SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Otthon írja meg a leckéjét vagy legyen napközis? Érvek és ellenérvek mindkét oldalról

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-04
Hazamenni tanítás után, lepihenni és nyugodt körülmények között leckét írni, vagy inkább bent maradni a barátokkal? Sok szülő töpreng ezen a kérdésen. Az alábbi szempontok segíthetnek a döntés meghozatalában.
Otthon írja meg a leckéjét vagy legyen napközis? Érvek és ellenérvek mindkét oldalról

Sokan vannak, akiknek nincs döntési lehetőségük. Ma Magyarországon elvileg a negyedik évfolyam végéig kötelező délután négyig az iskolában maradni, amely alól indokolt esetben az igazgató adhat felmentést. Az intézményvezetők pedig nem egyformán állnak a kérdéshez. A szigorúbbak legfeljebb a versenysportolóknak engedik a korai hazamenetelt, mások azonban bárkinek megadják a felmentést, aki kéri. Azok a szülők, akik dolgoznak, és nincs nagyszülői segítség a közelben, szintén nincsenek abban a helyzetben, hogy választhassanak: az ő gyereküknek is maradni kell a napköziben, ha tetszik, ha nem. Felső tagozattól azonban választaniuk kell a szülőknek:


Napközis legyen a gyerek, vagy menzás?

A menzás gyermek ebéd után hazamegy, és otthon önállóan tanul; míg a napközis bent marad társaival délután 4-ig, és ott írja meg a házi feladatát. Sok szülő hezitál, amikor év elején erről kell döntenie. Könnyebben vagy nehezebben, de meg tudnák oldani, hogy a gyerekük a tanítási órák után hazamenjen, csak abban nem biztosak, hogy ezzel valóban jót tennének neki. Kész válaszok a dilemmára nincsenek, azonban létezik néhány szempont, amelyeket a gyermek személyiségének ismeretében érdemes megfontolni, s így talán könnyebb lesz a döntés:

  • Mennyire fárad el a gyerek napközben? Az egész napos iskola fárasztó. Sok gyerek teljesen lemerül, miután lehúzott 4-5 tanítási órát, és az elsősök között szép számmal akadnak olyanok, akik még egy rövid délutáni alvást is igényelnének. Erre a napköziben nincs lehetőségük.
  • Mennyire fegyelmezett? Rengeteg szülő tapasztalja, hogy otthon csak kínkeservvel, hangos veszekedések után hajlandó a gyerek leülni az íróasztalhoz. Az otthoni tanulás valóban belső fegyelmet igényel, míg a napköziben nem igazán jellemző, hogy hangos jelenetet rendezzenek a tanulók a mateklecke felett. Ha már mindennapos a házi feladat miatti veszekedés, és attól félsz, hogy a kapcsolatotok rovására fog menni, érdemes lehet megfontolni, hogy kipróbáljátok a napközit.
  • Mekkora nyugalmat igényel? Ha húsz gyerek írja egy teremben a leckét, ott biztos, hogy lesz némi alapzaj. Az érzékenyebb gyerekek idegrendszerét ez megviselheti, főleg az egész napos tanítás után, idegesek lesznek, nehezebben tudnak koncentrálni. Nekik jobb, ha a saját szobájukban, a saját íróasztaluknál, a lehető legkevesebb zavaró körülmény mellett tanulhatnak. Másokat azonban inkább motivál a társak jelenléte.
  • Mennyire önálló? A napközis tanítónak egy egész osztálynyi kisdiák között kell megosztania a figyelmét, segítséget kérni pedig nem mindenki szeret. Ha gyermekednek szüksége van arra, hogy valaki folyamatosan mellette üljön, és felügyelje, ahogy tanul, biztos, hogy nem lesz hatékony a napköziben, és még otthonra is sok leckét fog hazavinni. Ebben az esetben lehet, hogy célszerűbb hazavinni a házi feladatot, és nem elhúzni estig a tanulást.
  • Mennyire közösségi alkat? A napközi nem csak a leckeírásról, hanem a közös játékról is szól. Sok élményből marad ki az az osztálytárs, aki nem töltheti ezt az időt a többiekkel. Akinek azonban nyűg a sok másik gyerek, aki nehezen találja fel magát velük, talán örül, ha minél előbb hazamehet.
  • Mit szeretne a gyerek? Talán a legjobb, hogy ha akármilyen döntést is hozunk elsőre, időnként megkérdezzük magától az érintettől, hogy ő mit szeretne. Akár olyan köztes megoldást is hozhatunk - már ha van ilyen lehetőség az adott intézményben -, hogy az ebéd utáni szabad játék idejére még bent marad, de a tanulás kezdetekor érte megyünk. Így a közösségépítésből sem marad ki, ugyanakkor lesz ideje pihenni, és leckeírás közben is jobban odafigyelhetünk rá.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: StockSnap / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja