SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az anyák magányossága és a karantén - avagy hány bőr húzható le egyetlen emberről?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-04-28
Anyák ezrei lettek hirtelen edzők, óvónők, tanítónők, miközben próbálják a saját megszokott munkájukat is végezni. Hogy mindezt mennyi ideig lehet komolyabb következmények nélkül cipelni, még nem tudjuk, de az biztos: egyelőre még a szavak szintjén se nagyon ismerik el a családanyák emberfeletti munkáját.
Az anyák magányossága és a karantén - avagy hány bőr húzható le egyetlen emberről?

Lili négygyerekes anyuka. Két alsó tagozatos, egy óvodás és egy 3 hónapos gyermeke van. A férje a járvány alatt is eljár dolgozni, Lilire marad a két nagy tanítása, az ovis fejlesztése és a kicsi napközbeni ellátása. Egyszerre viszi két tanítónő és egy óvónő munkáját.

Márti egyedül neveli középiskolás fiát és harmadikos kislányát. Egy kis zöldségest vezet, amit addig akar nyitva tartani, amíg az ereje bírja, hiszen ez az egyetlen bevételi forrásuk. A fia vigyáz napközben a kishúgára, de tanulni már sem ideje, sem türelme nincs vele. A kislánnyal Márti ül le minden nap késő délután, és folyamatosan könyörögnie kell a tanítónőnek, hogy nézze el a gyereknek, amiért a kért feladatokat határidő után töltik fel a rendszerbe.

Nóra szerencsés, hiszen a munkahelye a járvány kitörésekor azonnal home office módba váltott. Így is megoldhatatlan feladatot jelent számára a kisfiával való délelőtti tanulás, és mire le tud mellé ülni, a gyerek fáradt, türelmetlen, szaladgálni kívánkozik inkább. Amikor mindezt elmesélte a tanítónőnek, megkapta, hogy az osztály – elsősök – összes többi tagja képes az önálló tanulásra. Nóra ezután kíváncsian hívta fel néhány osztálytárs szüleit, akik mind bevallották: egyszerűen nem mondtak igazat a pedagógusnak, hogy ne gondoljon rosszat róluk.

Három anya, három különböző élethelyzet. Ami közös bennük, hogy még panaszkodni sem nagyon mernek, hiszen „ez most a feladatuk” és egyébként is „ők vállalták, nem?”


Ti vállaltátok?

Ez a leggyakoribb érv, amit a panaszkodni merő, vagy egyszerűen csak fáradt anya lépten-nyomon megkap a környezetétől. Ő vállalta. Ennyire nem képes a saját gyerekeivel foglalkozni? Valóban ekkora terhet jelent neki, hogy egy időre egy lakásban kell lennie a saját gyerekével?

Csak azért, hogy a halálosan fáradt, semmivel soha időben nem végző anya még az eddiginél is rosszabbul érezze magát.

Ugyanis ezt senki sem vállalta. Szép dolog, hogy home office-ban tud vigyázni a gyerekére – csakhogy egy bölcsis nehezen érti meg, hogy Anya most tárgyal, az pedig, hogy belekiabál a vevővel folytatott tárgyalásba, legfeljebb az első alkalommal vicces.
Hiába küldi – ha küldi – az óvó néni időnként a kreatív feladatot, megtanulandó mondókát a gyereknek, ő valahogy sokkal kevésbé szívesen oldja meg ezeket egyedül a szobájában. Neki a barátai kellenének, ezek hiányában pedig Anya – a nap 24 órájában.

Senki sem gondolta, amikor gyereket vállalt, hogy egyben tanítóvá is kell válnia. Hogy egyik oldalon ott a saját munkája, a másikon pedig az, amit eddig a pedagógus végzett el – valószínűleg sokkal jobban, mint ahogyan ő csinálná.

Ha pedig egyszerre nem megy, valahonnan biztosan megkapja, hogy alkalmatlan.


De miért csak az anyák?

Joggal merül fel a kérdés: miért csak az anyákról beszélünk, amikor a karantén és a digitális oktatás okozta túlterheltségről van szó? Hol vannak ilyenkor az apák?

Nyilván minden családban máshol. Van, ahol jelen vannak ők is, ahol kiveszik a részüket becsülettel. Vannak olyan családok is, ahol ők viszik a munka oroszlánrészét, és ne feledkezzünk meg az egyedülálló apákról sem, akik emberfeletti küzdelemmel próbálják felszínen tartani magukat és a gyerekeiket.

Mégis fájdalmasan sok családban igaz a mai napig, hogy a gyerekkel való küszködés alapvetően női feladat. Apa, ha jó kedve van, esetleg leül este Minecraftozni velük, de neki nincs türelme az O betű helyes kerekítésével szenvedni.


Bebetonozódó egyenlőtlenségek

Már az iskolák bezárása után közvetlenül figyelmeztettek a kutatók, hogy ha az újfajta berendezkedés még sokáig fennáll, az évtizedekre vetheti vissza a nemek közti egyenlőtlenség felszámolását. A legtöbb családban ugyanis magától értetődő, hogy a férj munkája fontosabb, hogy ha valakinek fel kell áldoznia az állását, az a nő lesz. Hogy ő az, aki, ha kell, kimarad a munkából, aki egy személyben viszi a háztartás vezetését és a gyerekek tanítását.

Mindezt természetesen nem csak ingyen, de bármiféle társadalmi elismerés nélkül, gyakran minden oldalról kritizálva.

Ezért kérlek, ha legközelebb látsz egy anyát, aki a parkban csak üveges tekintettel mered maga elé a padon; aki nem arról áradozik, hogy milyen csodálatos, hogy végre otthon lehet mindenki; ha pedagógusként azt tapasztalod, hogy van olyan tanítványod, aki rendszeresen későn küldi be a feladatait; ha a falon át hallod, hogy a szomszéd idegesen ráordított a gyerekre, hogy hagyja már őt dolgozni - akkor kérlek, próbálj meg nem ítélkezni. Próbálj meg belegondolni, milyen egyszerre két-három munkakör összes feladatát cipelni a hátán.

Hiszen most sem őt, sem senki mást nem kérdeztek meg, szeretné-e vállalni.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: George Rudy / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Meghalt az amerikai lány, aki a bulinegyedből tűnt el

Meghalt az amerikai lány, aki a bulinegyedből tűnt el

Mackenzie Michalski 31 éves volt, barátaival jött szórakozni Budapestre. Sajnos kiderült, hogy már hiába keresik: egy ír állampolgárságú férfi ölte meg a fiatal lányt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja