SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu

Témakörök

összes téma      9 éves     akit aa megcsalás szele megcsapott     alkoholfüggés     anyós     autizmus     birtokló szülõk     büntetés     családi kapcsolatok     családi kommunikáció     családi rendszerek     csecsemõ     dackorszak     daganatos beteg     döntés     döntések     életvezetés     fejlõdés     felelõsségvállalás     felnõtt gyerek     férfi-nõ kommunikáció     gyerekek     gyereknevelés     gyereknyelv     gyerekvállalás     gyermekek félelmei     gyermeki fejlõdés     gyermeknevelés     halál     halálfélelem     hasfájás     házasságcsapda     iskola     iskolakezdés     kamaszkor     kapcsolati gyász     kétéves gyerekek     komfortszoptatás; digitális gyermekvédelem; altatás; testmozgás     kommunikáció     konfliktuskezelés     kötõdés     krízis     megváltozott családi helyzet     mentális egészség     mozaikcsaládok     nagyszülõhöz fûzõdõ viszony     nõi szerep     önismeret     önkielégítés     önsorsrontás     ovis gyerek     ovis kor     ovisok     ovisok gondjai     óvoda     óvodás korú gyerekek     óvodaválasztás     párkapcsolat     patchwork - családok     patchwork családok     pszichiáter     pszichológushoz fordulni     pszichoterápia     ragaszkodás     serdülés     serdülõ     serdülõk     serdülõkor     sorskönyv     stabilitás     személyiségfejlõdés     szeparációs szorongás     szerelem     szexuális fejlõdés     szexualitás     szobatisztaság     szófogadás     teljesítmény-szorongás     terápia     testvér fogadása     testvérféltékenység     titok vagy nem titok a családban     totyogó; alvás; szülõ érzései     válás  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

7 éves agyi érés

Tisztelt Doktor Nô,

Kislànyom (7) mostanàban este elsírja magàt vagy szimplàn làtszik rajta hogy töpreng.
Minden este lefekvèsnèl feljön a kèrdès hàny òra van reggelig?!
Kèrdeztem mi a baj, mièrt fontos mikor van reggel?
A vàlasz:
Èn Anya ugy erzem amibe vagyok egy àlom nem a valósàg ès várom a màsnapot.
Mostanaban tobb este is elsirja magat h ugy erzi o csak almodik es valaki mondja meg neki miert van ez az
Erzese.
Bevetek minden trukkot amik hatasara abba is hagyja a sirast es megnyugszik de szeretnem
Tudni a valaszt miert van ez a gondolat es
Miert feszelyezi ot.
Valaszat elore is koszonom
Kedves Levélíró!
Megértem, hogy aggódik gyermeke miatt, bizonyára szívszakasztó ezeket a sírós estéket megélni. A hét éves kor egy fontos fejlődési határ, amikor a gyerekek agyának érése egyfajta mérföldkőhöz érkezik. Azok a különféle kognitív (gondolkodási, logikai) képességek, amelyek óvodás kor alatt fejlődtek, most egyszeriben összeérnek, és a gyerek elkezd képessé válni az ésszerű, logikus, reális gondolkodásra. Ilyenkor sok gyereket izgatnak a valóság és a nem-valóság kérdései, foglalkoztatja őket az, hogy mi hogyan szabályos, mi a valós vagy igaz, és mi a hazugság vagy mese vagy fantázia. Számos ezzel kapcsolatos kérdés előfordul a gondolataik között. A gyerekek az agyi érés ilyen átbillenései idején lehetnek labilisabbak – a korai serdülőkor például a rohamos agyfejlődéssel kapcsolatos belső feszültségekkel és élettani fáradtsággal terhes. Gyanítható, hogy az Ön kislányánál sincs szó másról, mint a hétéves kori átállás egy múló vadhajtásáról. Nagyon jó, ha ilyenkor a lehető legtöbb megnyugtatást, támogatást adja a kisgyereknek, ha kéri, esetleg ott is lehet aludni a szobájában átmenetileg.
Minél többet mesél a kisgyerek az életéről, a napjairól, annál több elképzelésünk lehet arról, mi okozza a szorongásait. Mesélni pedig akkor fog, ha a történeteit megértéssel, nyitottan, leckéztetés nélkül, kedvesen fogadjuk. Fontos tudni, hogy a hétévesek még nagyon máshogy észlelik a világot, akár az anyagi, akár a társas környezetüket, mint mi. Csak részben fogják föl ésszerűen a dolgokat, részben még olyan meseszerűen észlelnek, mint az óvodások. Ám a korszak lényege a meseszerű és a valós közötti átmenet.
Természetesen egy rövid levél alapján nem lehet felelősen kijelenteni, hogy erről és csak erről van szó, ezért javasolnám, hogy legalább egy alkalommal mutassa meg őt élőben is gyermekpszichológusnak. Érdekes lehet, hogy van-e a háttérben egyéb tényező, amely okot adhat a szorongásra – olyan kapcsolati, családi feszültség, amelyet a kislány tud vagy érez, vagy valamilyen ártó hatás, amely az iskolában éri akár a felnőttek, akár az iskolatársak részéről. Vajon milyen volt az iskolakezdése, ha elsős… Számos tényezőt érdemes itt megismerni, amelyekről a szakembernek érdemes lehet beszámolni. Remélem, feszültségük rövidesen enyhülni fog, legjobbakat:


Frank Orsolya
2017-04-08 04:22:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyermekvállalás közös döntés

Tisztelt Doktornő!
31 éves vagyok,6 éve boldog párkapcsolatban élek 43 éves parommal, nem vagyunk házasok. Van egy 4 éves kisfiúnk, nagyon ragaszkodó,egyre nyitottabb,empatikus, jó humoru gyerkőc.Imádjuk,mind a ketten.
Azoban kb. 1,5éve komoly fejtörést okoz a "vállaljunk e kistestvért" téma. Kisfiúnk meglepően sokszor említi,hogy szeretne "kisbaba testvért", amúgy is nagyon szereti a kicsiket,hiába mondom neki,hogy nem biztos,hogy lesz testvére..Nagyon komolyan veszi én úgy látom ezt a vágyat és csak nekem mondja ezt,apukajanak szinte soha nem beszél erről.
És itt a probléma.Én egyre jobban szeretnék kistestvért,de erről egyáltalán nem beszélek a fiamnak. Az apukaja,pedig váltig állítja,hogy ő is nagyon szeretne,de az anyagi helyzetünk nem engedi.Középosztálybeliek vagyunk,igaz komolyabb anyagi támogatás hiányában albérletben lakunk és van,hogy hónap végen oda kell figyelnünk,de szerintem jöhetne még egy lurkó,szerinte nem.
Már próbálom inkabb feldolgozni ezt a tényt,nem akarok én senkit meggyozni,de azon agyalok folyton,hogy hogyan tudnám ezt dac,düh nélkül elfogadni.Hiányérzet nélkül,hogy törődjek bele.Ismerem a gyerekvállalás nehézségeit,megis olyan erősen bennem van a vágy,de muszáj kompromisszumot kötnöm,mert nem akárkitől,hanem tőle szeretnék meg egy gyereket és testvért a kisfiamnak.
Hogyan tovább?Hogy kössek kompromisszumot?Hogy győzzem le a hiányérzetem?
Ebben szeretném a segítséget kérni!

Válaszát előre is köszönöm!
Kedves levélíró nagyon nehéz erre levélben bármit is mondani. Amit leír, az csak a felszín – és az eddigiekből nem tudható, mi él a társa lelke mélyén, az Ön lelke mélyén ezzel a kérdéssel kapcsolatban. Ezért sajnos csak általános bölcsességekkel tudom ellátni – személyes, részletesebb benyomás híján másra nincs módom. De talán ezek is adnak ötletet, egy-egy jó megsejtést.
Az világos, hogy most eltérő forgatókönyvek vannak az Ön és a társa fejében és úgy látom, azt is érti, hogy gyereket vállalni csak úgy érdemes, ha minden érintett akarja, hívja őt, mert egy kisgyereknek nagy csapás lehet, ha apja nem akarta, nem kéri, nincs neki hely a szívében. A gyermek a két szülő 50-50%-os kívánsága és vállalása kell, hogy legyen. Egy gyerek létezéséről nem egy szülőnek, hanem egy teljes családi rendszernek kell dönteni. A szülők viszont elsőbbséget élveznek a kisgyerekkel szemben, mert a szülő az, aki itt vállalást tesz, 20-25 évre, a saját életereje terhére.
Hogy a férje lelke mélyén mi lehet a valódi ok arra, hogy ekkora családdal beérje, azt nem csak én nem tudom, de talán ő maga sem tudja. Az ember csak egy bizonyos mélységig lát bele a saját lelkébe; van, amit meg tudunk fogalmazni és van, amit még nem. Sok-sok hosszú beszélgetésre lenne szükség ahhoz, hogy mindkettejük érzéseit sikerüljön a témával kapcsolatban felszínre hozni, kitisztázni, illetve ahhoz, hogy ezek az érzések valamilyen irányba el is mozduljanak.
Az tudvalevő, hogy amikor pénzről, anyagiakról beszélnek az emberek, akkor igazából az életerejükről, energiájukról is beszélnek. A pénz az „élet”, az életerő metaforája: mennyit bírok kitermelni; mennyit kell dolgoznom, mi telik tőlem,mennyire vagyok túlterhelve… Ráadásul nemcsak az egyénről szólhat ez, hanem az egész családi rendszerről: ha még többet kell adnom, akkor marad-e erőm, időm mint családtagnak, és az egész rendszeren belül vajon honnan vesszük el azt az energiát? Marad-e időnk egymásra, pihenni, élni… Nagyon mély ösztönös érzések ezek, istenigazából élet-halál kérdései. Ha napi szinten érzem a szorítást, hogy meg kell küzdenem a túlélésünkért, akarok-e még egy éhes szájat? A férfiak sokszor nagyon élesen és súlyosan érzik a felelősséget, amit mások életben tartásáért vállaltak. Nem tudom, erről van-e szó, sötétben tapogatózom. Mindössze jelzem, hogy az „anyagi ok” általában sokkal szélesebb körű érzéseket és gondolatokat jelent, mint amire elsőre gondolhatnánk. Ön életet akar adni, még több életet, mert nő és mert hallja a kisgyerek szavát. De talán Ön sem érzi a valós korlátokat, a kisgyermek meg aztán főként nem tud semmit ezekről. A társa talán azt mondja: az életet világra hozni könnyű, de utána a saját életünk és egészségünk árán, nagy energiákat mozgósítva kell azt az életet fenntartani és huszonéves koráig támogatni, méltó módon szárnyra bocsátani. Lehet, hogy én szeretném inkább magamnak, magunknak megtartani az energiáimat, amiből nincs sok fölösleg.
Kérem, ne vegye ezt az értelmezést készpénznek. Lehet, hogy másról van szó – nem tudhatom. Nem tudhatom, mit jelent a férje érzésvilágában egy kétgyerekes család szemen egye egy gyerekes családdal. Mit jelentene neki, ha újra végig kellene csinálni a terhesség, szoptatás-babázás korszakot. Inkább csak az volt a célom, hogy egy tágabb kontextust mutassak ahhoz, hogy lélektani értelemben mi mindent jelenthet az, hogy gyereket vállalni és az, hogy pénz, munka, életerő… és az életerővel való takarékoskodás. Lehet, hogy egy kisebb rendszer jobban tud működni, lehet, hogy bölcsesség van ebben a döntésben? Nem tudom. de azt tudom, hogy fontos, hogy nőként a társunk hangját ugyanúgy meghalljuk, mint a gyermekünkét, és hallom, hogy Ön hallja is. Hiszen a férfi 50%-ban forrása és szülője minden gyerekének, éppúgy, mint a nő, és a döntésben is velünk egyenlő súlya van.
Csak azt tudom javasolni, hogy beszélgessenek a kérdésről tét nélkül, feszültség nélkül, ha Ön le tudja ezt úgy folytatni, mint aki már lényegileg el is engedte a kérdést, csak utólag érdekli, hogy mik a társának a valódi mozgatói: valódi vágyai, félelmei. Lehet, hogy kettesben szeretne több időt? Lehet, hogy hármasban? Lehet, hogy fáradt? Lehet, hogy arról üzen, hogy az élet sok más örömöt is tartogat a gyereknevelésen túl? Lehet, hogy azt érzi, ideje „apa és anyá”-ból visszaváltani „te meg én”-be, szerelmes társakká, szövetséges jóbarátokká visszavedleni? Beszélgessenek kettesben, de csak amíg nem érzi, hogy már túlterheli a társát a témával. Talán eljut Ön is oda, hogy „így volt jobb” – hiszen a gyermek közös; ha ez a férfi nem akar több életet adni, akkor arra erős ösztönös, érzelmi oka kell, hogy legyen. Ha ezen erőszakot teszünk, annak bizonyosan meg is kellene fizetni az árát. Lehet, hogy felszínre kerül a rendszer bölcsessége az egyén vágyaival szemben? Vagy tévednék? Az biztos: ha a rendszer egyik résztvevője azt mondja: nem, ez engem már túlterhelne, azzal elég nehéz bármit is szembeszegezni.



Frank Orsolya
2017-01-18 09:12:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Mozaikcsalád kamaszokkal

Kedves Doktornő,

én egy elvált anyuka vagyok, van egy 15 éves lányom, aki egy nagyon jó gyerek, nagyon jó a kapcsolatunk. Megismerkedtem a jelenlegi párommal, akivel szintén nem volt gond, a gyerek azonnal megszerette, a párom is a gyerekemet, olyanok mint egy igazi apa-lánya kapcsolat. A gond ott kezdődött amikor megismertük a párom lányát aki 9 hónappal idősebb az én lányomnál, 16 éves. És én még ilyen kamaszt nem láttam és nem tudom hogy kellene kezelnem. Hihetetlenül el van kényeztetve, kicsit azt érzem, hogy elkényeztettették és most tologatják a szülők ide oda, mintha egyiknek sem kellene csak muszályból van vele. Amit meg is értek, ha két napig nálunk van teljesen elszívja az energiámat. Úgy éreztem eleinte hogy szeretethiányos és törődésre vágyik, és próbáltam ezt megadni, de kezdek belefáradni. Önző, senkire és semmire nincs tekintettel, csak az Ő igénye ki legyen elégítve. Az apját elmondja mindennnek, de az anyját is, de ha az apja nem vesz meg neki valamit, akkor minket is megpróbál az apja ellen fordítani, hogy így dobjon az apjának egy pofot, hogyha nem veszed meg akkor tessék. Csak arról tud beszélni, hogy neki mit vegyünk, nincs barátnője, nincs barátja, senki nem marad meg mellette hosszútávon. A saját anyjával nem tud sehová elmenni mert azonnal összevesznek. De az anyja nem is foglalkozik vele, így bármilyen tervünk van azt átírja, mert vele senki nem foglalkozik csak az apja. Nem tudja a szabályokat betartani, fütyül mindenre ha nálunk is van, természetes hogy én kiszolgálom, a gyerekem átadja a szobáját, és minden úgy történik ahogy Ő szeretné, ha nem akkor jön a sírás és a hiszti. Nem tudom mi lenne a legjobb, már azon is elgondolkodtam hogy inkább a páromat engedem el, de ezt nem tudom kezelni. Javasoltam hogy menjen el szakemberhez, azt mondta az anyja elvitte mikor volt a válás de csak azért hogy legyen egy papirja a válás során a férje ellen, és amikor volt a következő időpont akkor haragba voltak az anyjával és nem vitte a gyereket hogy nehogy ellene mondjon bármit. Tehát itt nem tudom miről lehetne beszélni. A szülők válása undorító volt, szétcincálták egymást, a gyerekkel mit sem törődve, és a mai napig nem beszélnek a szülők egymással. A multkor azt mondta a gyerek hogy Ő olyan mint egy öröklött butordarab, senki sem akarja kidobni mert csak az örökség része, de igazából senkinek sincs rá szüksége. Hozzánk nagyon ragaszkodik a maga módján, szívesen van nálunk, érzi a szeretetem, cssak aztán egy két nap után már csíp, harap, támadja a lányomat és akár engem is. Egy kedves szava nincs az apjához, nem tud ölelni, mikor először megöleltem olyan volt mint egy fadarab, mert nekik ez nem volt az életük része. Iszik 16 évesen, vad buliba elengedik.Nem tudom hogy forduljak hozzá, mit kezdjek vele. Szeretnék segíteni rajta, mert félek hogy rossz vége lesz a gyereknek, de nem tudom mivel segíthetnék neki vagy hogy?
Kedves Levélíró!
Nagyon sajnálom, hogy egy ígéretes párkapcsolat révén egy másik család érzelmi rendszerébe keveredett. Minél inkább bonyolult egy ilyen többcsaládos mozaik, annál fontosabb legalább gondolatban rendet tartani. Azt hiszem, azt jól érzi, hogy az első és legfontosabb az Ön és a lánya kapcsolata, ezt követhetné Ön és a férfitársa kapcsolata. Azt azonban nehéz elvárni, hogy a férfi ne legyen szoros kapcsolatban a lányával. A kislány serdül, ami magában is egy nehéz időszak, mert ekkor nyílik rá a gyerekek szeme a felnőttek életének mélyésgeire. Ez a gyerek pedig amint rányitotta a szemét, egészen elborzasztó dolgokat látott. Nagyon pontosan fogalmazza meg a helyzetét, amikor azt mondja, hogy öröklött bútordarab, ami senkinek se kell. Kíváncsi vagyok, erre volt-e valaki, aki azt felelte: "nekem kellenél, szívből, csak nem lenne ennyire nehéz veled." Egyebekben - természetesen - ezt az elnevelt kislányt helyrenevelni NEM az Ön feladata, hanem a saját szüleié. Ha Ön vállalja magára, könnyen előfordulhat, hogy sok érzelmi bonyodalom után még Önt fogják hibáztatni. Tehát én se tartom elképzelhetetlennek, hogy a társát lenne okosabb elengedni, ha ez a kislálny megzavarja az egész életük dinamikáját. Azt nem írta, hogy milyen gyakran van ott, de vajon a saját lánya mit válaszolna, ha megkérdeznék, maradjon-e vagy menjen a kéretlen új családtag... Amennyiben és ameddig azonban kezeli ezt a serdülőt, mindenképp azt javasolnám, hogy sok meleg szeretetet és nagyon világos határokat kapjon. Ne kapjon semmiből többet, mint ami jár, ne legyen része kivételes bánásmódban, ne legyen tovább kényeztetve, de egy percig se lehessen kétsége arról, hogy szeretik. A serdülők nem buták, akár nyíltan is beszélhetünk az elveinkről: "szeretlek, itt támaszra és melegségre találsz, de éppen ezért meg akarom neked tanítani, hogy hogyan tudsz másokhoz alkalmazkodni, ugyanúgy, mint más ember. Mert ha megtanulod, jobbak lesznek az emberekkel a viszonyaid. Meg tudod te is tanulni." Ha pedig sír és a valódi érzéseiről beszél (senkinek se kellek), nagyon fontos, hogy kapjon valódi odaforduló figyelmet, megértést, mert ezek a legmélyebb szenvedés pillanatai a számára... de még ekkor sem kell engedni abból, hogy "mi szeretünk, de meg kell tanulnod alkalmazkodni, osztozni, dolgozni, sőt, alkalmanként a lemondást is, mert különben nem lesz belőled jók működő felnőtt ember, márpedig mi ennek drukkolunk". Amikor kétségbe van esve, nem jó magára hagyni, de fontos éreznie, hogy a felnőttek uralják és értik a helyzetet. Neki nagyon fontos, hogy legyen 1-2 felnőtt a világon, akire fel tud nézni, aki elfogadható életmintákat mutat.
Ha és ameddig hatással van erre a szerencsétlen kislányra, ezek az irányevek, de legjobb lenne ha ezeket a saját szülei követnék. Nem az Ön dolga őt fölnevelni, és a saját lányának még sokáig szüksége lesz Önre, az idejére, figyelmére, helytállására.
Legjobbakat!

Frank Orsolya
2016-10-27 11:14:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Nõ szerepe párkapcsolatban

Tisztelt Doktornő!

Nekem hosszú a problémám de érdeklődnék a segítség felől és h érdemes-e ezzel személyesen felkeresni egy szakembert h mennyiben tudna nekem segíteni!
Én egy 29 éves nő vagyok. "Van" egy férjem! Papíron még van mert egyéb okokból nem tudunk még elválni. Kilenc éve alkottunk egy párt és majdnem hogy 5 éves házasok voltunk mikor "elváltunk"/szétmentünk. Ez tavaly augusztusban történt. Mar annak az évnek az elején elkezdett egy másik nővel flörtölgetni amit mindenki észrevett, h nyomul rá a nő pedig nagyon is tudta, h vagyok neki mert mi is találkoztunk. Ez ment pár hónapig. Mi közben vettünk egy közös kis házikót. Azon dolgoztunk ( de úgy h én is véstem a betont, hordtam talicskával a sittet, a betont, terítettem a több 100 köbméter földet.) Egyáltalán nem nőnek való munkát végeztem de úgy voltam vele h magunknak csinálom. Közben próbálkoztunk a babán is...vizsgálaton is voltunk mind a kettőnknél mindent rendben találtak de mégsem jött össze. Volt két állásom...az egyik a férjemmel egy fuvarozó állás ahol hajnali 4-5 között keltünk, elmentünk kisteherautóval dolgozni. Hazaértem ha éppenséggel sikerült időben megjárni Pestet oda-vissza és délre már be kellett érnem a második munkahelyemre ami az Aldi volt. Ott majdnem mindennap dolgoztam 12-től este fél 9-ig vasárnap meg 10 órában folyamatosan. És az volt az indoka ami miatt sokat veszekedtünk, h a kettő között nem mosok, főzök, takarítok mindennap. Holott a két szerelmemet a kiskutyáimat is én "neveltem" Ez mindenhogy értendő. Na és akkor elkezdődött február környékén, h megéreztem, h vmi nincs rendben. Olyan távolságtartó volt...a telefonját már lehalkította mikor hazaért, a közös laptopon ahol eddig a facebookon mindig be volt lépve megváltoztatta a jelszavát ha kiment a kertbe mindig vitte a telefonját és annyit láttam bentről h nyomogatja állandóan vagy telefonálgatott. És mindig kérdeztem tőle, h mi van de érdemleges választ soha nem adott vagy vmi hülye dumával megpróbált lerázni. És eljött a pillanat amit szégyenlek is meg nem is mert lehet, h még mindig ez menne, h kilestem a telefonkódját és mikor benn hagyta a telefonját sajnos belenéztem és olyanokat láttam amiket talán jobb lett volna ha nem. H szeretik egymást, meg bízzanak egymásba és a szerelmükbe, meg mikor már nem élt otthon pár hónapja azzal a kifogással h ő elköltözik, h átgondoljuk a kapcsolatunkat h h is legyen tovább ő mint utóbb kiderült nem ezért költözött el hanem, h a csajjal kicsit egyszerűbben tudjon kapcsolatban lenni. És amikor a 9-dik évfordulónk volt én adtam neki egy kis apróságot ajándékba sírva ő meg adott az arcomra puszit, csörgött a telefonja és mondta, h mennie kell egy ismerősének segíteni. Másnap hazajött mert azért mindennap haza jött pár órára tevékenykedni és utána ment ahol éppen abban az időben lakott és belenéztem a telefonjába és olyanokat olvastam, h jó volt Veled a sz.x meg legközelebb ezt meg ezt is kipróbáljuk. És még akkor sem kérdeztem nyíltan rá, csak annyit, h mondja-e vki másnak azt h szeret és mindig az volt a válasz, h nem de közben a telefonjában más volt. Aztán még kb 1 hónap eltelt és kiderült de nem tőle, h összeköltözött a csajjal. Aztán teljes mértékig bele betegedtem mert folyamatosan hitegetett, h ha megváltozom talán visszajön. És akkor a két meló között mindig amit tudtam megcsináltam a háztartásban akár fél óra alatt úgy h utána rohannom kellett melózni ahol 3-an vittünk egy egész délutáni forgalmat. A végén mikor már belebetegedtem közölte, h döntsek, h én fizetem ki őt vagy ő engem. Természetesen tudta, h nincs külön pénzem és aprópénzzel kiszúrta a szemem mert annyit sem kaptam vissza mint amennyit beletettem. De azt mondtam, h mindegy most már legyünk inkább túl rajta. Buktam a családi nagy kertes házamat a két gyönyörű kutyámat és az egész addig felépített életemet. Kiköltöztettek pénteken és beköltöztek szombaton. Ez augusztusban történt. Akkor 2 estét a saját autómban kellett aludnom mert nem volt hova menjek. Aludni természetesen nem mertem mert nem túl jó környéken tudtam megállni és féltem aludni. És amikor felkeltem mentem a két munkahelyemre. Utólag kiderült h gps-t tett az autómba, h megnézze hol vagyok. H még ő ellenőrizzen... Pfff....

Aztán sikerült belefutnom egy iszonyatosan rossz kapcsolatba ami hála Istennek nem tartott csak pár hónapig. Aztán márciusban jött a nagy szerelem. Viszont sajnos iszonyat mód félek. Nem tudok megbízni benne pedig semmit nem tett. Mindig elmondom magamban, h ha akar úgyis félrelép, ha akar úgyis átver, ha akar úgyis lelép. Ezen kár lenne idegeskedni. De mégsem tudom ezt magamnak elhitetni. Ha másképp jön haza, h mondjuk nem ölel úgy vagy nem örül annyira mint máskor meg ilyesmi akkor már azon agyalok, h biztos annyira már nem szeret vagy unja az egészet vagy van más neki. Holott nincs de én mégis..... A telefonja ha le van némítva egyből kombinálok, h biztos azért mert...ha elmegy haverozni akkor is, h tényleg oda megy-e....Ha mondjuk azt mondja, h neki rossz szokása, h időnként megbámulja a nőket mivel kb fél évig tartós kapcsolata nem volt a majdnem 3 éves kapcsolata után csak futók nem érdekelte senkit h kit mennyire néz meg és egy 33 éves fiatal férfi. Azt mondtam neki, h ha rossz szokás akkor változtatni tud rajta. Mert tudom, h lehet sőt sztm biztos mert minden férfi ilyen, h amikor nem látom, nem vagyok vele lehet, h a nyálát csorgatja nem egy nőre. De az is lehet, h nem. Mondta, h annyira fogja megnézni őket mint ahogy mindenki megnézni a másikat. Mondta, h ránéz vagy végig nézi de ennyi. És mikor mondta, h változtat rajta, akkor mondtam, h köszönöm meg stb és mikor lefeküdtünk aludni azon kezdtem el agyalni, h vajon "csuriban" voltak-e az ujjai. Szóval nem csak úgy mondta, h szálljak már le erről a témáról hanem tényleg így is gondolja!!!?? És természetesen másnap sikerült ezen is összevesznünk miattam. Mondta, h engem szeret, velem él, h semmi pénzért nem hagy el nem szégyel mert miért szégyelné akivel le fogja élni az életét és, h ő már minden téren kiélte magát és nem kell neki már senki más.
Az a baj, h szó szerint belebetegszem lelkileg. De nagyon csúnyán! És nem akarom egyáltalán elveszíteni őt és ő is mondta, h nem fogom de félek, h hosszú távon nem fogja ő ezt tolerálni. Ő is nagyon sok olyan dolgot hozott az előző kapcsolatából mint én. Annyira nem dúrvát de nem engedte a csaj, h elmenjen haverokkal mondjuk sörözni, vagy szabályozta, h kivel találkozhat vagy kivel nem, h elszívhat- e néha egy-egy szál szigit, stb.
És én mikor összejöttünk annyit kértem tőle ami minden kapcsolat alapja, h ne csaljon meg ne verjen ás és ne hazudjon. És ilyen apróságokban amik a régi kapcsolatában voltak úgy gondolja még h én is szabályzom és ezért füllent. Pl h elszívott-e egy szál cigit közben egyből megérzem mert nem dohányzom és undorodom a szagától mégis 3x kérdezek rá mindháromszor azt mondja, h nem és amikor mondom, h nézz a szemembe akkor azt mondja, h igen de csak egy szálát és félt, h veszekedni fogok vele. Ő elveszítette az Anyukáját meg az Apukáját és én vagyok neki csak. És nagyon boldog meg kiegyensúlyozott kezd lenni és mindig mondja, h végre egy igazi családban van benne mert Anyukámék is nagyon szeretik és mindig szeretettel várják haza. Mindenben segítenek nekünk. Az össze haverja azt mondja, h vigyázzon rám és becsüljön meg mert ilyen nő vagy nincs vagy 1000-ből egy. Hűtött söröcske várja, finom ételek, tisztaság, szeretet, szerelem, gondoskodás, ha beteg ápolás. Szóval mindig mindenkit előtérbe helyezek. De ez nem baj.

Még lehetne mit mesélnem de nem akarom ennyire a részletekbe belevinni mert lehet, h már ezt is unalmasnak találja. Nem tudom mit tegyek!!!!??? Legyen kedves segíteni!

Köszönettel
Egy elkeseredett nő!
Kedves Levélíró!
Először is rettenetesen sajnálom, hogy az első kapcsolatában ennyi fájdalmat kellett megélnie – az ilyen élmények, mint a kárbaveszett munka vagy a megcsalatás, borzasztó nagy szenvedést tudnak okozni. Nagyon igaza van, hogy meg akarja ÉRTENI, hogy mi történt. Az új kapcsolatában akkor fogja tudni biztonságban érezni magát, ha megérti, mitől marad meg egy férfi egy párkapcsolatban és mitől megy el.
A helyzet az, hogy a férfiak és a nők nagyon különböznek egymástól. Ugyanakkor minden férfi nagyon hasonlít egymásra és minden nő is nagyon hasonló reakciókat, viselkedésmintákat, érzéseket produkál. És a két nem sajnos alig-alig érti egymást. A nők is alig értik a férfiakat, ezért tehetetlenül élnek a kapcsolataikban és sokszor fogalmuk sincs, mit kellene tenni, hogy ne veszítsék el a párjukat.
A jó kapcsolatok alaptérképe minden esetben hasonló, akkor is, ha vannak egyéni variációk. Egy férfi akkor marad meg egy nő mellett, ha bizonyos dolgok teljesülnek, más dolgok pedig nem történnek meg. Amikor a szükséges összetevőket felsorolja egy pszichológus, a legtöbb nőből felháborodást és tiltakozást vált ki. Ezek egy része eléggé távol áll a magyarországi beidegződéseinktől. Pedig nincs mit tenni – ezek évmilliók óta genetikusan bevésett ösztönök. Sok nő még akkor sem hiszi el ezeknek az összetevőknek a fontosságát, ha épp azért hagyták el, mert ezek hiányoztak.
Minden férfi olyan nőt szeretne az életébe, aki nőies. Aki eleinte nőies, és aztán nőies is marad. Na de mi az, hogy nőies?
Az egyik legfontosabb dolog az, hogy a nő legyen jókedvű, legyen egy egészséges, vidám, talpraesett és kedves kisugárzása. Az a nő, aki agyondolgozza magát, nem vidám, nem elegáns, nem jó kisugárzású, nem nőies. Az a nő, aki holtfáradt, nem szexi, nem nőies, nem lehet ideált látni benne.
Amint a saját példája is mutatja, a legtöbb férfi a nőies, szexi és könnyed figurát választja, nem a kilúgozott, szemrehányással teli mártírt. Az ideális nőnek vonzereje és kisugárzása van, vagy ahogy egy idős pszichológusnő egyszer tanácsolta: „Te csak illatozzál!”
Hiába mondjuk, hogy a körülmények nem teszik ezt lehetővé – a következmény, az elhagyás menetrendszerűen elérkezik. Ezt a képletet nem lehet kicselezni. A nemi szerepek térképe kőbe van vésve.
Ugyanilyen fontos komponens, hogy egy nő legyen szexi. Legyen erotikus vénája, legyen benne kacérkodás, flörtös viselkedés, játékosság, szeresse a szexet. A szexkerülő, savanyú nő a legtöbb férfi szemében nem nő, vagy csökkent értékű nő. Fontos, hogy a flörtös-játékos viselkedésünk ne csak az udvarlási szakaszban legyen meg, hanem meg is maradjon. A nőknek sokszor nincs annyi szexuális jártassága, hogy szeressék a szexet és megteremtsék maguknak, ami jó. Ugyanakkor sok férfi szexuális kultúrája is csökevényes – egy okos-ügyes nő megpróbálhatja tanítgatni a párját, kedvesen, cicásan, arra, hogy neki mi jó… A férfiról aztán kiderül, hogy fogékony-e erre vagy nem. De a legtöbb férfi nézőpontjából az a kapcsolat, amelyik szexuálisan nem működik, az nem működik. A férfiak életének fontos sávja a szex és nagyon sokat megtesznek azért, hogy legyen kielégítő szex az életükben. Ezt lehetőleg otthon, a saját párjuktól szeretnék megkapni. Tartanak tőle, hogy ez lehetséges-e és meddig, de ha lehetséges, akkor nagyon sokan nem is keresnek máshol más szexet.
Fontos összetevője a nőiességnek a kedvesség. A magyar kultúrában nagyon sok nőre jellemző az éles, kemény, gúnyos, dirigáló, élcelődő, lekezelő hangvétel. Ide tartozik a szó szoros értelmében maga a hanghordozás, vagy akár a beszédhang minősége is. Az éles, kemény, katonás vagy lealázó beszédű nők mellett a férfiak azt érzik: „miért tűröm én ezt a mindennapi megaláztatást? Hát férfi vagyok én, ha nem állok ki magamért, ha nem lázadok föl ez ellen? Tönkre fogok menni, ha egész életemben ezt kell hallgatnom.” És előbb vagy utóbb elkezdenek keresni egy kedves, bársonyos hangú, elegáns, gondoskodó nőalakot.
A szexiség és a nőiesség fontos komponense a küllem. Ha egy nő tiszta, ápolt, ha kihozza a bármilyen adottságokból a legjobbat, ha ad magára, ha a legjobb verziójában mutatkozik, ha nem szétcsúszott, zilált, trampli, hanem elegáns, vagy pláne ha még valami kis szexi elem is mindig van rajta, valami, ami piros vagy rózsaszín, csillogó, vagy szőrme, akkor rögtön megakad rajta a férfiak szeme. Egyszerre csak női létezést kap, mint egy lámpa, amit felgyújtottak.
Ugyancsak fontos összetevő a nőiességben a gondoskodás, az otthon megteremtése. Láthatta: bármilyen abszurd és ésszerűtlen is elvárni, hogy a nő főzzön, takarítson, ez az elvárás nem tud megszűnni. Minden férfi lelke mélyéből fakad az az igény, hogy körülvegye egy nőalak, aki fészket teremt, otthonos, meleg, puha hátteret, ahol rend, otthonosság várja őt, ahol táplálják, megteremtik az elemi testi jólétének feltételeit. A férfi ott marad meg, ahol jól érzi magát.
Az a nő tudja megtartani a párját, aki egészséges benyomást tud kelteni – mentálisan egészségeset. Azt a nőt érzik mentálisan egészségesnek, aki nem csúszik szét, nem hisztizik, nem rikácsol, nem sárkánykodik vagy féltékenykedik vagy csimpaszkodik vagy könyörög vagy alázkodik, hanem összetartja magát, érzelmileg fegyelmezett, van tartása, van méltósága. Aki a közös ügyeikben korrekt, tisztességes, de határozott, nem alázkodik, nem hoz túl nagy áldozatot, nem csinál magából cselédet, hanem becsüli és tiszteli saját magát. Ha azt akarjuk, hogy a párunk becsüljön és tiszteljen, akkor becsüljük és tiszteljük magunkat, ezzel tanítjuk meg neki, hogy mi az a bánásmód, amit elvárunk.
Azt a nőt szeretik a férfiak, aki férfivá avatja őt. Aki drukkol neki, aki becsüli mindazt, amit ő elért és elér, aki igénybe veszi az ő férfiúi szolgáltatásait (a táskacipeléstől a konzervnyitásig, a pénzkereséstől a szexuális kényeztetésig) és ezért láthatóan hálás, ezeket láthatóan élvezi.
Azt a nőt szeretik a férfiak, akinek jó az önbecsülése, aki tartja magát valamire. Ha egy nő alázatos és rosszakat mond magáról, a férfi azt mondja magában: „milyen hitvány, gyenge, gyári hibás kis nő ez? Mi lehet benne a hiba, hogy ennyire semmire se tartja magát? Én értékes nőt akarok, aki rendben van és emelt fővel jár a világban.”
Kérem, értse meg a fenti képletet, értse meg, mivel tudja megteremteni az érzelmi feltételeket ahhoz, hogy a párja jól érezze magát és eszerint rendezze be az életét. És hogy honnan tudhatja, hogy jól érzi-e magát a férfi, annak roppant egyszerű a kulcsa: figyelje a viselkedését. Ne kérdezgesse: figyelje. Látni fogja, mi az, ami imponál neki, mi az, ami jól esik neki, mi az, amitől elveszti az érdeklődését, mi az, ahol elfordul, mi az, amitől odafigyel. Kezdjen tudatosan mozogni a társa mellett, tekintse úgy, hogy most tanulja a nőiséget! Ha jól figyel és hajlandó alakítani a viselkedésén, sikerülni fog.


Frank Orsolya
2016-10-23 11:46:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Édesapa nem látogatja

Tisztelt Orsolya,

A kérdésem a következő lenne. Van egy kislányom aki most movemberben lesz 5 éves. Az apja születése előtt elhagyott minket és kb évente egyszer látta a gyereket. Most legutóbb decemberben találkoztak es amikor májusban kereste a gyereket nem akart vele beszélni a lányom. Apuka ezen megsértődött és mire ravettem a gyereket arra hogy beszéljen vele, 2 het kellett akkor azonban apa már nem hívta. Bíróság szerint havi láthatás volt szabalyozva melyre nem járt, most azonban a gyámügyön kérte a megvaltoztatását és minden második Szentestén is akarja a gyereket. Havonta jönne látogatni, a legkorábbi így 2017-ben lenne. Addig lesz kb 14 alkalom hogy találkoznak. Egyébként kiegyensúlyozott párkapcsolatban élek és jelenleg a második gyermekemet varom akit a testvére nagyon vár. Ennek ellenére,a jelenleg még idegen apának a gyámügy odaadta a Szentestéket sajnos arra hivatkozva hogy addig alakulhat ki kötődés közöttük. Én minden evben a Karacsony első napjat javasoltam.Ön mint szakember is úgy gondolja hogy az a gyerek érdeke hogy a Szentestét is megkapja az apa? Nem elég a Karácsony első napja hogy a kistestvérével és velünk ünnepeljen?
Kedves Asszonyom!
Őszintén szólva azt gondolom, hogy érdemes elkülöníteni, mik ebben a helyzetben az Ön érzései, igényei, és mi az, ami a kisgyerek érzése, igénye, érdeke. Valószínűleg a kislánynak nem az számít, hogy karácsony melyik napját tölti az apjával, hanem az, hogy olyan emberrel tölti-e az időt, akit idegennek érez, vagy akihez van emberi kötődése. Egy gyereknek nagyon fontos, hogy az anya "helyiértéken` is és az "apa" helyiértéken is legyen valakije, és a legjobb az lenne, ha ez a valaki a saját apukája lenne. Semmi akadálya nincs annak, hogy a nevelőapjával is legyen egy teljesen jól működő emberi kapcsolata, mint nevelőapával; és az édesapjával is, mint édesapjával. Mindenképp a kisgyerek szemszögéből szemlélni a helyzetet, és annak drukkolni, hogy az életében szereplő összes felnőttel, szülőfigurával legyen működő, meleg kapcsolata. Nagyon valószínű, hogy ha jól kijön az apukájával, akkor Szentestén is jól tudja érezni magát vele, ha pedig nem, akkor nem az ünneppel lesz a baj, hanem bármelyik együtt töltött nappal, éjszakával. Tudom, hogy az Ön érzései az elhagyó apa irányában valószínűleg a negatív érzelmek teljes skáláját felvonultatják, teljesen érthető módon. A gyereknek azonban így is, úgy is föl kell majd dolgoznia, hogy hogyan is viszonult őhozzá az apja, hogy "kellek-e én" az apámnak, mégpedig többször is föl kell dolgoznia, ahogy a fejlődése és a megértésre való képessége előre halad, szintről szintre. A legtöbb gyerek keresi a kapcsolatot a biológiai szüleivel, jó kapcsolatra vágyik velük és a történtek legteljesebb megértésére. Higgye el nekem, a többi kapcsolatát nem gyengíti, ha az apukájával is van jó kapcsolata, viszont nehezíti az Önök kapcsolatát, ha a gyerek nem érezheti, hogy Ön is ennek drukkol, vagy legalábbis belenyugszik.
Tudom, hogy nehéz helyzet ez, de ha a gyermeknek Önök stabil, meleg hátteret biztosítanak, a többi bonyodalmat már sikerrel föl fogja dolgozni.
Legjobbakat!


Frank Orsolya
2016-09-25 20:58:08
Olvasói értékelés: 5/5

Párkapcsolat anyagi gondok

Kedves Szakértö!
Segitségét szeretném kérni mert nem tudom hogy mit lehetne tenni vagy mit lehetne kezdeni ezzel az egésszel.... 7évvel ezelött egy családhoz kerültem mint gyerekvigyázo a párom szintén de akkor még nem jöttünk össze csak késöbb 1 év mulva. Összesen 6éve vagyunk együtt...ö 30éves én 26 vagyok. 2gyerekre vigyázunk egy fiura meg egy lányra az anyukájuk Francia országban dolgozik. Szeptemberbe szeretné kivinni végleg a két gyereket magához és nekünk innen akkor menni kellesz. Amióta én ezt tudom teljesen magamba fordultam szerettem itt lenni és tudom nem lakhatok itt mindig de mégis váratlanul ért annyira h az egész kapcsolatomra kihat. A barátommal se tudom h hányadán állok. Ö mindenáron össze akar velem költözni. Én viszont nem tudok ebbe tul sok pénzel betársulni amit látok rajta hogy nem tetszik neki. Az okát ö is tudja miért..... nem volt elötte zsákba macska semmit nem hallgattam el elöle már a kezdetek óta se. Az én anyukám beteg annyira hogy nem tud már visszatérni a munkavilágába viszont az ellátmánya kevés ,igy én évek ota segitem öt anyagilag a fizetésem felét ( 80ezret kapok) adom oda és még igy is csak valahogy vegetál...ezt jol tudta a barátom mindig is évek óta....mégis állandóan az anyagiakkal terhel engem. Amikor össze veszünk nagyon sokszor a fejemhez vágta azt hogy én öt sose támogatom anyagilag. Aztán most azt szokta nekem bedobni hogy jó lenne ha kitalálnék valamit mer ö nem akar vissza haza költözni a szüleihez és hogy én találjak ki valamit. A helyzet az hogy nem tudok mit ki találni ilyen kevés pénzböl mer igy nekem csak 40ezer ft-om marad amiböl ha kivonom a bérletet már csak 32ezer ft...Neki is van kiadása keres 130 ezret de hitele van meg gyerektartást fizet 44-46ezer ft megy ki töle csak evégett a két dolog miatt plusz ha a benzint is hozzá adom az vagy 10-11ezer ft havonta akkor meg 55-57ezer ft is elmegy töle (az elözö barátnöjétöl van egy lánya nem tölem). Többször végeztem egyfajta számadást is de mindig arra a következtetésre jutottam hogyha mi összeköltözünk és kivonom a költségeket nem jönnénk ki anyagilag vagy éppen hogy csak kijönnénk de abba is csak az albi a rezsi emg a kaja lenne benne....És még mennyi minden kell egy háztartásba mosóportol kezdve a tusfürdöig. Abba szeretném kérni a segítséget hogy mit lehetne mégis ezzel az egésszel kezdeni? Már a multkor ugy tett nekem h ö akkor szakit velem mer nem szereti azt aki öt visszahuzza. Én nem húzom vissza de nem vagyok varázsló nem tudok honnan pénzt elökeríteni rádásul amikor összejött velem hat évvel ezelött már akkor si tudta az otthoni helyzetemet mégis összejött velem és ennyi évig velem is maradt. De amióta ezzel az összeköltözéssel terhel semmi se olyan már a kapcsolatba és valamilyen szinten félek is töle mert voltak már agressziv kitörései...Nem tudom mit tehetnék de a gyerekek anyja szeptemberbe ki fogja vinni a gyerekeit akkor nekünk innen menni kellesz 7 év után és tudom hogy akkor lesznek közöttünk a legnagyobb cirkuszok...Részemröl nem lenne értelme összeköltözni azért hogy nyomorogjunk. Probáltam rá vezetni de nem sok sikerrel. Ö csak egyet fuj feszt hogy nem akar haza menni meg terhel engem a pénzel. Mégis mit lehetne kezdeni ezzel az egésszel? Sajnos ö nem oylan férfi tipus aki segitene a barátnöjén mert eddig egyik ismerösöm kapcsolatába se hallottam ezt h a férfi ennyire elvárta volna h egy nö gondoskodjon a dolgokrol....inkább pontosan h a férfi segitet a nön... Nagyon sok barátnöm van akinek nincs jövedelme különbözö okbol és csaka férfi keres de mégis összeköltöztek mer a párja segiti megtesz mindent csak hogy együtt lakjanak és én ezt viszont nem kapom meg a barátomtol mert ö inkább azt várja hogy én segitsek neki holott már én vagyok az aki segitségre szorul. Azt érzem szinte hogyha adok bele pénzt jó vagyok ha viszont nem akkor már nem is kellek neki. És ez bánt. És nem tudom hogyan értessem meg vele ezt az egészet mert ö csak egyet fúj....és egyre több a vitánk meg mindenért engem hibáztat...Köszönöm elöre is a segitséget.
Kedves levélíró!
Úgy látom, valóban összekuszálódott egy pár alapvonal a kettejük életében. Ha kívülről ránézek a helyzetükre, két dolgot merek bízvást kijelenteni: az egyik az, hogy a munkaviszony, az munkaviszony, megbízás, még akkor is, ha személyes kötődésekkel is jár. Ha tehát végetér, akkor végetér, tovább kell lépni és az új helyzethez alkalmazkodni. Biztos vagyok benne, hogy Ön a tudásával, tapasztalatával föl fogja találni magát.
Ettől külön kezelném a párkapcsolat kérdését. Bizony, én is úgy látom, hogy két felnőtt ember kapcsolatában, főként amikor még függetlenek és a kapcsolat jövője sem eldöntött, bizony mindkét felnőttnek elsősorban saját magáért kell felelősséget vállalnia. Én sem értem, hogy egy életerős fiatal férfi miért a párjától vár anyagi támogatást. Az más kérdés, hogy ha egyenlőtlen anyagi viszonyokkal költöznének össze, akkor hogyan egyeznének meg a közös kasszáról. De igaza lehet: ezek nagyon nem jó előjelek a közös életre vonatkozóan, inkább intő jelek, hogy abból mennyi baj és feszültség származhatna. Különösen ha hozzávesszük az "agresszív kitöréseket" is. A sorai mögött mintha azt hallanám: Ön is észleli, ahogy emellett a kapcsolat mellett egyre kevesebb érv szól...

Drukkolok, hogy mielőbb találjon jóravaló, kedves párt magának!

Frank Orsolya
2016-09-25 14:20:41
Olvasói értékelés: 5/5

Férj gyerek után megváltozott

Tisztelt Doktornő!

Családom tanácsolta, hogy forduljak szakemberhez, de elképzelésem sincs hogy tudnának nehéz helyzetemen segíteni.
Pörgős, energikus, lobbanékony alkat voltam mindig, de az is igaz volt rám, hogy nálam egy konfliktus kb 1 másodpercig tart, utána teljes a béke és a nyugalom. Én így látom a múltamat, de jelenleg már semmiben nem vagyok biztos és ez rémít meg legjobban. Nem lángoló szerelemből házasodtam, olyan férfit választottam a baráti körömből aki szerelmes volt belém, tisztelt, egy lovag volt, és 8 év együttélés alatt soha nem jött ki a sodrából. A " veszekedéseink " úgy néztek ki, hogy én vázoltam, analizáltam, javaslatokat tettem az adott problémára, ő hallgatott és elfogadta, majd vagy úgy csinálta, vagy nem. Ez működőképes kapcsolatnak tűnt, mindenki csodánkra járt, hogy milyen tökéletes a kapcsolatunk. Persze nyilván van még 1000 tényező ami fontos lehet, ezeket elmondani sem lehet egy találkozós során (?) de működött. Összeházasodtunk és keményen küzdöttem hogy lehessen kislányom, és győgyőztünk és megfogant. Amikor tudomásunkra jutott, hogy gyermekünk lesz minden megváltozott. Onnantól : a férjem hol a régi csodálatos ember, hol egy pillanat alatt dühöngő őrülté válik, semmivel nem lehet ebből kizökkenteni, számtalan pszichológia könyv sem segített, én autoimmun beteg lettem ezen időszak alatt, nyugalomra lenne szükségem hogy ne súlyosbodjon, így úgy érzem mindent megteszek... ha hallgatok ilyenkor jön utánam és azért üvölt velem, ha közbe merek helyeselni, akkor azt üvöltözi, hogy betámadom, ha ellenkezek esetleg, hangsúlyozom halkan, akkor pláne üvöltésig fajul. Engem még nem ütött meg, de pár dolgot már összetört a lakásban. Egy ideje magában beszél a szomszéd szobákban és hiába közlöm vele kedvesen, hogy mondja el nekem mi bántja, itt vagyok, természetes, semmi baj, mindenki beszél magában, biztos magányos, erre is hisztérikusan reagál. A gyermekünkkel ugyanilyen a helyzet. Egy ideig csak őt " osztotta " míg meg nem kértem, hogy inkább engem. A még kétségbeejtőbb, hogy a gyermekünk 98 dologban tökéletesnek lett nyilvánítva az ovis értékelésben, de bejelölték, hogy erőszakos, hangulatember... és elmesélték azt a viselkedést amit apától szenvedünk el otthon. És a legkétségbeejtőbb az az egészben, hogy a férjem szerint én támadok, én "generálom ", én vagyok az erőszakos és ezt a gyermekünknek is mondogatja, így ma azt mondta a kislányom: Anya nem kiabáltál és én azt hallottam, hogy kiabáltál, pedig nem kiabáltál, hallottam hogy nem... Az én okos kislányomat végképp tönkretesszük így, teljesen összezavarodott ebben a helyzetben. Tudna ilyesmiben segíteni egy találkozó alkalmával ? Olyan embereket akik háromféleképpen mesélik el ugyanazt?
Kedves Levélíró!
Köszönöm a pontos leírást, a helyzet valóban nem könnyű, és nagyon tetszik, hogy belátta, mennyire másként élik meg ugyanazt a helyzetet a különböző résztvevők. Amennyire kiveszem a soraiból, a férjének legalább annyira szüksége van segítségre, mint Önnek - és igen, a gyermek az, aki a leginkább védendő egy ilyen helyzetben.
Tanácsolnám, hogy jelentkezzen telefonon vagy privát mailban és bizonyosan találunk valamilyen megoldást!


Frank Orsolya
2016-08-17 07:52:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Örökbefogadott gyerek beilleszkedés

Kedves Andrea!
Van egy egy kettő éves kisfiunk akit örökbe fogadtunk 5 hónapja.Az öt hónap alatt itthon voltam vele. A férjem is kedvezőbb munkaidőt kapott, hogy hamar haza tudjon sietni a gyerekhez, hisz a kötődés kialakításához ez nagyon fontos. Az elejétől kezdve nagyon apás volt, de mostanra elértük azt, hogy a szobából a wc-re sem tud kimenni tőle, mert szalad utána, vagy éppen sírni kezd. Két hete elkezdett járni bölcsibe, ami nagyon megviselte, de muszály beadnunk, hisz nekünk is dolgoznunk kell. Kisebb betegségek miatt ki-ki hagyott napokat a bölcsiben. Mindig én vittem be a bölcsibe, gondolván hogy az apja miatti ragaszkodás még nehezebbé tenné neki az elválást. De ezen a héten hétfőn éjszaka belázasodott, és a torka is begyúlladt, és nagyon köhög, így ismét megszakadt a bölcsibe járás folyamata. Két-három napja azt kapta fel, hogy az apukájának panaszkodik, hogy "anya bánt" de volt már olyan is hogy a " dajka bánt" Ha az apja nincs itthon, akkor pedig nekem panaszkodik, hogy "apa bánt". Éjszakánként 4-5 alkalommal is felkel, nagyon sír, és azt szajkózza az apjának, hogy bánt anya. Soha nem nyúltunk hozzá, maximum egy-egy kéz rácsapás volt, ha valami nagyon rosszat csinált. Sajnos engem ez nagyon rosszul érint, lelkiismeret furdalást okoz, de egyenlőre nem tudjuk kezelni ezt a dolgot. Mi ronthattunk el valamit esetleg, vagy a bölcsi hozta ezt a hatalmas fordulatot a gyerek lelkivilágában? Azt mondanom sem kell, hogy kedden ismét mennie kellene bölcsibe, és már félek hogy nem-e rontjuk a helyzetet, illetve hogy a dajkáknak is panaszkodni fog, hogy "anya, és apa bánt" .Kérdeztem a dajkától esetleg nincs olyan gyermek aki bántja vagy esetleg ő nem kezdett el verekedni de azt mondta semmi ilyen dolgot nem tapasztalt. Kérném szépen a segítségét, hogy hogyan viszonyuljunk a gyerekhez, mit válaszoljunk neki mikor panaszkodik, és hogy hogyan lépjünk túl ezen a problémám? Segítségét előre is köszönöm.: Mónika
Kedves Mónika!

Nagyon sajnálom, hogy ennyire nehéz napokat élnek át a kisgyerekkel, akire vágytak, akinek nagyon örültek. Az első dolog, amiben szeretném megnyugtatni, az az, hogy a gyermek szavait nem kell szó szerint venni: amikor azt mondja „anya bánt”, akkor ezt úgy kell tekinteni, mint egy mondatot, amit megtanult annak jelzésére, hogy valamitől boldogtalan, valami nem úgy van, ahogy az ő komfrtérzése, fejlődésének megkívánt iránya igényelné. Mintha meglobogtatna egy kis jelzőzászlót, hog jelezze, valami nem stimmel. Viszont ezeket a jelzéseket komolyan kell venni és – ahogyan Ön teszi – kutatni, mitől nem érzi jól magát, mi az, ami a fejlődését nehezíti.
Fontos különválasztani, hogy mi az, ami normális és mi az, ami miatt aggódni kell.
Az, hogy egy ilyen korú kisgyerek mellett nehéz elmenni a mosdóba, mert jönni akar velünk, bármelyik felnőttel, az teljsen szokványos dolog. A kisgyerek a szülőhöz való ragaszkodásával biztonságot keres. Az élet első éveinek a legfontosabb leckéje, hogy a gyerek megélhesse AZ ODATARTOZÁS BIZTONSÁGÁT. Fontos, hogy megadjuk neki ezt az élményt, amikor csak kéri: ölbe venni, úgy beszélni hozzá, úgy mesélni neki, magunkhoz engedni, ha kéri. A gyereknek nagyon fontos, hogy ne távolítsuk magunktól: az a cél, hogy az élete első éveiben jóllakhasson az odatartozás érzésével, hogy akárhányszor leteszteli, hogy rendelkezésre állunk-e, megnyugtató választ kapjon.
Két éves korban egyébként már két másik vonulat is fontos a gyerek fejlődésében
1) FELFEDEZNI A VILÁGOT és mindent kipróbálni, megismerni, mindenhez hosszányúlni;
2) ÖNÁLLÓ LÉNNYÉ VÁLNI.
A világ felfedezésében fontos, hogy türelmesen terelgessük – ilyenkor még nincs igazán olyan, hogy „rosszat csinál”. Ha tényleg bajt okoz, akkor el kell magyarázni neki, hogy miért baj az, amit csinál, TANÍTGATNI érdemes. Ha nagyon komoly az a határ, amit jelzünk, pl. mert az ő életét fenyegeti akkor az arcunkkal, a hangunkkal jelezhetjük, hogy ez mennyire komoly. A büntetéssel viszont csak a kapcsolatot rongáljuk, a nagy nehezen kialakult bizalmat romboljuk le. Érdemesebb elterelni a figyelmét és ezt a felfedező lendületet valami más dolog felé átirányítani. Őt még nem igazán kell rendszabályozni, nem ebben a korban kell neki megtanítanunk a társadalom összes szabályát – később sem jó, ha túlszabályozzuk. – kevés és értelmes szabály lesz a cél. A testi fenyítéstől viszont most is és később is feltétlenül tartózkodni érdemes, hiszen a meleg, jó kapcsolatukra még sok évig szükségük lesz. Ha nagyon elkeseredik a kisgyerek, akkor is rendelkezésre kell állni, higgadtan és kedvesen várni meg, amíg elsírja a bánatát, aztán amint lehet, újra kapcsolatba vonni őt.
A harmadik kérdéskör pedig a bölcsőde: én személy szerint ártalmas dolognak tartom, szükséges rossznak kényszerhelyzetek megoldására. A gyerekek ilyenkor még nem tartanak ott, hogy a szülőt beláthatatlanul hosszú időre elveszítsék és véletlenszerű idegenekkel pótolják. A többi gyerekkel se igen tudnak még mit kezdeni. Az személyiség érzelmi biztonságának az lenne az alapja, hogy legyen egy vagy két stabil, állandó és mindig jóindulatú felnőtt a háttérben, akiktől majd ő, a saját tempójában, amikor biztonságban érzi magát, fokozatosan függetlenedik.
Kedves Mónika, tudom, hogy nem könnyítik meg a helyzetét a fönti szavak – de azt remélem, használ, ha érti, mi történik. A kisgyereknek biztonságos, kedves meleg odatartozásra, a világ felfedezésére, humorra, játékra, jókedvre (!) és fokozatos leválásra van szüksége. Sok ölben ülésre, sok játszóterezésre. Akkor lesz érzelmileg stabilabb és jobban teljesítő nagy gyerek, ha az alapok szilárdak, ha az elején jóllakhat azzal, amire szüksége van, ha abban a tempóban oldhatja meg a kötődés-távolodás tudományát, amit a saját ritmusa diktál. Javaslom, hogy ezt a korai időszakot Ön is élvezze ki! Ha meg tudja teremteni a feltételeit, és tudja, hogy ezzel tesz jót, akkor nagyon örömteli hónapokat tölthet a kicsivel, aki biztos meg fogja hálálni a játékos vidámságot és a melegséget!


Frank Orsolya
2016-04-25 09:28:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kamaszlány pszichológus

Kedves Orsolya!

Nem tudom hova fordulhatnék problémámmal, ezért szeretnék öntől tanácsot kérni, hátha tud segíteni, Esetünk a következő: 2015.11.04-n , 16 éves lányom nem jött haza az iskolából, ami tőlünk 30 km-re van, egészen az utolsó buszig vártam ami közel éjfélkor ér hozzánk, ekkor bejelentettem eltűnését a rendőrségen telefonon, másnap délelőtt személyes bejelentést is tettem. Még ezen a napon(2015.11. 05-n), este fél 7-kor hívott a rendőrség, hogy megvan a lányom, Szegeden találták meg (tőlünk mintegy 320 km-re),tudattalan állapotban egy parkban, és a szegedi gyermekklinika intenzív osztályán van. Semmi külsérelmi v bántalmazást nem találtak, és tetőtől-talpig átvizsgálták (nőgyógyászat, MR, vér-és vizelet vizsgálat), de minden negatív volt. Jó magam 2015.11.07-n hajnalban indultam hozzá, (előbb nem tudtam mível rajta kívül még 3 gyermekem van). 2015.11.09-n átküldtek bennünket a szegedi gyermek pszichiátriára, majd következő nap a közeli (győri) ifjúsági pszichiátriára kértem lányom további kezelését, tehát 2015.11.10-től mind máig lányom ott van. Igazán most sem tudjuk mi történt vele, állítólag vannak nem saját eredetű gondolatai, amit nem tud kezelni írányítani, már a 3. féle gyógyszert próbálják nála, mert egyik sem hozta meg a várt eredményt, sőt inkább a mellékhatások jelentkeztek(remegés, fáradékonyság, levertség, beletörödöttség a jelenlegi állapotába. Én úgy látom ez a gyógyszer sem jó neki, és már felmerült bennem, hogy nem is gyógyszeres kezelésre lenne szüksége, hanem valami más áll a háttérbe.most már a 11.hetünk ez így, felborult az egész családi életünk, rendszeressen látogatom és hétvégére haza is jöhet, de nem véglegessen, és még nem tudjuk mikor lesz erre lehetőség.Egyébként mindig egy csendes , visszahózodó természetű lány volt, most már arra gondoltam, valami más gyógymódot kellene nála alkalmazni a gyógyszeres kezelés helyett, mível szerintem nála a problémák más eredetűek, és ezzel többbet ártunk neki, mint használna.Várom megtisztelő válaszát köszönettel: Barabásné
Kedves Asszonyom!
Rettentően sajnálom, hogy ez történt Önökkel, és nyilván számos olyan oldala van ennek a történetnek, amelyhez én sem értek. Az azonban bizonyos, hogy a gyereknek óriási segítség az lenne, ha valaki meghallgatja, ha hosszan és bőségesen ki tudja beszélni magából, ami történt. Ezt pedig a legkönnyebben egy teljesen pártatlan, de bizalomkeltő külső személlyel tudja megtenni... egy szülőnek néha a legnehezebb beszélni. Magyarul azt gyanítom, hogy helyes az anyai megérzése és a kislánynak a legfontosabb a pszichológiai segítség. Azon érdemes még gondolkodni, hogy Öntől mit tud kapni, amitől könnyebben gyógyul, könnyebben helyre kerül: elfogadást, megértést, felmentést, megbocsátást, kiállást mellette. Bizonyos, hogy mindannyiuknak nehéz ez a helyzet és minden létező lelki támogatásra szükségük van. Tanácsolom, hogy keressen pszichológust, és támogassa minden létező módon a kettejük kapcsolatát.
Legjobbakat!

Frank Orsolya
2016-01-26 20:30:34
Olvasói értékelés: 5/5

Nehéz iskolakezdés

Kedves Orsolya! A kisfiam 7 éves, első osztályt kezdtük. Sajnos egyre fokozódik a problémánk, ami előtt értetlenül állok. Más községben kezdtük az iskolát, mint ahová oviba járt, nem ismert senkit, magát a községet sem. Nagyon várta, hogy iskolás legyen, most még is ott tartunk, hogy a tanítónénitől semmilyen kérést, információt nem fogad el. Rögtön az első héten a tanárnéni közölte is, hogy nem igazán akar vele foglalkozni... Itthon maradéktalanul és szépen megcsinál mindent, viszonylag gyorsan is! Az iskolában firkál, és nem csinálja, amire kérik, ha esetleg mégis csinálja, lassú, elkalandozik a figyelme. Már arra is volt példa, hogy nem akart bemenni órára. Mást se hallok a tanárnőtől, hogy neki erre nincs ideje, csináljak a gyerekkel valamit! Neki is ez az első osztálya, 12 ! gyerekkel! Kérdeztem a gyereket, nem történt-e valami, ami miatt nem fogadja el a tanárnénit! Lehajtja a fejét, és csak annyit mond, hogy ő szereti, de szerintem nem meri elmondani az igazat, pedig eddig mindent elmondott nekem, és meg is beszéltük. A reggelek már katasztrófák, nem akar iskolába menni, azt mondja, tanítsam én őt, mert engem szeret a legjobban. Minden reggel kérem, hogy csinálja, amit kell, büszke szeretnék rá lenni. Megígéri, aztán még se! Pár napja tikkel is, remélem csak átmeneti, de már tanácstalan vagyok! Háziorvosom szerint nem alakult ki a gyerek és a tanár között a kontaktus, és sajnos nehéz lesz így, mert az első héten eldöntötte, hogy nem engedi másodikba, vagy vigyem vissza óvodába. Gondolkozom iskolaváltáson, de félek a következményektől is, hogy viselne ilyen rövid időn belül még egy újdonságot, hiszen ebbe sem szokott bele.Tanárnénit semmivel nem lehet meggyőzni, erre neki nincs ideje...Attól tartok egy életre elmegy a kedve az iskolásditól, pedig okos, értelmes kisfiú, viszont makacs is. Kérem igazítson útba, mert a tűréshatáron vagyok, de a gyereket nem fogom tönkretenni! Köszönöm, ha válaszol egy elkeseredett anyukának! Üdvözlettel: Andrea
Kedves Andrea!

Nagyon megértem a kétségbeesését, és hallom, hogy - mint jóérzésű anyának - hangosan szól a fejében a vészcsengő. Annak is örülök, hogy "a gyereket nem fogja tönkretenni", és hogy a kisfiúval jó a kapcsolata. Én is azt gondolom, hogy baj van, és azt is fontos tudni, hogy igencsak korlátos, hogy a jelen keretek között, levélben mennyit tudok segíteni. Az orvosnak igaza van: az elsős tanító néni és a kisgyerek között kötődésnek, egyfajta "kémiának" kellene kialakulnia, ahol a kisgyerek bizalommal, kíváncsisággal fordul a tanítónő felé, és ennek nyomán jól tudja érezni magát a helyzetben és "működni" mint iskolás. Kétségtelen, hogy ez itt nincs meg, és az is kétségtelennek tűnik, hogy nem is lesz. Ahogy mondja, a helyzet napról napra romlik, tehát sok értelme nincs a gyerek ottlétének. Logikusan nemigen van más megoldás, mint más iskolát keresni: előtte azonban jó lenne a gyerekből "kiterápiázni", mi a baj. Ennek módszertanához azonban így már nem tudok segítséget nyújtani. Ami az új tanító keresését illeti, a legtöbb szülő - ha jól figyel - meg tudja hallani a megérzését, hogy egy bizonyos hölgy és a gyereke között menni fog-e a kötődés. A tanítókról benyomást szerezni, a helyzetről beszélgetni velük, és megpróbálni "megsaccolni", hogy jó lesz-e a kapcsolat - ez a szülő dolga. Nem tudom, hogy ahol lakik, mennyire fér hozzá szakszerű segítséghez, de jó lenne, ha a kisfiú valahogyan módot kapna, hogy kifejezze, mik az érzései. A legtöbb gyerek ebben az életkorban nagyon nehezen tudja megfogalmazni, megragadni a saját érzéseit és igényeit: nem arról van szó, hogy titkolózna, és nem is feltétlen történt semmilyen kirívó esemény. A személyes figyelem csökkenése, az idegenség, a légkör megváltozása magában is elég lehet ahhoz, hogy ne tudjon belehelyezkedni a helyzetbe. Jó lenne, ha valahogyan mentesíteni lehetne őt ebből és egy időre pihentetni. Ezután pedig új iskolát keresni. Tudom, hogy gyakorlatilag nehezen kivitelezhető ez az akcióterv, de abban Önnek van igaza, hogy sok múlik az iskolakezdésen. Nagyon jó, hogy ez a kisfiú azt érezheti, hogy az anyukája bármi áron mellette áll és nem hagyja magára. Sok sikert kívánok, és ha úgy érzi, tudok segíteni, keressen újra bizalommal!

Frank Orsolya
2015-11-09 13:54:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Lányomat megcsalja a párja

Tisztelt Orsolya!

Tóth Ágnes vagyok,a lányommal kapcsolatban kértem a segítségét,tanácsát,amit hellyel-közzel sikerült is megfogadnom.Most odáig fajultak a dolgok,hogy kb másfél hónapos kapcsolat után szakított a férfi a lányommal,indoknak azt adta,hogy "Nem tudja elviselni,hogy én semmibe veszem őt!". Ezután kibékült az exével,vele együtt volt kb:1 hónapig,utána újból elkezdett írogatni a lányomnak,meg telefonon hívogatni.Addig míg a lányom együtt volt vele a családját teljes elhanyagolta.Amikor beteg voltam nem érdeklődött felőlem,ami nagyon rosszul esett,és még a kutyáját is én gondoztam,mert azt is elhanyagolta.Annyira behálózta ez a pasi,hogy teljesen megszédült tőle!A szakításuk után a lányom mindig a face-n lógott,csetelgetett más srácokkal,napról-napra jobb kedve lett,együtt jártunk vásárolni,húsvétra együtt csináltuk a sütiket és nagyon sokat nevettünk.Azt hittem,hogy végre minden szép és jó lesz,de tévedtem!Április utolsó hetében vettem észre,hogy egyre többször előfordul,hogy sutyorogva beszélget valakivel telefonon,meg feltűnt,hogy ez az illető pasi egyre többször megfordul a műhelyben ahol együtt dolgozom a lányommal.A face-n megkeresett a pasi barátnője ,akivel akkor még együtt volt és tőlem kérte számon,hogy mi van Zsolti és a lányom között.A lényeg az lett ,hogy két vasat tartott a tűzben ez az ember,megvezette a lányom is meg az akkori barátnőjét is!Meglepő módon amikor számon kértem a lányom felettébb higgadt voltam,és nem kiabáltam vele,addig az ominózus napig,Május 1-ig.Akkor este el akart menni ezzel az emberrel szórakozni,de képtelen voltam elengedni.A másik nő elárulta nekem ,hogy az előző éjszakát együtt töltötték,és szépen megkért,hogy állítsam le a lányom a pasijáról.Mind ezt elmondtam a lányomnak,volt sírás,kiabálás meg szemrehányás mindkét részről,de annyit elértem,hogy számon kérte a Zsoltit a történtekről.Hát kimagyarázta magát,de csak a lány előtt.Azt állította,hogy nem volt senkivel mert hát szereti őt és ennek bizonyítékául hozott neki májusfát,amit a kapu egyik oldalán állított fel.Ezzel csak egy volt a baj,hogy mind a kettőt a sógornőm 15 éves lánya kapta,és mivel azt mondta,hogy a saját szemével látta hiszek neki!Amikor ezt is elmondta a lányom a Zsoltinak erre azt mondta,hogy akkor az övét ellopták!A lényeg,hogy májusfának nyoma sincs,sorozatos hazugságokba keveredik ez az ember,és hiába mondom el a lányomnak inkább befogja a fülét és nem is akar hallani róla.A mai napig környékezi a lányomat,és zaklatja,pedig biztos vagyok benne ha nem tenné a lányom elfelejtené őt.A másik hölgy,akit levelemben említettem most mondta,hogy szórakozni voltak együtt a Tisza parton ,és rózsát is kapott tőle.Mondta is,hogy ezt tuti nem tudja letagadni,mert sok emberrel ,ismerőssel futottak össze az nap este!A lányom most elment Nádudvarra egy közös ismerősükhöz,az ő állítása szerint vonattal,de igencsak furcsa,hogy a Zsoltinak is dolga akadt a hétvégére.Már nem merem a lányom számon kérni,mert nem rég nagyon kiborultam órákat sírtam éjszaka,a párom sem tudott megvigasztalni.Nehezen tudom elviselni,hogy kihasználják a lányom naivitását,és orránál fogva vezetik!Teljesen hülyét csinál magából!Egyszerűen képtelen vagyok elfogadni ezt a helyzetet.Napról-napra csak őrlöm magam és dúl bennem a harag,és attól félek akkor fog belőlem kitörni amikor nem kellene ,és valaki olyan embert bántok meg ,aki meg sem érdemli!Ezek után mit tenne ön a helyemben?Mi lenne a helyes út?Előre is köszönöm a segítségét!Maradok továbbra is tisztelettel és üdvözlettel:Tóth Ágnes. Várom mielőbbi válaszát!
Kedves Levélíró!

Néha nem tehetünk jobbat a szeretteinkért, mint hogy tisztes távolból elnézzük, amint bolyonganak az élet útvesztőiben és némán drukkolunk nekik, illetve szükség esetén a rendelkezésükre állunk. Szerintem az Ön lánya már bőven tudja, mi helyes és mi nem, nem kell már neki megtanítani. Ha hátralép hármat, talán hamarabb lezajlik az egész.



Frank Orsolya
2015-05-16 23:48:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Férjem családja nem fogad el

Már 3 éve vagyunk házasok a férjemmel,van 1gyerekünk aki már 2éves anyosomnál lakunk!A férjemmel nagyon sokat vitatkozunk szinte minden kis apróságon!Számomra ez nagyon zavaró nyilván én is hibás vagyok,de nem tudom mit csináljak nem tudunk semmit megbeszélni!Azt érzem nem vagyok elég jó számára illetve a családjának sem!!!nem úgyan az a férfi akihez hozzámentem !!
Kedves Asszonyom!
Ön helyett senki nem dönthet. Saját magának kell megfontolnia, hogy

- érzése szerint fog változni ez a helyzet a következő egy, öt tíz évben?
- hogyan szeretné élni az életét?

Egy életünk van - igen fontos, hogy tudatos, megfontolt, jó döntéseket hozzunk az életünkről és azokat végigvigyük. Hogy magunk formáljuk a sorsunkat, hogy az erőnkből kitelhető legboldogabb életet éljük.

Sok sikert.




Frank Orsolya
2015-05-05 21:18:04
Olvasói értékelés: 5/3

Kisgyerek halálfélelem

Kedves Orsolya! 5 éves kisfiammal kapcsolatban írok. Mostanában nagyon sokszor foglalkoztatja a halál gondolata. Beszélgettünk erről, és én azt mondtam neki, hogy igazából újjászületünk (virág lesz belőlünk, fa stb.). De ez neki nem volt elég, így végül is abban maradtunk, hogy egyszer újjászületünk. Hetente többször faggat (ha kettesben vagyunk), hogy "ha újjászületünk, akkor minden ugyanúgy lesz"? "Meg a régen élt emberek is ugyanúgy velünk vannak?""Nem akarok, nem lenni." Szóval kicsit bele is zavart ebbe a témába a gyerek, meg aggaszt is, hogy nem nyugszik meg ( nem nyugszik bele.). Sokat elmondom neki, hogy még sok szép időt meg fogunk élni, meg hogy apuka lesz, meg nagypapa stb., és hogy ez még messze van. A családunk helyzete nem éppen ideális, elváltunk, egy időre a nagyobb testvérétől (15 éves) külön éltünk (2 évig az apjukkal élt), most nálam van. Ő hét közben kollégista. Mi a nagyszülőknél élünk, nem mondhatnám, hogy minden gördülékeny a generációk között, de nagyjából elvagyunk (sok mindennel nem értek egyet, amit az én anyukám megenged a kisfiamnak). A gyerekek nem tartják az apjukkal a kapcsolatot, nincsenek eltiltva tőle. Nemrég újraházasodtam, egyenlőre nem tudunk elköltözni, de már ez is szóba került. A kisfiam nem akar költözni sehova, és néha ellenem és a férjem ellen fordul: ¡"nem akarok ebbe a családba tartozni" stb. Ez szerencsére ritkább eset, és ragaszkodik hozzánk, szeret minket. A nagyobbik gyerekem ritkán látja, és mondja, hogy az öccse boldog. Mégis aggaszt ez a sok kérdés a halálról, és hogy néha utál minket. Úgy érzem, hogy ez az egész arra megy ki, hogy nem érzi magát biztonságban, szeretnék neki segíteni.
Kedves Levélíró!

Meglehetősen nehéz egy ilyen bonyolult és összetett helyzetet ennyi információból megítélni. Két dolgot szögezhetek le: egy ötéves gyereknek azzal tud leginkább biztonságot adni, ha a kettejük kapcsolata stabil, jókedvű, ha Ön stabil és jókedvű és "tartani" tudja a gyereket. Az ovis korú gyerekek indulatainak a csapongása teljesen rendjén van, és az is, ha ezeknek hangot is adnak.
A bűntudat rossz tanácsadó, nem jó, ha a gyerekünkkel szemben bűntudatosak vagyunk. Hasznosabb, ha inkább felszámoljuk azt, ami miatt bűntudatunk van: azt a helyzetet vagy körülményt, amitől érzésünk szerint sérül a gyerek - már ha sérül. Nagyon jó hallani, hogy a gyermek az elsődleges szempont. Valóban, fontos lenne, hogy egy egészséges generációt neveljünk föl mi, mai szülők.
Hogy a halállal kapcsolatos kérdezősködést mi váltotta ki, azt nem látom, pedig érdekes lehet. TAnácsolom, hogy olvassa el Polcz Alaine könyvét a gyerekekről és a halálról (Meghalok én is?). A halál tényéről jó, ha fokozatosan és kíméletesen szereznek tudomást a gyerekek, de az is fontos, hogy ne vezessük félre őket. Nagyon jó, hogy azt mondta, hogy ez nagyon-nagyon messze van még. Szokott segíteni a gyerekeknek, ha azt az egyszerű dolgot kimondjuk, hogy általában a nagyon.nagyon öreg emberek szoktak meghalni. A gyerek azonosítani tudja, hogy sem ő, sem a szülei nem nagyon-nagyon öregek, tehát fellélegezhet: ez az ő életét igazából nem érinti közelről.



Frank Orsolya
2015-05-05 19:06:18
Olvasói értékelés: 5/5

Kisgyerek büntetés

Kedves Orsolya!

Szeretném megköszönni a részletes válaszát a korábban feltett kérdésemre. Én sem annak vagyok a híve , hogy mindenáron büntetni kell a gyereket, de az a helyzet , hogy egy idő után ki fogy az ember az eszközökből és megpróbál így vagy úgy hatni a gyermekére. Persze nem biztos , hogy helyesen. Az ingyenes beszélgetés érdekelne, nem tudom , hogy erre milyen kereteken belül van lehetőségem. Én szegedi lakos vagyok. Közben kértem időpontot egy szegedi szakemberhez, úgy beszéltem meg vele , hogy viszem a kislányomat is, de más szakértő vélemény is érdekel a esettel kapcsolatban,mert úgy vallom több szem többet lát. Pont ma rendezgettem a kislányom rajzait, és olyan vidámak élettel teliek a képei, mindig az aktuális történéseket rajzolja le amiben én és a párom is jelen van. Szánkózás, Karácsony, szülinapozások. Felmerült bennem , ha esetleg bántaná valami a lelkét az megjelenne a rajzaiban is. Vagy ez nem feltétlen van így ? Bűntudat tekintetében azt hiszem, ez az érzés már nincs jelen bennem , de régen ott bujkált a gondolataimban. Ez az érzés nem is bűntudat, inkább a kislányom felé érzett sajnálat volt. Ez leginkább arra az időszakra vonatkozott, mikor még nem ismertem meg a jelenlegi páromat és egyedül neveltem. Döntésem , hogy megszakítottam a kapcsolatomat az apukájával szilárd alapokon nyugszik, a kislányt viszont volt idő , hogy féltettem nem szenved -e sérülést. Szerencsére sok szeretet vette őt akkor is körül a családom részéről, és később a mostani párom részéről is. A jelenlegi helyzet az, hogy egyik nap sír, a másik nap nem. Azt vettem észre ha van valami foglalkozás mikor reggel bekísérem a csoportba egyből megy oda és mosolyogva köszön el. Ha az óvónéni egyből eltereli a figyelmét, nincs is sírás. Viszont nem sokára beköszönt az iskola, ami magával vonja azt, hogy ott a tanító néni már nem fogja a gyerkőcöket egyesével beinvitálni a tanterembe. Az igazság az, hogy kislányom nagyon értelmes, közvetlen életvidám gyerek, de ha valami nem úgy alakul, ahogy ő szeretné, ( pl-ul kabát felvétele mert épp indulunk haza a nagymamától, este le kell feküdni ) hisztivel, vagy indulattal, fennhangon közli nem tetszését. Persze ilyenkor is mindig igyekszünk neki elmagyarázni, hogy az amit éppen csinál nem helyes, de azt is észre vettük, hogy nála a beszéd nem mindig hatásos. Ránk figyel a tekintetével de sokszor úgy látjuk, a beszélgetést nem igazán veszi komolyan, csak azt ha valami következménye van a tettének. Ha ügyesen összepakol, megdicsérjük, megpuszilom, ha rajzol nekem valamit megdicsérem, és még sorolhatnám. Ha valami olyat csinál amit nem kellene, és mondjuk 5 percet álldogál a sarokban látszik rajta, hogy ez már jobban "eljut" hozzá. Gondolom ez gyerek, illetve személyiség függő kinél mi válik be. A fent említetteket azért írtam le, mert talán így még árnyaltabb képet kap az aktuális helyzetünkről, problémánkról. Válaszát, figyelmét, előre is köszönöm.

Egy aggódó anyuka.
Kedves Aggódó Anyuka!

Meggyőződésem, hogy ha a felnőttek a gyerekek nevelése során az erőfölényükkel élnek, ez nem hat jól sem a gyerek személyiségére, sem a kapcsolatukra. Amikor kifogyunk az eszközökből, mondhatjuk azt a gyereknek: "Kifogytam az eszközökből, nem tudom, hogyan értessem meg veled, de nagyon fontos, hogy most már elinduljunk haza, mert csak akkor tudjuk kialudni magunkat, ha időben lefekszünk. Ha pedig nem alusszuk ki magunkat, akkor az egész holnapi napunk el lesz rontva." Nincs garancia, hogy a gyereknevelésben mindig át tudjuk vinni az akaratunkat, de nem is ez a cél. És: mitől biztos, hogy helytelen az, amit a gyerek éppen csinál és a mi akaratunkkal ellenkezik? Lehet, hogy az ő nézőpontjából nagyon is helyes, és az ő akaratának, igényének, szükségleteinek megfelel.
Ami az ingyenes beszélgetést illeti, ilyen magában nincsen - egy-egy hosszabb tanácsadói folyamat kezdetén vagy pedig csoportra való jelentkezés részeként szokott előfordulni ennek felajánlása. Bizonyos vagyok benne, hogy szegedi kollégámnál megértésre és szakszerű segítségre talál.

Sok sikert!

Frank Orsolya
2015-05-05 18:56:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Alkoholfüggõ apa

Kedves Orsolya!

Apám alkoholista. Évek óta rendszeresen járt a kocsmába, ez nyílt titok volt, de ha szóvá tettük, ég-föld szakadt le, fel volt háborodva. Sokszor tagadta, néha pedig azt mondta, hogy egy kis szórakozás kell neki is. Velünk közben nem foglalkozott. Az élete annyiból állt, hogy dolgozott, ivott, aludt, amikor csak tehette, a kocsmában ült. Próbáltuk vele megbeszélni, de addig tartott, rögtön utána folytatta. Anyumtól már "utolsó utáni" esélyt is kapott, de azt is eljátszotta, aztán elszakadt a cérna és nem bírta tovább, elköltözött, én maradtam az egyetem és a kutyáim miatt. Kb fél évre rá már én sem bírtam tovább, anyumhoz költöztem.

Most vele és az új párjával lakok, mindenki kedves, megvan mindenem, nagyon szeretek itt lenni, de minden alkalommal, amikor szóba kerül a régi ház, vagy apám, este rémálmom lesz.

Mikor elköltöztem, apám kitagadott, azt mondta soha többé be ne tegyem a lábam a házba. Előtte is összeesküvés elméleteket gyártott, hogy anyukám azért ment el, mert már megvan az ő "utódja", és én ezt tudom, csak nem mondom el neki. Ha őszintén akartam vele beszélgetni, az egyik percben azt mondta igazam van, a másikban pedig már én voltam a legszemetebb ember, amiért őt piszkálom. Később kiderült, hogy az egyik rokonunknak azt mondta, hogy ne barátkozzon velem, mert nem vagyok normális. A költözés után pedig kérte őket, hogy szakítsanak meg velünk minden kapcsolatot, aztán ezt is letagadta.

Ezek után hívogat telefonon, de nem tudom felvenni, hiába döntöm el, hogy most pedig meg fogom hallgatni, hátha akkor nem hív többet, nem tudom megnyomni a felvevő gombot, lefagyok. Este pedig megint jönnek a rémálmok, pedig nappal még úgy érzem minden rendben van.

Mit akarhat még annyi hazudozás és ígérgetés után? Miért nem hagy végre békén? Mit tudok tenni, hogy túl lépjek rajta?
Kedves Levélíró!
Eléggé fontos lenne, hogy az Ön problémáját válassza szét az édesapja problémájától. Az édesapja alkoholfüggő. Az alkoholfüggés nem bűn, hanem egy nagyon rossz pszichés állapot, amit az érintett és a környezete egyaránt keservesen megszenved. Ebből a pszichés állapotból kimászni csak akkor lehet, hogyha maga az érintett ezt nagyon erősen akarja és megfelelő segítséget kap hozzá. Mindenki csak saját magán változtathat, más embereket nem tudunk megváltoztatni, legföljebb segítséget nyújtani a saját változási folyamatukhoz, ha kérik. Az alkoholfüggésben van egy szakasz, amikor még könnyebb talán kilépni, és van egy olyan szakasz, ahol az ember és az anyag már együtt képez egy egységet és nagyon nehéz őket szétválasztani - tehát nem elhatározás kérdése. Amit az édesapján lát - hogy egyik "énrésze" azt mondja, "igazad van, és le kéne szoknom", a másik énrésze azt mondja "ugyan, nincs itt semmi baj, nem tudom, miről beszéltek" - ez a belső feszültségeit, megosztottságát mutatja. Mindannyiunk belső beszéde több szólamú, de ezek között nem mindig van ekkora széttartás vagy feszültség.
Gyakran előfordul, hogy egy egész családi rendszer feszültsége az alkoholbeteg személyen csapódik ki, és mivel az ő viselkedési zavara látványos, őt hibáztatják, `ő viszi el a balhét`, de a boldogtalanságára, menekülésének okaira már nehezebb lehet rálátni. Az édesapjával tehát ez a helyzet. Hogy akar-e változtatni a helyzetén vagy nem, azt ő dönti el, az unszolás vagy a hiháztatás aligha segíti hozzá ehhez.
Ami a saját problémáját illeti, azt hallom, hogy nagyon sok éve él egy zavaros, békétlen családi helyzetben és ezt keményen megszenvedte. Rengeteg különféle érzés kavarog a lelkében, amelyek mind azért kiáltanak, hogy megértsék, kifejezzék, rendbe rakják őket. A nehéz éjszakák is azt jelzik: elkerülhetetlen, hogy elvégezze az immár maga mögött tudott történetnek a feldolgozását. Ezt sajnos nem lehet megúszni. azt hiszem, ez azon esetek közé tartozik, ahol pszichológushoz fordulni éppoly törvényszerű, ahogyan az autóját is elviszi a szerelőhöz, ha elromlik, rángat, füstöl, vagy nem megy tovább. A pszichológus segít elvégezni a rendrakást, feldolgozást és társául szegődik a gyász és a tisztább jövő felé fordulás útján. Sok sikert!

Frank Orsolya
2015-04-09 20:39:47
Olvasói értékelés: 5/5

Nagymama halála

Kedves Orsolya!

6,5 éves iker kisfiaim vannak. Idén januárban meghalt a nagymamám, az ő dédijük, majd egy héttel később egy szintén elég idős családtag bácsi, akit a gyerekek nagyon szerettek. Az egyik kisfiamnak azóta halálfélelme van, ami abban nyilvánul meg, hogy sokkal erősebben ragaszkodik hozzám, és gyakran beszél arról, hogy fél attól, én vagy ő maga meg fog halni. Időnként a játékaiban is megjelenik a halál, pl. sírboltot épít legóból, legóemberkét rejt bele, és "emléket" épít a sír tetejére. Ezeket a játékokat nem akadályozzuk, inkább beszélgetni szoktunk vele, hogy mit gondol a témáról. Egyébként is igyekszünk nyugtatgatni, hogy egy-egy betegség még nem jár halállal feltétlenül, de egy banális hasfájás kapcsán is képes azt mondani, hogy ő biztos meg fog halni. Eleinte azt hittük, idővel majd javul a helyzet, de úgy tűnik, sajnos nem. Legutóbb már arról beszélt, hogy jobb lenne nem is léteznie, mert akkor nem kellene félni attól, hogy meghal. Ez annyira szívszorító volt, és egyben ráébredtem, hogy itt talán már jó lenne szakember tanácsát kérni. Kedves Orsolya! Milyen módszerrel segíthetnénk a kisfiamnak, hogy feldolgozza a halál tényét? Köszönöm!
Kedves Levélíró!

Szerintem nagyon pontosan látja a helyzetet. Jól tették, amit eddig tettek, joggal gondolhatták, hogy a feldolgozás majd megfutja a maga pályáját, és azt is jól érzékeli, hogy ha nem, akkor érdemes a kisfiút gyerekpszichológushoz vinni. Az is magától értetődik, hogy ebben a nehéz szakaszban a fokozott érzelmi biztonságot érdemes megadni neki, tehát ha igényli a közelségüket, hadd kapja meg. A halállal való ismerkedés ideális esetben egy kisgyerek életében fokozatos, az aprócska állatok halálától a távoli ismerős, rokon halálán át lépegetünk a közelebbi családtagok haláláig és ezzel lehetővé válik, hogy a kisgyerek lépésenként engedje be a tudatába a halandóság tényét és annyira távol is tartsa magától, amennyire az neki komfortos. Ha a kisfiúnak ez most hirtelen jött és túl intenzíven, akkor valóban foglalkozni kell vele. Talán a pszichológusnál felszínre tud kerülni az az élmény,az eseménysor valamelyik eleme vagy mozzanata, ami őt megrendítette. Ebben az életkorban fokozatosan túlsúlyba kerül a racionális gondolkodás, és jó esély van rá, hogy ő is talál valamiféle biztonságot, és megérti, hogy az ő és a szerettei halála egyelőre felfoghatatlan, fényévnyi távolságra van, és tulajdonképp még nyugodtan meg lehet róla feledkezni. Tehát mindenképp jó ötletnek tartom, hogy gyerekpszichológus segítségét kérjék.

Frank Orsolya
2015-04-05 15:03:04
Olvasói értékelés: 5/5

Lányom idõsebb férfivel van

Kedves Orsolya!Van egy 20 éves lányom aki újabban apja korabeli férfiakkal ismerkedik.Most is összejött egy 42 éves pasival ,akitől kiver a veríték olyan ellenszenves,ha ránézek rosszul vagyok tőle,bár ez lehet a harag műve is ,amit iránta érzek.A lányom apja 2 éves kora óta nem élt velünk,kezdetben nem is látogatta,semmilyen apai szeretetet nem kapott felőle,csak az utóbbi 5-6 évben fordult elő,hogy sűrűbben találkoznak.Aggódom mert féltem a lányom!Nem tartom egészségesnek azt,hogy ilyen öreg emberrel foglalkozik.Lehet,hogy apakomplexusa van?Hogyan érhetném el ,hogy békén hagyja ezt az embert?Mert az tuti,hogy a pasi nem fogja.Kettőnk közt a kapcsolat nagyon jó és nyílt minden téren,szabadon beszélünk a szexről és minden más dologról.Tudja ha bármi baja van hozzám fordulhat.Kérem segítsen mert én nehezen viselem ezt a helyzetet.Undorodom a látványtól ha rájuk nézek,és kimondhatatlan dühöt érzek!Amikor rákérdeztem,hogy miért nem korabeli fiúkkal ismerkedik azt mondta,hogy mert azok csak a szexre mennek,de nem egyszer látok szexuális irányzatú posztolásokat a neten tőle.Sokszor nem értem a viselkedését mert olyan kétértelmű.Társaságba sosem járt pedig megtehette volna ,de lusta volt,mindig a face-n lógott és ott ismerkedett,ami szerintem nem jó!Kérem segítsen adjon tanácsot mit tegyek.
Kedves Levélíró!

Sajnos közhelyeket tudok csak mondani, amelyeket valószínűleg már sok forrásból megkapott: hogy a húszéves lánya kapcsolatait és életét már nemigen tudja közvetlenül befolyásolni; hogy ez nem is kívánatos, mert be kell gyűjtenie a tapasztalatokat ezekből a próbakapcsolatokból; hogy természetesen lehet, hogy valamiféle apapótlékot talál a párjában, és ez az egyik vonzerő; hogy ki fogja bírni, csak az a fontos, hogy gyerek ne szülessék a kapcsolatból, ha az valóban nem életképes... Ha a kapcsolatuk jó, akkor nem tehet mást, mint amit már bizonyára megtett: józanul, meleg szeretettel és indulatmentesen elmondani a lányának, hogy mi az, amitől félti; fölvázolni esetleg egy mindkettejük számára ismert rossz példát, valamilyen ismerős történetét, aki hasonló helyzetben rosszul járt; biztatni, hogy olvasson önismereti, pszichológiai irodalmat (pl. kiváló olvasmány F. Várkonyi Zsuzsa Tanulom magam c. könyve), esetleg felvillantani előtte egy-egy jó kapcsolat példáját az ismeretségi körből. Ezen kívül pedig: türelemmel várni és rendelkezésre állni. Nem egészen világos a számomra, hogy mi az, amitől félti őt, de az érzést meg tudom érteni. Az viszont valószínű, hogy ha Ön ennyire erős indulatokkal küzd, akkor a lányának nehezebb lesz megfogadni a tanácsait vagy pártatlanul dönteni... Sajnálom, ha ennél hathatósabb tanáccsal nem élhetek. Természetesen ha úgy érzi, valamilyen komoly veszély fenyegeti a lányát, jól teszi, ha szakember segítségét veszi igénybe és megpróbálja a lányát is bevonni. Azonban ebben az életkorban a fiatalok minden tekintetben az emberi tapasztalás szélsőségeit keresik, sok mindent szeretnek megélni, tanulnak belőle, túlélik, és érettebben mennek tovább. Melyikünknek nem voltak vad dolgai? És ha nem voltak: jó volt az úgy? Lelkierőt kívánok!

Frank Orsolya
2015-04-05 14:54:48
Olvasói értékelés: 5/5

Ovis gyerek ellenáll

Kedves Orsolya!
Két kislány boldog édesanyja vagyok, a nagyobbik lányom hamarosan 6, a kisebbik pedig 3 éves lesz. Nagyobbik lányom oviba jár, a kicsivel még itthon vagyok. A problémám az, hogy mostanában nem értjük meg egymást a nagylányommal. Bármit mondok neki vagy kérek tőle, épp az ellenkezőjét teszi. És ehhez még vissza is szól. Ha összefogom a haját, kibontja, ha megkérem, hogy öltözzünk, készüljünk, azért sem. Pedig mindig szépen kérem, többször is megkérem, ennek ellenére nem hajlandó együttműködni, csak duzzog, mondja a magáét öltözés közben, fésülködéskor, reggelikor és sorolhatnám. Engem ez nagyon rosszul érint, úgy is mondhatnám, hogy fáj, és vérzik a szívem. Mert korábban mindent meg tudtunk beszélni. Nem volt sokkal egyszerűbb, de meg lehetett vele mindent beszélni. Most pedig azt látom, hogy minden jobb neki annál, amit én kérek tőle. A kisebbik lányommal könnyebb a helyzet, ő alkalmazkodóbb, szófogadóbb. Előfordulnak vele is nehezebb helyzetek, de ha választási lehetősége van, könnyen meg tudjuk oldani. Nagylányom ezzel szemben akkor is hárít, ha megpróbálom vele megbeszélni, miért van mindez, mit szeretne inkább. Szeretném, ha ismét olyan bizalmas viszony lenne közöttünk, mint korábban volt, bár valamiért abban is biztos vagyok, hogy az egyik fő oka a viselkedésének, hogy a kicsi itthon van velem. Neki pedig oviba kell járnia. Hogyan tudnék változtatni ezen a helyzeten? Mit tehetnék, hogy minden újra a régi legyen, hogy azt érezze, attól, hogy oviba jár, még ugyanolyan fontos nekem, mint a testvére. Pedig amikor csak lehet, elhozzuk délben, és ha szünet van, egyáltalán nem megy, valami mégsem működik. :( Tanácsát és segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Nóri
Kedves Nóri!

Nagyon átérzem a fájdalmát, és a nosztalgiáját, visszavágyódását, hogy legyen minden újra olyan harmonikus mint régen. Mintha egy elveszett idillt siratna. Értem és átérzem – ugyanakkor ez az erős érzés az Ön vérző szívében megnehezítheti, hogy teljes egészében a kisgyerek igényére tudjon koncentrálni. És mintha azt is éreztetné, hogy ezt személyesen, Önnek szóló üzenetként venné. Pedig erről szó sincs. Nyilván a kislány is visszavágyik a harmóniába, de lehet, hogy az már egy egészen kicsit módosult, másfajta harmónia lesz, mint az eddigi. A gyerekek növekedési pályája időnként kanyarodik egyet, más szakaszba érkezik – és ilyenkor a szülőnek is módosítani kell az együttlét módját. Lehet, hogy ezzel a hat éves nagylánnyal másfajta harmóniát fognak találni. Azt viszont világosan hallom a soraiból, hogy Ön is hallja: valamiért most még a minimális óvodába járás sem esik jól a kislánynak. Bármi légyen is a helyzet – és egy levélben lehetetlen annyi információt adni, hogy igazából mélyére lássunk a problémának – az az egy bizonyos, hogy érdemes szüntelenül és fenntartások nélkül keresni, mire van szüksége a gyermeknek ahhoz, hogy visszanyerje a lelki egyensúlyát. Az első feltétel minden bizonnyal az, hogy egy anyai önbizalmában megingathatatlan, stabil, jókedvű szülőre, aki támogatja a gyermeket. Mindnyájan, akik anyák vagyunk, beleesünk időnként abba a hibába, hogy a gyerektől várjuk a jó bizonyítványt. Az ő viselkedéséről olvassuk le, szinte tőle kérdezzük: jó szülő vagyok? És a gyerek boldogtalanságát, nyűgösebb szakaszait egy az egyben a saját rossz osztályzatunknak tekintjük. Pedig ez tévút: akkor tudjuk őt jól, stabilan tartani, ha a saját szülői önbecsülésünk stabil, és ha az érzelmi egyensúlyunk, jól-létünk is a saját lábán áll, nem pedig a gyerektől vár visszaigazolást. Ha mindenkor mi maradunk szülők és ő lehet a gyerek. nehéz, ideális elvárás ez, csupán afféle tájékoztató, sorvezető céljára vázoltam föl. Minél jobban meg tudjuk ezt közelíteni, annál jobb a velünk élőknek. Általánosabb értelemben is igaz, hogy minél inkább érzelmileg önjáró és autonóm valaki, annál jobbak lehetnek (paradox módon) a kapcsolatai.
Kérem, ha úgy érzi, nem boldogul egyedül, keressen szakszerű segítséget, nem érdemes a problémákat évekig magunk előtt görgetni. Segítséggel könnyen szert tehet annyi tudatosságra és hozzáértésre, amellyel már örömmel és könnyedén boldogulhat egy család többszereplős, soha nem egyszerű érzelmi labirintusában.


Frank Orsolya
2015-04-05 14:42:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kistestvér mellett ovi

Tisztelt Orsolya!

3 éves lányom problémája miatt fordulok Önhöz. Lányom januárban töltötte be 3. életévét, és 2,5 éves kora óta (2014. szeptembertől) családi napközibe (kis létszámú, heten vannak) írattam be.(heti 5 nap, mert a tulajdonos nem engedélyezi az időszakost). 2014 májusában született kistestvére. Sajnos a nyarat nagyon rosszul viselte, nagyon nehezen fogadta el a kicsit, annak ellenére, hogy minden tevékenységbe próbáltam őt bevonni. Ha szoptattam, neki mesét olvastam, együtt pelenkáztunk stb. Anyukám tud segíteni, tehát nagyon sokat vittem kettesben bevásárolni, és egyéb programokat csinálni. Elég erős, és akaratos természet, ráadásul dackorszak, hisztik, és az én akarom korszak kellős közepében vagyunk. A többi gyerektől valahogyan egy kicsit mindig is távolságtartó volt, nem az az ölelkezős típus. Ezért is gondoltuk, hogy egy kis létszámú családi napközi jót tenne a szociális fejlődésének.
Nagyon nehezen szokott be, voltak testi tünetek is, 2 hónapig tickelt a szemével (elmúlt), és jelenleg is bepisil a délutáni alvás közben. (napközben szobatiszta) Most ott járunk, hogy 5 hónap után is reggelente szorongani látom, gyakran sírva kér, hogy „Anya ne menj el”. Reggelente mondja is, hogy nem akarok bölcsibe menni. Beszéltem a gondozónőkkel, akik teljesen rácsodálkoztak a problémámra, mivel szerintük a gyerek teljesen felszabadult, jól érzi magát, igaz a többi gyerek felé csak nagyon nehezen nyit, de amúgy harsány. Azt mondták, volt olyan is, hogy beállt a körbe a többiekkel és megfogta másik gyerek kezét. (ami nagy dolog) A csanában eszik, iszik, alszik, kétszer volt csak beteg. Étkezésében jelentős javulások voltak amióta oda jár, és megítélésem szerint személyisége is fejlődött. Itthon a kistesó mellett gyakran a gagyogását és a tapsikolását utánozza. Sokszor csinálok még mindig vele délután kettes programot, amit kér is. De ahogy kilépünk a csana ajtaján azonnal cumit, macit kér.
Téli szünetben nagyon jól érezte magát itthon, nem hiányzott neki a közösség. Kérdeztem a tulajt, hogy nem lehetne mégis, hogy csak 3 napot menne, de nem engedélyezte, mert szerinte az megtöri a gyerek lelki világát.
Most arra felé hajlok egyre jobban, hogy kivegyem a családi napköziből, de nem tudom, ezzel a nagy változással vajon többet ártok e neki, hiszen szeptembertől kötelező az óvoda.
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Levélíró!

Itt is, mint annyiszor, ott van a kérdésben a válasz. Vegyük sorba: "heti öt nap, mert a tulajdonos nem engedélyezte..." - tehát Ön már érezte, hogy a heti öt nap sok. Ép, jó anyai intuícióval tudta, mire lenne szükség. Látja, hogy szorong, hogy nem igazán érzi jól magát a bőrében az oviban. Látja, hogy a téli szünetben otthon jól érzi magát. Azt is látja, hogy a napköziben tartja magát, amikor pedig kiér az ajtón, belekerül abba a teljesen természetes regresszióba, amit ott nem élhet meg, hiszen formálisabb, idegenebb a környezet. A cumizás persze azt is jelenti: látom, hogy itt a kicsiknek áll a világ, én is kicsi vagyok!
Azt is hallom, hogy kétkedve és értetlenül fogadja a családi napközi személyzetének a jelzéseit, amelyek szerint a gyerek jól érzi magát, hiszen Ön azt látja, hogy szorong és nem keresi a kapcsolatot a többi gyerekkel - mintha nem lenne ott igazán.
Én azt gondolom, hogy ha csak mostantól szeptemberig töltene otthon egy félévet úgy, mint a téli szünetben, már az is elég lehet arra, hogy stabilizálódjon és megnyugodjon. Ha az óvodába járás nem elkerülhető, és nem szabható a gyermek igényeire, akkor az ahhoz legjobban közelítő megoldással még mindig sokat adhat neki. Mindig csodálom az anyák jó ösztöneit és ráhangolódását arra, mire van szüksége a gyermeküknek, és biztatom, hogy a lehetőségekhez mérten tegyék is meg a lépéseket, amiket ez igényel. A társadalom legfőbb érdeke az ép lélekkel felnövő gyermek.
Egy dolgot azonban nagyon fontosnak tartok még elmondani. Ezzel a kislánnyal kapcsolatban Önnek lehet bűntudata, érezheti azt, hogy kárpótolni kell a kistestvér születéséért - a bűntudat pedig rossz tanácsadó! Akár szakember segítségével is érdemes megdolgozni azért, hogy ne egy "problémás gyerek, bűntudatos anyuka" hangütésű, súlyos levegőjű kapcsolatuk legyen, hanem egy vidám anyuka, egészséges család és egy gondtalan kisgyerek története. Az a legfontosabb, hogy a kislánynak most van a gyerekkora, és ezt élvezze ki. Vele szemben még nincsenek igazán követelmények, a szobatisztaság is elhúzódhat, ebben a korban még valóban hullámzik. Kívánok jókedvű, kalandokban és örömökben gazdag tavaszt és nyarat!

Frank Orsolya
2015-04-05 14:21:03
Olvasói értékelés: 5/5

Leragad egy témánál

Kedves Frank Orsolya!
Nagyon elvagyok keseredve, ezért fordultam Önhöz. Fiam 16 éves, kb. 1,5 éve furcsa módon ismételget. Ez olyan formában történik, hogy nem tud egy témakörtől elszakadni, nem tud továbbhaladni, szinte amit épp beszéltünk, egy fél óráig is arról beszél. Eddig / l,5 évig kb. / próbáltuk megérteni, magyarázni aminél éppen leragadtunk, de hiába mondjuk neki, hogy próbáljon továbbhaladni, témát váltani, nem megy neki.Ugy érezzük, hogy ez a társas kapcsolataira is kihat, de legfőképp nekünk a családi életünkre már nagyon megterhelő. Tudjuk a férjemmel, hogy valami baj van, csak nem tudjuk, hogy hová forduljunk, mi lehet a háttérben neurológiai, vagy pszichológiai betegség, vagy a serdülőkorral elmullik, vagy hogyan kezelhetjük ezt a problémát, ami ebből az egyhangu társalgási helyzetből kimozdíthatná a gyermeket, hogy ne csak egy témakörön haladna. Legtöbbször egymondatos szavakkal kérdez, kommunikál.Nincs ok, okozati összefüggése a beszédében. Nagyon el vagyok keseredve, kollégiumban van, hétvégén mikor hazajön csak ismétlődő beszélgetéseket tudunk folytatni, mert szerintem nem képes másra. Kisebb korában szinte minden este mesével aludt el, ő is sokat olvasott, de ez kb. két éve megváltozott, sem TV / időnként amikor kérjük, hogy együtt nézzünk meg kiválasztott filmet/, sem internetes játékot, sem nem olvas. Segítségét szeretném kérni, hogy hogyan segíthetnék neki, mert szerintem ez neki sem jó, mert iskolatársai/kollégiumi társak is betegnek fogják nyilvánitani. Hová forduljak? Hogyan kezeljem? Ami a legszomorubb, hogy itthon is kiborító. Egy aggódó anyuka!!!!!!!!!!!!
Kedves Levélíró!

Igen, ahogyan mondja, pszichiáterhez és/vagy neurológushoz kell fordulni, haladéktalanul!

Legjobbakat!

Frank Orsolya
2015-03-01 22:48:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja