mit fejleszt? Koncentráció

Az iskolában elengedhetetlenül fontos, hogy a gyerek legalább rövid időre képes legyen odafigyelni az órára. Gyakran okoz problémát, hogy már a feladat értelmezésével is gondok adódnak, mást és máshogy végez, mint ahogyan az elő volt írva.

A klasszikus memóriajáték észrevétlenül fejleszti a koncentrációs készséget és a megfigyelőképességet. Hasonló előnyei vannak a „keresd a különbséget” típusú játékoknak is, amikor két hasonló kép apró eltéréseit kell megtalálni.


4. Zörejek, hangok felismerése

Mit fejleszt? Hallás és beszéd összefüggései

A hallást és a koncentrációt egyaránt fejleszti az a játék, amikor egy lezárt dobozt megrázunk, és a gyereknek ki kell találnia, milyen tárgyat rejtettünk el benne. A játék másik változata szerint a gyerek szemét bekötjük, vagy háttal állítjuk, és ki kell találnia, milyen tárgyat ejtünk le a földre.


5. Hideg-meleg játék

Mit fejleszt? Térbeli tájékozódás

Elrejtünk egy tárgyat a szobában, amit a gyerek keresni kezd. Amikor a búvóhelyétől távol keresi, azt mondjuk, hideg, majd ahogy közeledik hozzá, egyre „melegszik”: először langyos lesz, majd meleg, amikor pedig már majdnem megtalálta, azt kiabáljuk: FORRÓ!
Ha megtalálta, szerepet cserélünk.


6. Irányított beszélgetés

Mit fejleszt? Kommunikáció, szókincsbővítés

Léteznek nagyon kommunikatív, egész nap csicsergő óvodások, és olyanok is, akikből harapófogóval kell kihúzni néhány szót. Nagyon fontos lenne, hogy őket is szóra tudjuk bírni.

Teremtsünk minél gyakrabban olyan helyzetet, hogy a gyereket beszéltessük. Beszélgessünk vele egy-egy meghatározott témáról, például állatokról, évszakokról, az óvodás társairól – bármiről, ami eszünkbe jut. Nem kell aggódni, ha eleinte nehézkesebben megy, később bele fog jönni.

Ha több gyerekünk van, különösen fontos, hogy mindegyikükre jusson egy kis idő kettesben. Gyakori, hogy a bőbeszédűbb testvér ilyen téren „elnyomja” a másikat, nem engedi szóhoz jutni, a szülőknek pedig ez fel sem tűnik, vagy ha mégis, nehezen tudják kezelni a helyzetet. Kettesben történő beszélgetéskor ez a helyzet nem fog fennállni.

(Olvasd el ezt is: A szülő-gyerek beszélgetés hiányának szomorú következményei)


7. Verstanulás, mondókázás

Mit fejleszt? Memória, hangok felismerése, ritmusérzék, szókincsbővítés

A mondókázás a képességek rendkívül széles spektrumát fejleszti. A verstanulás során észrevétlenül fejlődik a memória, a gyerek ráérez a rímek összecsengésére és a mondókák ütemes ritmusára.

(Olvasd el ezt is: Ilyen bámulatos módon fejlesztik a gyerekeket a mondókák, ritmusok és a zene)


8. Találós kérdések

Mit fejleszt? Elvont gondolkodás

Az iskolában már szükség lesz arra, hogy a gyerek elvontan is tudjon gondolkozni: hogy mást ne említsünk, a betűk és számok megtanulásához is elengedhetetlen, hogy el tudjon a konkrét jelentéstől vonatkoztatni.

A találós kérdések megfejtése a megszokottól eltérő gondolkodásmódot kíván. Remek agytorna a gyerekeknek, sokat lehet nevetni közben, és utazás alatti unaloműzésre is kiváló.

(Olvasd el ezt is: 25 aranyos találós kérdés gyerekeknek, ami fejleszti a logikai gondolkodást és a szókincset)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: BrickRedBard / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja