SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Örülj, hogy etetünk és eltartunk! – Tényleg végtelen hálával tartozik ezért a gyerek?

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-08-05
Tényleg szívességet teszünk azzal a gyereknek, hogy a házunkban lakhat és ehet, vagy ez szimplán a saját szülői kötelességünk, amit mi önként vállaltunk?
Örülj, hogy etetünk és eltartunk! – Tényleg végtelen hálával tartozik ezért a gyerek?

„Tetőt adunk a fejed fölé, kenyeret adunk a szádba, vannak ruháid, mit akarsz még tőlünk? Legyél hálás!” – hangzik el nap mint nap rengeteg szülő szájából az örök mondás, amivel sok gyermeki kérést ki lehet védeni. Tényleg szívességet teszünk azzal, hogy a házunkban lakhat és ehet, vagy ez szimplán a saját szülői kötelességünk, amit mi önként vállaltunk?


Miért használjuk kifogásként a szülői kötelességeink elvégzését?

Amikor gyermeket vállaltunk, elvállaltuk a vele járó kötelezettségeket is, mint például a gyermek lakhatása, tisztán tartása, ruháztatása, étkeztetésének és a megfelelő életkörülményeinek a biztosítása. A gyermek világrahozatala és felnevelése a saját döntésünk volt, az pedig, hogy lakhatást és ételt biztosítunk a számára, a legalapvetőbb dolog, az életben maradásához szükséges. Ha ezeket nem biztosítanánk, állami gondozásba helyeznék a gyermeket, sőt, mi is bajba kerülnénk.

Miért várjuk hát el, hogy végtelenül hálásak legyenek nekünk azért, amit mi önként vállaltunk el? Miért használjuk folyton kifogásként, ha kér valamit a gyerek? Ha szeretne egy új játékot, több új ruhát, vagy ha el akar menni a barátaival moziba, mindig készen áll a tökéletes válasz: „Etetlek, ruházlak, fűtök rád, szép házban laksz, erre még követelőzöl is? Hálátlan kölyök!”

Ha netán valami rosszat csinál, méginkább szeretjük felsorolni az értük hozott áldozatokat, ha pedig a tinédzser gyerek esetleg depressziós lesz, értetlenül tárjuk szét a karunkat: „Hiszen mindene megvan! Van tető a feje fölött, ágy, amiben aludhat, étel az asztalon, ugyan mi baja lehetne? Semmi oka a szomorúságra!”

Ezek valójában alapvető szükségletek, és bár szülőként valóban rengeteg áldozatot kell hoznunk azért, hogy mindez rendelkezésükre álljon, nem várhatjuk el azt a gyerekektől, hogy végtelen hálával tartozzanak értük, hiszen mi hoztuk őket a világra, és felelősséggel tartozunk a szükségleteik ellátásáért.

Azt sem várhatjuk el, hogy egy tinédzser pusztán attól a ténytől legyen boldog, hogy van hol laknia és van mit ennie,

hiszen mi sem vagyunk boldogok csupán ennyitől, ezért nem vethetjük folyton a szemükre, akárhányszor többet szeretnének ennél.


Már hálát sem várhatok a gyerekemtől?

„A mai gyerekeknek csak jogaik vannak, kötelezettségeik nincsenek!” – hallhatjuk gyakran az idősebb korosztályokba tartozók szájából. Természetesen a gyerekeknek is vannak kötelezettségeik, azonban hogyan várhatjuk el, hogy szó nélkül teljesítsék, semmit nem várva érte, ha mi magunk folyamatos dicsőítést várunk a saját kötelezettségeink elvégzéséért? Lehet hálás a gyerekünk az áldozatokért, amiket hoztunk érte, ez azonban nem jelenti azt, hogy piedesztálra kellene emelnie azért, amiért elvégeztük a dolgunkat. Nem kell kiszolgálnunk és mindent megtenni, amit kér, hiszen nem a szolgái vagyunk, hanem a szülei. Továbbra is meg kell adnia a tiszteletet felénk, azonban nem kell végtelenül hálásnak lennie pusztán azért, mert ellátjuk a szülői feladatainkat.


Nem lesz belőle elkényeztetett, tiszteletlen gyerek?

Az, hogy a gyermekednek megadod az alapvető tiszteletet, nem jelenti azt, hogy tiszteletlenül fog veled viselkedni, sőt, a kiegyensúlyozott gyerek-szülő kapcsolat alapköve lehet! Azzal, hogy tiszteled és minden tőled telhetőt megteszel érte, nem elkényezteted, csupán a dolgodat végzed. Meg kell találnod az arany középutat: nem kell megvenned a többszázezres telefont vagy mindent megengedned neki, viszont nem tagadhatsz meg tőle minden örömöt csupán azért, mert nálad élhet és te tartod el.


Bezzeg a mi időnkben mindenért meg kellett szenvedni!

Lehet, hogy a te gyerekkorod rosszabb volt, mint a gyerekedé, és több dologért kellett szenvedned, mint neki, ez azonban nem jelenti azt, hogy neki is meg kell tapasztalnia ugyanazt a szenvedést, ahogy azt sem, hogy ő nem panaszkodhat semmi miatt. Ha tudod, hogy számodra rossz volt valami, akkor miért szeretnéd, hogy a gyereked is átélje ugyanazt? Hiszen

pontosan azért dolgozunk, hogy a gyerekeinknek könnyebb élete legyen, mint a miénk volt; miért esik hát rosszul, amikor valóban könnyebb nekik?

Mindenki rengeteg áldozatot hoz a gyermekéért, és természetes, hogy ezért hálát várunk, azonban mielőtt legközelebb a szemére vetnéd, hogy a te házadban lakik és a te kenyeredet eszi, jusson eszedbe: ez nem szívesség, csak a kötelességeid elvégzése, amit önszántadból vállaltál.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja