SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Százszor megmondtam, hogy semmit sem mondok kétszer: 8 jó tanács szófogadó gyerekek neveléséhez

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-08-16
Hányszor ismétled el egymás után ugyanazt a kérést, mire szemed fénye hajlandó végre a füle botját megmozdítani? Mi az oka annak, hogy amit tegnap végre elvégzett, mintha mára el is felejtette volna? Az alábbi ötletek segíthetnek abban, hogy elérd gyermekednél, hogy legalább egy kicsit jobban odafigyeljen rád.
Százszor megmondtam, hogy semmit sem mondok kétszer: 8 jó tanács szófogadó gyerekek neveléséhez

Le kell szögeznünk: sajnos nálunk sincs ott a bölcsek köve. Nem tudjuk a csalhatatlan receptet, amelyet használva minden gyerek egy csapásra szófogadóvá válik. Az alábbi ötletek közül azonban néhány beválhat akár a te családodban is:


1. Kezdd korán!

Minél előbb ismerkedik meg a gyermeked a NEM szó jelentésével, annál jobb. Váljon már babakorától egyértelművé számára, hogy vannak dolgok, amelyeket időnként nem tehet meg, akkor sem, ha szeretné. Ezért amikor kúszó-mászó gyerekedet elviszed valamilyen veszélyes dolog mellől, mindig használd a NEM szót is egy rövid magyarázat kíséretében.
 

 

2. Mutasd meg, mit vársz tőle!

Mutasd meg a kicsi gyereknek, hogyan kell elpakolni, szépen ülni, kézen fogva sétálni.

 

3. Kívánságodat pozitívan fogalmazd meg!

Próbáld inkább azt kihangsúlyozni, mit tegyen, ahelyett, hogy mit tiltasz meg. Tehát a „Ne dobáld az ételt” felszólítást eredményesebb lehet így megfogalmazni: „Az étel maradjon a tányérodon.”

 

4. Ne pakolj el mindent!

Sokan javasolják, hogy ne tedd száz százalékig gyerekbiztossá a lakást. A veszélyes tárgyakat, gyógyszereket természetesen helyezd elérhetetlen helyre, de nyugodtan elöl maradhat néhány (nem sok) könyv vagy eszköz, amihez a gyerek ettől függetlenül nem nyúlhat.

 

5. Ne ismételd el százszor a kívánságaidat

Nagyobb gyerekeknél, akiktől már elvárható bizonyos fokú szófogadás, figyeljünk, hogy ne váljunk kereplővé. Szóljunk egyszer, esetleg még egyszer, de minden további szócsépléssel csak magunk alatt vágjuk a fát.

 

6. Legyen következmény!

Bizonyos típusú szófogadatlanságok természetes módon hozzák magukkal a következményt. Aki nem öltözik fel, az nem jön a játszótérre, aki felugrál az asztaltól, annak aznapra ennyi volt az ebéd.

 

7. Gyakorlat teszi a mestert

Egyes felmérések szerint egy gyereknek 500 alkalommal kell elmondani valamit, mire automatikusan a szokásává válik. Tehát igen, másfél évig minden nap fel kell szólítani, hogy a zokniját legyen szíves a szennyesbe dobni, mire magáról is eszébe fog jutni. Nem a te hibád, ha egy hónap alatt nem tanulta meg.

 

8. Ne félj a hisztitől!

Teljesen természetes, ha tartasz attól, hogy gyermeked nyilvános helyen – vagy akár otthon – jelenetet rendez, ha valamit nem tehet meg, amit szeretne. Pedig néhány ilyet el kell sajnos viselni. A hisztiző gyerek hatalmas belső feszültséggel küzd, ezért ne büntesd meg külön, és amennyire tőled telik, próbálj higgadt maradni. Akár közben, akár utána, biztosítsd róla, hogy tisztában vagy azzal, mit érez, de sajnos léteznek dolgok, amelyeket kedvünk ellenére is meg kell tennünk.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Counselling / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja