SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek, amikkel megszerettetheted a nyári kötelező olvasmányokat - Interjú Szabados Ágnessel

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-07-01
Miért került bajba Nyilas Misi? Hogy hívják Bánk bán feleségét? Ki a "rab oroszlán"? Mit jelent az a szó, hogy gigerli? És egyáltalán melyik kötelező olvasmányban találkozhattunk vele?
Ha leültetnének minket egy kötelező olvasmányokról szóló kvíz elé, vajon hányan véreznénk el? Emlékezzünk csak vissza, mi mennyire szerettük a kötelező olvasmányokat, mennyire értettük a nyelvezetüket, vagy hogy mennyit olvastunk gyerekkorunkban. A mai gyerekek nehéz helyzetben vannak, a kötelező olvasmányok többsége ugyanis nem biztos, hogy nekik való.
Tippek, amikkel megszerettetheted a nyári kötelező olvasmányokat - Interjú Szabados Ágnessel

Ha kötelező, akkor már nem is jó?

A kötelező olvasmányok nehezen érthetők, szórakozás helyett pedig általában megkeserítik a diákok életét. A gyerekkori olvasmányélmények azonban nagyon meghatározóak: a diákok egy életre megszerethetik vagy megutálhatják az olvasást. Ezért is van nagy szerepük a szülőknek és a pedagógusoknak abban, hogy átsegítsék a gyerekeket ezeken az olvasmányokon és alternatívákat mutassanak olyan könyvek iránt is, amelyekkel az olvasás akár trendi is lehet.

Szabados Ágnes híradós műsorvezető és riporter küldetése az olvasás népszerűsítése. 2017-ben alapította a Nincs időm olvasni kihívás csoportot a Facebook-on, amely már közel 40 ezer taggal rendelkezik. 2020-ban saját könyvkiadót alapított Libertine néven, és megnyitotta a Libertine Könyvesboltot is. Szerinte a legtöbb gyereknek pont a kötelező olvasmányok miatt megy el a kedve az olvasástól.

Szabados Ágnes
Fotó: Szabó Lilla

”Sokszor azért veszítjük el olvasás szempontjából a gyerekeket, mert azzal, hogy kötelezők és azzal, hogy nem nekik valók ezek a könyvek,

azt fogják gondolni, hogy az olvasás nem más, mint valami, ami kötelező, unalmas, fájdalmas, nem érthető. Szülőként, olvasni szerető felnőttként az a feladatunk, hogy olyan könyveket adjunk a kezükbe, amikkel megértik, hogy az olvasás valójában szórakozás.

Vagyis hogy nem a TikTok, az Instagram, a Facebook, a Youtube és a Netflix jelenti kizárólag a kikapcsolódást. Álságos lenne azt mondani, hogy egyedül az olvasás nyújthat kikapcsolódást. Inkább azt kellene megértetni velük, hogy az olvasás igenis felveszi a versenyt ezekkel.”

Szabados Ágnes 9 elhivatott pedagógussal közösen alkotta meg a nemrég megjelent KÖNYVnyERŐ-t, amely Libériusz, az olvasmányaiból szupererőre szert tett kiskamasz segítségével 22 olvasmányon vezeti át a 9-12 éves gyerekeket. Köztük két kötelezőn is, A Pál utcai fiúkon és az Egri csillagokon. A cél az, hogy megszerettesse az olvasást a gyerekekkel.

KÖNYVnyERŐ

”Készítettünk egy nagyon kreatív feladatsort az Egri csillagokhoz és A Pál utcai fiúkhoz, hátha ez segít abban, hogy meghozza a gyerek kedvét az olvasmányhoz. De egy olyan feladat is szerepel benne, ahol társasjátékot kell készíteni A Pál utcai fiúkból.”

Hozzáteszi, hogy a kötelezőknél nagy segítség lehet, ha mesélünk magáról a szerzőről, ki is volt ő valójában, milyen élete volt és miért születhetett meg az a műve, amit a mai napig minden gyerek olvas az iskolában. A KÖNYVnyERŐ-ben például Gárdonyi Gézáról is szó esik.


Így szerettesd meg a kötelező olvasmányokat!

kislány olvasAnthony Shkraba fotója a Pexels oldaláról

A kötelezőkön túl kell jutni, még akkor is, ha nehéz. Egy pár ötlettel azonban sokat segíthetünk abban, hogy gyerekünk megszeresse ezeket az olvasmányokat és a jövőben is kedvet kapjon az olvasáshoz. Szabados Ágnes javaslatai következnek.

Jó példa

A gyerek szereti utánozni a szüleit. Ha azt látja otthon, hogy a szülő rendszeresen olvas, és a könyv egy mindennapos használati tárgy, akkor jó eséllyel ő is nagyobb kedvet érez ahhoz, hogy olvasson.

Olvasson olyat, ami szórakoztatja!

kisfiú olvasMaël BALLAND fotója a Pexels oldaláról 

Ha a kötelező olvasmányok nem tetszenek neki, próbáljunk más alternatívákat is mutatni arra, hogy olvasni szórakoztató is lehet. Adjunk a kezébe kortársakat, meséket, szórakoztató műveket, amik nem veszik el a kedvüket egy életre az olvasástól.

Olvassuk fel!

Az is segítség lehet, ha a szülő esténként 30 oldalanként felolvassa például az Egri csillagokat, majd átbeszélik az adott részt.

Ismerkedjünk más módon a történettel!

Ha a kötelező olvasmányból készült film vagy színházi előadás, érdemes azt is megnézni. De az Egri csillagok példájánál maradva, az is jó ötlet lehet, ha elmegyünk egyet kirándulni az Egri várba.

Rajzoljuk le!

gyerekek rajzolnakcottonbro fotója a Pexels oldaláról


Meghozhatja a kedvet az is, ha egyes szereplőket vagy jeleneteket lerajzolunk. A KÖNYVnyERŐ-ben az Egri csillagokhoz például van rajzolós feladat is, amiben két török lovas között kell megtalálni a képen a különbségeket.

Játsszuk el!

Kinek ne tetszene, ha belebújhatna egy kicsit valakinek a bőrébe? Ha felvehetné régi korok ruháit? Ha a tanár erre nyitott, akkor bizonyos jeleneteket el is játszhatnak a diákok a műből, de akár otthon is tarthatunk Egri csillagok hétvégét vagy Pál utcai pénteket.

Beszélgessünk róla a mai kor szellemében!

Bevonhatjuk a gyerekeket egy-egy olvasmányba úgy is, hogy azt a mai korba helyezzük. A Pál utcai fiúk története vajon hogyan zajlott volna a mai világban, ahol van internet? Vajon milyen kommentháború lett volna a közösségi médiában? Egy-egy ilyen vitaindító beszélgetéssel közelebb hozhatjuk őket a témához.

Miért jó olvasni?

kislány olvas
Pezibear képe a Pixabay-en

Nem csak azért, hogy tudjuk, hogy Nyilas Misi azért került bajba, mert elvesztette a szelvényt, vagy hogy Bánk bán feleségét Melindának hívják, a ”rab oroszlán” nem más mint Török Bálint, a gigerli pedig piperkőcöt jelent és A Pál utcai fiúkban találkozhattunk vele.

Az olvasás:

  • kiszakít a mindennapokból,
  • elvarázsol,
  • fejleszti a gondolkodást,
  • szórakoztat,
  • tanácsot ad,
  • segít a mindfulness elérésében,
  • bővíti a szókincset,
  • megnyugtat,
  • menedéket jelent.

A listát még hosszan lehetne folytatni. Szabados Ágnest a Harry Potter tette könyvmollyá, 12 éves volt, amikor először olvasta. Azt meséli, több felnőtt ismerőse kifejezetten miatta kezdett el olvasni.

”Volt olyan, aki azt mondta, hogy teljesen megváltozott az élete, mióta olvas. Másképp állnak hozzá az emberek és sokkal több kapcsolódási pontja van velük, mint korábban.”

A híradós műsorvezető célja, hogy trendi legyen olvasni és mindent megtesz ennek érdekében.

”Minél többet beszélünk erről, minél több ember felvállalja, hogy olvas és minél több ismert ember mondja azt, hogy olvasni menő, akkor ez mind hat a fiatalokra.”

Indexkép: Amberrose Nelson képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja