SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Puszi a gyerek szájára: beteg dolog vagy természetes?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-12-14
Ismét forrnak az indulatok a Beckham-házaspár gyereknevelési szokásai körül, az apa ugyanis újfent olyan képet osztott meg az Instagramon, amelyen a hétéves kislánya, Harper szájára ad puszit. Miközben a kommentelők felháborodottan kiáltanak szexuális zaklatást, David és Victoria látszólag nem értik, mi a probléma: a szájrapuszi mindkettejük családjában természetes része volt a szülő-gyerek kapcsolatnak.
Puszi a gyerek szájára: beteg dolog vagy természetes?

„Minden gyerekemet szájon szoktam puszilni. Na jó, Brooklynt talán nem, ő már 18 éves, bizonyára furcsának találná, de nagyon ragaszkodom hozzájuk. Victoriát és engem is így neveltek” – nyilatkozta az ex-focista az esetről, az utolsó mondatával pedig igen jól megvilágította a helyzet körüli bonyodalom legfőbb okát.

A szájrapuszi ugyanis kulturális kérdés. Aki úgy nőtt fel, hogy a családjában természetes volt, nem lát benne semmi rosszat, ahol azonban ez kizárólag a szerelmesek – ideális esetben az anya és az apa - közötti kapcsolatra korlátozódik, ott a gyerek felnőttként is taszítónak fogja találni, hogy a partnerén kívül bárki máshoz ilyen formán közeledjen.

Magyarországon a szájra puszi egyértelműen szexuális jelentéssel bír – minden bizonnyal ezért is tartják olyan sokan felháborítónak a szülő és gyermeke közti „csókot” -, külföldön azonban, akár nyugatra, akár keletre megyünk, gyakran sokkal szélesebb körben használatos.
Az idősebbek még emlékezhetnek az itthon már akkor is bizarrnak tűnő „Brezsnyev-triplára”: a szovjet pártfőtitkár előszeretettel üdvözölte politikustársait úgy, hogy két puszit nyomott az arcukra, majd mindezt megkoronázta a szájukkal. Az egyébként pravoszláv vallási ceremóniából eredő köszöntési formát Margaret Thatcher és a román diktátor Nicolae Ceausescu visszautasította, Kádár Jánosnak azonban, látszólag legalábbis, semmi gondja nem volt vele.

A szájra adott szülői csók is gyakorlatilag egyidős az emberiséggel. Az ősi időktől kezdve egészen a huszadik század első feléig elterjedt volt a gyakorlat, hogy az éppen elválasztandó, fogakkal még nem igazán rendelkező gyermeknek a szülő „előrágja” az ételt, majd azt közvetlenül a saját szájából juttatja át a kicsiébe – innen ered egyébként a „szájába rág” kifejezés is. Több kutató szerint ebből az intim, gondoskodó cselekedetből fejlődött ki a puszi, mint a szeretet és a bizalom megnyilvánulása – először a szájra, később az arcra is.

Az idők azonban változnak, és manapság hazánkban – ahogy többé-kevésbé Európai nagyobbik felén – kizárólag szerelmespárok között számít a csók helyénvalónak. Minden bizonnyal ezért is övezi ezt az amúgy ártatlan megnyilvánulást olyan nagy ellenérzés. Akik családjában ez soha nem volt szokás, helytelennek, zavarónak, sőt taszítónak is tarthatják. Egyes pszichológusok egyenesen attól félnek, hogy a szülő ilyenkor akaratán kívül szexuálisan izgatja a gyermekét, mivel az ajkak különösen érzékeny erogén zónának számítanak. Mások azonban inkább ezt a felvetést tartják elfogadhatatlannak, mivel – mint mondják - normális esetben a szülő-gyermek viszony teljes mértékig aszexuális.

Szülőként, bármi legyen is a véleményünk, fontos a kérdést nyíltan kezelni. Ha a mi családunkban ez nem is szokás, fel kell rá készülnünk, hogy a gyerek előbb-utóbb találkozni fog ilyesmivel, és fontos, hogy előítélet-mentesen közelítsük meg ilyenkor a témát. Akkor se mondjuk a gyereknek, hogy ez egy „beteg”, „undorító” dolog, ha mi magunk esetleg így is gondoljuk, hanem egyszerűen intézzük el annyival, hogy mi ezt máshogy szeretjük. Aki pedig olyan családból érkezett, ahol a szájra adott puszi része a szülő-gyerek kapcsolatnak, különös érzékenységgel viseltessen a gyerek reakciója iránt. Könnyen lehet, hogy egy bizonyos kor után a gyermek ezt már kínosnak fogja tartanai, különösen nyilvános helyen. Ilyenkor ne erőszakoskodjuk, ne próbáljuk meggyőzni, hogy ez természetes – ahogy minden egyéb esetben, próbáljunk meg annyi fizikai kontaktust létesíteni a gyerekkel, amennyit igényel.


foto: Pixabay / Niki Filipova

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja