SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Jó-e a gyerekeknek a válás?

Singer Magdolna [cikkei] - 2011-03-29
A gyerekeknek nem jó a válás, a gyerekeknek családra, biztonságra, és mindkét szülőjükre szükségük van. Akkor tehát az a jó a gyerekeknek, ha a pár minden áron együtt marad? Nem, ezt sem állíthatjuk. A gyerekeknek valóban az az ideális, ha családban nőnek fel, azonban nem mindegy, hogy milyen családban.

Ismerünk gyerekeket, akik a családi feszültségekre pszichoszomatikus betegségekkel reagálnak - mint például asztma - , olyanokat, akik félnek a szüleik civakodásától, olyanokat, akik nem tudják ugyan mitől félnek, de nem érzik magukat jól otthon, szoronganak, viselkedészavaraik és tanulási nehézségeik vannak, amelyek a szülők kapcsolatára vezethetők vissza.

Felelősséggel

A válást fontolgató szülők nehéz döntési helyzetét megnehezíti a gyermekeik iránt érzett felelősség. Az ő érdekükben törekednek az együtt maradásra, ám amikor már csak szenvedést jelent a házasságuk, szeretnének szabadulni. Vannak, akik inkább vállalják a szenvedést a gyerekekért, azonban ez az önfeláldozó gesztus nem sok jót hoz a gyermekük számára. Egy gyermek sem kér abból, hogy a szülő mártírként feláldozza érte az életét – vagy rá hivatkozva képtelen változtatni az életén. Sajnos kétségtelen tény, hogy kisebb-nagyobb mértékben megsínylik a gyerekek a válást – sajnos ez elkerülhetetlen – azonban, ha rendeződnek a dolgok, kialakul a kapcsolattartás, megtörténhet, hogy mindkét szülőjével szorosabb kapcsolat alakul ki, mint korábban volt. Például a sokat dolgozó édesapa a láthatások során sokkal nagyobb figyelmet szentel a gyerekének, mint amire az együttélés során képes volt.

Szakemberek szerint a következő lélektani feladatokat kell az elvált szülők gyerekeinek megoldaniuk:

  • Mindenek előtt tudomásul kell venniük a házasság felbomlását, el kell fogadniuk a válás véglegességét, le kell mondaniuk a család "újraegyesítésének" vágyáról.
  • Függetleníteni kell magukat a szülői konfliktusoktól.
  • Fel kell dolgozniuk az egyik szülő elvesztésének élményét.
  • Fel kell oldaniuk a szükségképpen jelentkező haragot és önvádlást.
  • Végül nem szabad, hogy szüleik kudarcának tapasztalatait saját partnerkapcsolataikra vigyék át.

Őszintén

Hogyan segíthetjük ezt a folyamatot, mit tegyünk? Semmiképp ne válasszuk az elhallgatás kényelmes, ám ártalmas lehetőségét. Jól tudjuk, hogy a gyerek úgyis megérzi, ha feszültség van a családban, és a bizonytalanság rosszabb, mint a rossz bizonyosság. Legfontosabb számukra a saját életük, és joguk van tudniuk, mi fog történni velük. A gyerekek azt viselik a legnehezebben, ha nem tudják, hogyan lesznek ezután a mindennapok, és ezáltal bizonytalanságot kell átélniük. Felborul a megszokott rend, a napi rutin, és megesik, hogy azt sem tudják, hol alszanak aznap éjjel. Mielőbb ki kell alakítani az új életet, amelyben ismét megtalálják a biztos pontokat. Támogatni kell továbbá őket abban, hogy mindkét szülőjükkel élő és szeretetteljes legyen a kapcsolatuk. A legnagyobb vétek a gyerekek ellen, ami a válás során előfordulhat, ha a gyereknek szidjuk a másik szülőjét, neki panaszkodunk, ha aláássuk a kapcsolatukat, ha akadályokat gördítünk a láthatásba.


Tökéletes válás

Avery Corman Tökéletes válás című regényében szereplő három kamaszkorú barát mindegyikének elváltak a szülei. Egyikük szülei szeretettel és felelősséggel igyekeznek a gyerekük mellett állni, ám nekik is látniuk kell: fiúk felett nem vonult el nyomtalanul a válás vihara. A másik fiú apja teljesen az új családja felé fordult, és tökéletesen megfeledkezett arról, hogy van egy fia valahol, az anyja pedig az új férjjel elfoglalt társadalmi életet élt, így a srác kulcsos gyerek lett egy luxus házban. A társaság harmadik tagja egy lány, akinek az anyja depressziós lett, amikor lelépett a férj és apa. Igaz, mikor végre felismerte, hogy enerváltsága szörnyű példát mutat a lányának, akkor elment dolgozni, és újra „működőképes szülő” lett belőle. A megrázó képek ellenére elmondható, ha sikerül a szülőknek barátságos és támogató kapcsolatot kialakítani, a gyerek rövidesen visszanyeri lelki egyensúlyát, és beilleszkedik a megváltozott rendszerbe. A hátrányok mellett, amely a legkorrektebb válás esetén is érik a gyerekeket, megfigyelhető pozitív változás is. Amikor belátják, hogy az egyedül maradó szülőre több feladat hárul, és nehezebb az anyagi helyzet is, akkor figyelmesebbekké, toleránsabbakká válnak, még abban az esetben is, ha a szülő felnőttként viselkedve nem a gyerekétől várja a támogatást. Sokszor az addig én központú gyermek a másikra figyelő, szélesebb kitekintésű személlyé válik.


Fotó: Hidalgo1263


Friss!
A „Válás és újjászületés” szeminárium újabb csoportja április 10-én indul. Bővebben itt található információ: http://juliavagyokesvalok.hu/szeminarium  Olyanok jelentkezését is várják, akik később trénerként szeretnének hasonló csoportokat indítani! Mivel rendkívül sok a válás, szakítás, egyre nagyobb a kereslet a Válás és újjászületés szeminárium iránt, ezért a szeminárium megalkotói úgy látják, hogy rövidesen már nem tudjuk kielégíteni az igényeket. Éppen ezért trénereket képeznek ki, amelynek feltétele a saját élményű alapszeminárium elvégzése. Díjtalan információs est: március 21-én 18 órakor.
Jelentkezés: magdolna@singer.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja