SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lapcsánka, tócsni, rösztike - Simizés, sörizés, - hány nevet tudsz ezekre?

Gáspár Katalin [cikkei] - 2020-10-29
Tudtad, hogy van egy magyar étel, és egy gyerekjáték, aminek annyira sokféle neve van, hogy szinte fel sem lehet sorolni? A lapcsánka, a röszti és a tócsni vált talán a legismertebbé, de ezen kívül ahány tájegység, annyi név, sőt szinte ahány falu annyiféleképpen nevezik. De van még valami, aminek a nevében sosem fognak megegyezni az országban. Ez pedig az a játék, amikor két kislány összekapaszkodik keresztezett kézzel és úgy forognak körbe. Te milyen nevét ismered ennek a játéknak?
Lapcsánka, tócsni, rösztike - Simizés, sörizés, - hány nevet tudsz ezekre?

A teljesség igénye nélkül – azt nyilván nem is lehetne – a legtöbbet használt név a lisztes-tojásos, reszelt burgonyás, zsiradékban kisütött lepénykére:

bandurák, bere, beré, berét, berhe, bramborák, cicedli, cicege, enge-menge, görhöny, hadi rántotta, harula, huláble, kremzli, krumplibaba, lapcsánka, lepcsánka, lapotya, lapotyka, lapsi, lepcsánka, lapcsánka, lepkepotyi, mackó, macok, matutka, nyist, picskedli, plácki, ragujla, recsege, röstiburgonya, rösztike, taccs, tócsi, toksa, tótlángos …

Azt hinnénk, ennél több neve nem lehet ugyanannak a dolognak egy kicsi országban, de igenis akad még valami, amiben nincs egyesség, mi is az „igazi” neve.

Az a játék, amiben keresztezett kezüket nyújtják egymásnak a gyerekek, és összekapaszkodva forognak – sokszor szédülésig, vagy elesésig.

Íme azok a nevek, amelyek tájegységenként más-más szóval illetve, de ugyanazt jelentik:

csibirózás, sikomozás, csirizés, csórikázás, csórizás, csörizés, forgózás, frissezés, fuszizás, hörömpölés, pörömpölés, husizás, huszizás, huszhuszozás, huzizás, kacskázás, kasírozás, ketteselés, kocsérozás, kocsikázás, kocsizás kosztatás, kúthúzás, péromozás, péromkázás, pirizés, pórumozás, pörcsizés pörgés, pörgőzés, pörömölés, pőrömölés, pőrömözés, recsézés, sergés, sifitelés, siflizés, sifizés, sikálás, sikázás , sikizés, sikomozás, sikizés, sikozás, síkozás, simizés, sipizés, sípolás, sörgés, sörizés, spormolás, spromozás, susolás, sutulás, súrolgatás, sündizés, sürgés …

Vajon te megtalálod azokat a szavakat a fenti felsorolásban, amiket ti használtok odahaza, vagy amit gyerekkorodban mondtatok ezekre? Írjátok meg kommentben, nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy sikerül-e bővíteni a gyűjteményt!

Ismersz esetleg olyat, ami a fentiekhez hasonlóan, ahány település, környék, annyi néven illetik? 

Kép: Luisella Planeta Leoni képe a Pixabay -en.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

"Nincs többé trükközés" - írja a Medicalonline.
Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Egy Zala vármegyei fürdőben történt meg minden szülő rémálma.
Botot nyomtak a végbelébe - egy 9 éves kisfiút úgy megkínoztak a társai egy katolikus iskolában, hogy kórházba került

Botot nyomtak a végbelébe - egy 9 éves kisfiút úgy megkínoztak a társai egy katolikus iskolában, hogy kórházba került

A brutális eset egy nagybaracskai iskolában történt - a szülők nem az intézménytől, hanem az egyik bántalmazó gyerek szülőjétől értesültek a dologról.
Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

A képzettebbek, a gazdaságilag aktívak, illetve az egy háztartásban többen együtt élők jobb egészséggel összefüggő életminőségre számíthatnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, vagy az egyedül élők. Többek között ez derült ki abból a kutatásból, amelyet a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központja készített csaknem 12 ezer résztvevő kérdőíves felmérésével. Hazánkban hasonló kutatás utoljára 2000-ben mérte fel a lakosság egészséggel összefüggő életminőségét, így a vizsgálat abból a szempontból is egyedülálló, hogy az eredmények két évtized távlatából összevethetők, elsősorban a középkorúaknál jelentős javulást mutatva. Eredményeiket a neves Quality of Life Research című lapban publikálták az egyetem kutatói.
Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A szerkesztő ajánlja