A gyurma népszerűsége nem véletlenül töretlen már évtizedek óta. Minden gyerek imádja "dögönyözni" a színes, illatos gombócokat, melyekből tényleg bármit el lehet készíteni, ami csak felmerül a kis buksikban. Miért olyan különleges ez?
Nos, a rajzolással ellentétben itt valódi, térbeli, megfogható tárgyakat alkothatnak a kicsik. Ez pedig felettébb nagy élményt okoz abban az életkorban, amikor az ember még a cipőfűző bekötésében, vagy a harisnya felhúzásában is az anyukája segítségére szorul. Ahogy kinyílik a gyurmás doboz fedele, egy új világ tárul ki számára, ahol pillanatok alatt elkészíthet egy igazi pöttyös labdát, egy cicát, sőt, még anyát, vagy apát is!
Hogyan fejleszt a gyurmázás?
Fejleszti:
- A megfigyelőképességet: hisz bármit is gyárt a kicsi a gyurmából, azt egy minta alapján másolja. Ahhoz, hogy az a cica tényleg cica legyen és ne oroszlán, minden apró részletet alaposan kell tanulmányoznia egy igazi macskán, és csak utána tudja elkészíteni a saját mini változatát. Ha a végeredmény elsőre mégis oroszlán lenne, szintén alapos megfigyelés révén fogja felismerni, hogy valami nem stimmel vele. Újra és újra meg kell vizsgálnia a cica minden egyes részét, így készítheti el végül a tökéletes cicust, amivel aztán ő is elégedett lesz.
- A memóriát: amikor emlékezetből próbálja elkészíteni a zsiráfot, bizony meg kell dolgoztatnia a memóriáját, hogy pontosan maga előtt lássa az állatot: milyen hosszú is a lába? Hogy néz ki a farka és a füle? Mire minden részlet a helyére kerül, a gyerek észrevétlenül is rá volt kényszerítve arra, hogy végig, erőteljesen használja az emlékezőtehetségét.
- A kreativitást: mint minden olyan játék, amely során a saját, egyedi ötletei alapján alkot a gyerek, a gyurmázás is nagymértékben fejleszti a kreativitást.
- Az arányérzéket: egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora pl. a cica füle a testéhez képest, ezt pedig fel kell ismernie alkotás közben. Ha túl nagyra/kicsire sikerül egy-egy alkatrész, százszor is összegyúrhatja a gyurmagombócot és újrakezdheti egészen addig, amíg nem sikerül leutánoznia a macska testrészeinek pontos arányait.
- A szépérzéket: mint minden alkotási tevékenység során, a gyurmázás közben is alakul, fejlődik a szépérzék. Így válnak a gyerekek egyre kritikusabbá saját műveikkel szemben, ahogy cseperednek - kezdetben egy ütött-kopott gyurmaházikót is szépnek találnak, később azonban egyre több apró hibát fedeznek fel, amit ki kell javítani.
- A finommotorikát, kézügyességet: a gyurmázás bizony néha kemény munka. Nem egyszerű dolog elkészíteni a legapróbb részeket, cérnavékony szálakat sodorni, egymáshoz tapasztani a különféle alkatrészeket úgy, hogy semmi ne nyomódjon össze, mégse essen szét az egész… ahogy egyre többet gyakorolja, egyre óvatosabban illeszti össze az elemeket, egyre pontosabban alakítja ki az apró részleteket: folyamatosan fejlődik a kézügyessége. A nyomkodás, gyúrás, sodrás, dögönyözés hatására pedig erősödnek az ujjai, a csuklója, és tenyerének izmai.
A finommotorika megfelelő fejlettsége a későbbiekben az iskolaérettség egyik alapfeltétele lesz, így ennek fejlesztése nagyon fontos feladat. A gyurmázás egy tökéletes módszer arra, hogy játékosan, észrevétlenül alakuljanak ki gyermeked megfelelő képességei az iskolakezdés idejére.
Kell-e még győzködnünk valakit a gyurmázás pozitív hatásairól?
Még nagyobb lehet az alkotás öröme, ha speciális, gyurmához készült eszközöket is bevontok a játékba: a labdán és kutyuson túl így már készíthet akár egy tökéletes pizzát, goffrit, vagy fánkot is. A kicsik nagyon szívesen bújnak a családi szakács szerepébe: elkészítik, majd apró tányéron szolgálják fel a menüt a szülők és testvérek számára, akik végül lelkesen "el is fogyasztják" a finom vacsorát. Ki ne játszott volna még ilyet gyermekével?
Ha túl drágának találod a bolti gyurmákat, villámgyorsan összedobhatsz otthon házi gyurmát is - mutatjuk a só-liszt gyurma receptjét! Sőt, akár még kávézaccból is készíthetsz gyurmát.
A játék végén nem muszáj összegyúrni a gombócokat, lehet belőlük maradandó ajándék is - például karkötő vagy nyaklánc. Végül kipróbálhattok egy finom, "ehető gyurmareceptet" is: készítsetek a kicsikkel sünis gyurmasütit!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)