SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Otthon írja meg a leckéjét vagy legyen napközis? Érvek és ellenérvek mindkét oldalról

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-04
Hazamenni tanítás után, lepihenni és nyugodt körülmények között leckét írni, vagy inkább bent maradni a barátokkal? Sok szülő töpreng ezen a kérdésen. Az alábbi szempontok segíthetnek a döntés meghozatalában.
Otthon írja meg a leckéjét vagy legyen napközis? Érvek és ellenérvek mindkét oldalról

Sokan vannak, akiknek nincs döntési lehetőségük. Ma Magyarországon elvileg a negyedik évfolyam végéig kötelező délután négyig az iskolában maradni, amely alól indokolt esetben az igazgató adhat felmentést. Az intézményvezetők pedig nem egyformán állnak a kérdéshez. A szigorúbbak legfeljebb a versenysportolóknak engedik a korai hazamenetelt, mások azonban bárkinek megadják a felmentést, aki kéri. Azok a szülők, akik dolgoznak, és nincs nagyszülői segítség a közelben, szintén nincsenek abban a helyzetben, hogy választhassanak: az ő gyereküknek is maradni kell a napköziben, ha tetszik, ha nem. Felső tagozattól azonban választaniuk kell a szülőknek:


Napközis legyen a gyerek, vagy menzás?

A menzás gyermek ebéd után hazamegy, és otthon önállóan tanul; míg a napközis bent marad társaival délután 4-ig, és ott írja meg a házi feladatát. Sok szülő hezitál, amikor év elején erről kell döntenie. Könnyebben vagy nehezebben, de meg tudnák oldani, hogy a gyerekük a tanítási órák után hazamenjen, csak abban nem biztosak, hogy ezzel valóban jót tennének neki. Kész válaszok a dilemmára nincsenek, azonban létezik néhány szempont, amelyeket a gyermek személyiségének ismeretében érdemes megfontolni, s így talán könnyebb lesz a döntés:

  • Mennyire fárad el a gyerek napközben? Az egész napos iskola fárasztó. Sok gyerek teljesen lemerül, miután lehúzott 4-5 tanítási órát, és az elsősök között szép számmal akadnak olyanok, akik még egy rövid délutáni alvást is igényelnének. Erre a napköziben nincs lehetőségük.
  • Mennyire fegyelmezett? Rengeteg szülő tapasztalja, hogy otthon csak kínkeservvel, hangos veszekedések után hajlandó a gyerek leülni az íróasztalhoz. Az otthoni tanulás valóban belső fegyelmet igényel, míg a napköziben nem igazán jellemző, hogy hangos jelenetet rendezzenek a tanulók a mateklecke felett. Ha már mindennapos a házi feladat miatti veszekedés, és attól félsz, hogy a kapcsolatotok rovására fog menni, érdemes lehet megfontolni, hogy kipróbáljátok a napközit.
  • Mekkora nyugalmat igényel? Ha húsz gyerek írja egy teremben a leckét, ott biztos, hogy lesz némi alapzaj. Az érzékenyebb gyerekek idegrendszerét ez megviselheti, főleg az egész napos tanítás után, idegesek lesznek, nehezebben tudnak koncentrálni. Nekik jobb, ha a saját szobájukban, a saját íróasztaluknál, a lehető legkevesebb zavaró körülmény mellett tanulhatnak. Másokat azonban inkább motivál a társak jelenléte.
  • Mennyire önálló? A napközis tanítónak egy egész osztálynyi kisdiák között kell megosztania a figyelmét, segítséget kérni pedig nem mindenki szeret. Ha gyermekednek szüksége van arra, hogy valaki folyamatosan mellette üljön, és felügyelje, ahogy tanul, biztos, hogy nem lesz hatékony a napköziben, és még otthonra is sok leckét fog hazavinni. Ebben az esetben lehet, hogy célszerűbb hazavinni a házi feladatot, és nem elhúzni estig a tanulást.
  • Mennyire közösségi alkat? A napközi nem csak a leckeírásról, hanem a közös játékról is szól. Sok élményből marad ki az az osztálytárs, aki nem töltheti ezt az időt a többiekkel. Akinek azonban nyűg a sok másik gyerek, aki nehezen találja fel magát velük, talán örül, ha minél előbb hazamehet.
  • Mit szeretne a gyerek? Talán a legjobb, hogy ha akármilyen döntést is hozunk elsőre, időnként megkérdezzük magától az érintettől, hogy ő mit szeretne. Akár olyan köztes megoldást is hozhatunk - már ha van ilyen lehetőség az adott intézményben -, hogy az ebéd utáni szabad játék idejére még bent marad, de a tanulás kezdetekor érte megyünk. Így a közösségépítésből sem marad ki, ugyanakkor lesz ideje pihenni, és leckeírás közben is jobban odafigyelhetünk rá.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: StockSnap / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Május utolsó vasárnapján vidám gyerekzsivajjal és kacagással telik meg az ország: ez a nap a gyerekekről szól. Érdemes ellátogatni valamelyik családi rendezvényre - mutatjuk gyereknapi programajánlónkat, melyben ingyenes eseményeket gyűjtöttünk össze. Gyűjteményünk a teljesség igénye nélkül készült, hisz országszerte megszámlálhatatlan helyen tartanak gyereknapi rendezvényt: ha nem találsz hozzád közel esőt a listán, nézz szét a hozzád közel eső városok, települések programajánlói között is!
A szerkesztő ajánlja