SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért nem jó a háttérzaj: csendben sokkal jobban fejlődik a szókincs és a tanulási képességek

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-07-19
Minél csendesebb a környezet, annál hatékonyabban tudnak a gyerekek új szavakat tanulni - fedezték fel a kutatók. Kiderült: a tv, rádió és más elektronikus eszközök negatívan hatnak a tanulási képességre.
Ezért nem jó a háttérzaj: csendben sokkal jobban fejlődik a szókincs és a tanulási képességek

Minél csendesebb a környezet, annál jobban fejlődik a szókincs

Az új szavakat a kicsik elsősorban a szüleiktől hallják, amikor beszélnek hozzájuk vagy felolvasnak nekik. A kutatók azt figyelték meg, hogy minél csendesebb környezetben hallják a gyerekek az új szavakat, annál jobban fejlődik a szókincsük. 

Az otthoni háttérzaj - legyen szó tv-ről, rádióról vagy más elektronikus eszközről - kifejezetten negatívan hat a gyerekek szókincsének bővülésére, fejlődésére és a tanulási képességeikre. Zavaró lehet továbbá az olyan háttérzaj is, mint a beszélgetés vagy a játék. 

Child Development c. folyóiratban 2016-ban publikált tanulmány arra kereste a választ, hogy hogyan befolyásolja a háttérzaj az új kifejezések megismerését és memorizálását.

Egy sajtóközlemény részletes betekintáset engedett a vizsgálatba, amely három kísérletből állt. Összesen 106 gyermek vett részt a kutatásban, életkoruk 22 és 30 hónap között volt.


Az első kísérlet

Először 40 - 22 és 24 hónapos kor közötti - gyermeknek tanítottak meg új szavakat, miközben a háttérben halkabb és hangosabb felvételek szóltak. Azt találták, hogy az új szavakat azok tanulták meg sikeresen, akiknél halkabb volt a háttérzaj. 


A második kísérlet

A második kísérletben 28 és 30 hónap közötti gyermekek vettek részt. Az új szavakat itt is hangos és halk felvételekkel a háttérben tanították. Az eredmény ugyanaz lett: azok tanulták meg sikeresen a szavakat, akik halkabb háttérzajt hallottak. 


A harmadik kísérlet

Ebben a kísérletben 26 idősebb gyermek vett részt. Két szót tanítottak meg nekik csendes környezetben, majd megtanították ezek jelentését zajos környezetben, ahol további két új szót is tanítani akartak a kicsiknek.

A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a gyerekek csak akkor tudták megtanulni az új szavakat és azok jelentését, ha azokat csendes környezetben hallották. 

Vagyis a háttérzaj egyértelműen akadályozó tényező. Ezért is nagyon fontos, hogy az új ismereteket csendes környezetben tanulhassák meg. 

Amit a gyerekek 8 éves korukig elsajátítanak, az teremt alapot számos jövőbeli tanulmányhoz - így a kisgyermekek életében különösen fontos lenne a nyugodt és halk környezet, hogy magabiztosan tanulhassák meg az alapokat.
 

Tippek a beszédtanuláshoz és a szókincs bővítéséhez

Ha tehetjük, kapcsoljuk ki a tv-t vagy más hangot adó eszközt, vagy legalább halkítsuk le azokat, hogy csökkentsük a háttérzajt. Ez nem jelenti azt, hogy egész nap néma csendben kell ülni, de a nyugodt környezet sokat segít abban, hogy fejlődhessen a szókincs. 

Érdemes kipróbálni, hogy amiikor a gyerekünkhöz beszélünk, forduljunk oda hozzá és nézzünk rá, hiszen így tudja figyelni a szánk mozgását, és utánozhatja az artikulációt is. A háttérzaj azért is zavaró, mert a gyermek nem biztos, hogy jól hallja az egyes hangokat. 

Amikor csak teheted, ülj le a kicsivel szemben és mondókázz vele, énekelj neki vagy olvass meséket! Ezzel sokat tehetsz annak érdekében, hogy fejlődjön a beszéde. 

Indexkép: 2081671 képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Egyre nyitottabbak vagyunk a digitális egészségügyi megoldásokra egy új kutatás szerint

Egyre nyitottabbak vagyunk a digitális egészségügyi megoldásokra egy új kutatás szerint

Magyarországon öt emberből négy használja az e-receptet, a páciensek kétharmada pedig kért már online vizsgálati időpontot, beutalót. 2021-ben a koronavírus-járvány alatt a lakosság egyharmada vett igénybe okoseszközöket, egészséggel kapcsolatos szenzorokat, applikációkat, jelenleg ez a szám 50 százalék, derül ki a Semmelweis Egyetem Digitális Egészség kutatócsoportjának legújabb felméréséből. A mesterséges intelligencia (AI) alapú egészségügyi megoldások is egyre ismertebbek.
A szerkesztő ajánlja