SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Tartozunk-e hálával a szüleinknek azért, hogy felneveltek?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-28
Vannak olyan szülők, akik elvárják a gyereküktől, hogy legyenek hálásak a felnevelésükért - és ezt a kártyát általában vitás helyzetekben húzzák elő. De vajon tényleg tartozunk a szüleinknek?

Az, hogy a szülő biztonságot nyújt a gyerekének, nem ajándék, hanem szülői kötelesség

"Ahelyett hogy itt nyafogsz, inkább hálás is lehetnél nekem, amiért a világra hoztalak, amiért annyit foglalkoztam veled, amiért öltöztettelek, etettelek, amiért ilyen tisztességesen felneveltelek!" 

Ilyen, és ehhez hasonló mondatokat gyakran hallanak a már nagyobb gyerekek vagy felnőttek a szüleiktől. De tényleg tartozunk a szüleinknek azért, amiért felneveltek? Hálásnak kell lennünk mindezért? 

Gabrielle Stanley Blair influenszer, író, vállalkozó, hatgyerekes mormon anya egy podcastban arról beszélt, hogy szerinte a gyerekek semmivel sem tartoznak a szüleiknek, hiszen nem ők kérték az életet, nem ők döntöttek arról, hogy megszülessenek, ez csakis a szülők döntése volt. 

Úgy véli, hogy ezért a szülők vitás helyzetekben nem használhatják fel ezeket az érveket ellenük, mert egyszerűen nem relevánsak.

Szerinte ugyanis az, hogy a szülő biztonságot nyújt a gyerekének, hogy támogatja és mindenben mellette áll, szereti őt és mindent megtesz érte, az nem egyfajta ajándék, hanem ez a szülő kötelessége. 

Psychology Today szerzője szerint azonban épp ellenkezőleg: a gyereknek igenis hálásnak kell lennie a szülő felé, de hozzáteszi, hogy ebből nem lehet teher a gyerek számára. Különben 

érezheti úgy, hogy ha ilyen nagy áldozat volt a felnevelése, akkor lehet hogy jobb lett volna, ha meg sem születik. 


Jó, ha tiszteli a szüleit, de a hálát nem lehet kierőszakolni

Gyarmati Rita tanácsadó szakpszichológus a Családinetnek azt mondta, ő is úgy gondolja, hogy nem várhatunk el hálát gyermekeink felneveléséért, hiszen nem ők döntötték el, hogy meg fognak születni. 

"Ez egy kiszolgáltatott helyzet a gyerek felé, aki alárendelő szerepbe kerül.

Egy ilyen kapcsolatban a gyerek nem egy feltétel nélküli szeretetben él a szüleivel. Azt fogja megtanulni, hogy csak akkor lesz szerethető, ha mindenkinek hálás lesz, holott nem kell hálálkodnia azért, mert megszületett."

Hozzáteszi, hogy tisztelni ettől függetlenül tisztelheti a szüleit.

Senki sem tökéletes szülő, de nem is kell annak lennük.

Az viszont fontos, hogy rá tudjunk hangolódni a gyerekünkre, hogy figyeljünk rá, támogassuk, hogy őszinte, szeretetteljes kapcsolat jöjjön létre köztünk. Ha pedig ez megvan, akkor sosem fogjuk úgy érezni, hogy felnőtt gyerekünk hálátlan: hisz ez is olyan, mint a tisztelet. Kiérdemelni lehet, kierőszakolni nem.

Indexkép: Depositphotos.com

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Szex 60 felett: tabu, amiről senki nem beszél

A szexuális élet nem ér véget 60 éves kor felett, sőt, sokaknak ekkor teljesedik ki igazán. Szexológusként nap mint nap látom, hogy a párok egy új, mélyebb intimitást fedeznek fel maguknak, amikor már nem a teljesítménykényszer és a megfelelés hajtja őket. Most lerántom a leplet a leggyakoribb tévhitekről, és megmutatom, hogyan lehet a szex 60 felett is örömteli, szenvedélyes és felszabadító.

Különleges, de hivatalosan adható babanevek - ha nem szeretnél te is Hannát vagy Dominikot

Egyre több szülő szeretne olyan keresztnevet adni a babájának, amely egyedi, ritkább, mégis teljesen hivatalos és gond nélkül anyakönyvezhető. Szerencsére ma már több ezer olyan név közül lehet választani, amely megfelel a szabályoknak, mégis különleges, így a gyereked neve valóban egyedi lehet az oviban is.

Jelzett Gyula telefonja, kirohant az óráról - meglepő oka volt rá

Amikor a kamaszod telefonja pittyen az órán, valószínűleg egy újabb TikTok-videóra vagy mémre gondolsz. Bognár-Béres Gyula esetében azonban ez a hang az életet jelentette: a budapesti gimnazista egy angolórát szakított félbe, hogy a szomszédos parkban újraélesszen egy idegent. Ez a történet nem csupán egy rendkívüli eseményről szól, hanem arról is, hogyan válhatnak a fiatalok felelős, cselekvő tagjaivá a társadalomnak, és milyen szerepe van ebben a szülői nevelésnek, az iskolai oktatásnak és a modern technológiának.

Kicsoda "Zsolt bácsi"? Megdöbbentő vallomások a magyar gyermekvédelem legsötétebb titkairól

Szülőként a legrosszabb rémálmunk, ha a gyermekünket bántódás éri. De mi történik akkor, ha pont azok bántják a legkiszolgáltatottabbakat, akiknek a védelmezésük lenne a feladatuk? Juhász Péter legújabb tényfeltáró videója olyan rendszerszintű visszaélésekre világít rá a magyar gyermekvédelemben, amik mellett egyszerűen nem mehetünk el szótlanul.

Belőttek egy solymári óvoda ablakán. Bent aludtak a gyerekek

Belőttek a solymári Kék Óvoda egyik csoportszobájának ablakán, miközben bent gyerekek tartózkodtak, de senki nem sérült meg. A rendőrség szerint egy idős férfi engedélyhez nem kötött légpisztollyal galambokra vadászva találta el véletlenül az épületet, ellene súlyos testi sértés kísérlete miatt indult eljárás.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja