SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség, itthon az egész család! - túlélési tippek hosszú hétköznapokra

Családinet [cikkei] - 2022-10-04
 [X]

Bár idén a gyerekek őszi szünet közbeni szórakoztatásáról nem kell gondoskodnunk, a szünet helyett itt van a nyakunkon az ovis-sulis betegségek főszezonja! A járványhelyzet óta igyekszünk kicsit jobban odafigyelni az egészségünkre és a fertőzések elkerülésére, ezért gyakran landol otthon a gyerkőc egy néhány éve még észre sem vett orrfolyással vagy diszkrét köhécseléssel.

Ezzel egészségügyi szempontból nincs is semmi probléma, de pontosan tudjuk, milyen idegőrlő tud lenni, ha egy hét betegeskedés és három nap ovi után máris újra hazaküldik az orrát törölgető csemeténket. A home office egyre népszerűbbé válásával szerencsére nem kell egy évtizednyi szabadságot kikönyörögnünk az őszi betegségek megjelenésekor.

Azonban a közösségben még tüneteket produkáló gyermekünknek a lakásba lépve általában kutya baja, vagy legalábbis a taknyosság mellett is bőven marad energiája a ház szétszedéséhez. De hogyan lehet egyszerre helytállni szülőként és munkavállalóként, miközben a pénzügyi prezentációnk hátterében két unatkozó lurkó püföli egymást?

Könnyű biztosan nem lesz az egy fedél alatt töltött munkaidő, de az alábbi tippjeink segítségével kompromisszumos megoldást találhatunk a munka-család tengely kiegyensúlyozására!

Alakítsunk ki speciális napi rutint az együtt töltött hétköznapokra!

Ne hagyjuk, hogy csak sodorjon minket az ár! A megszokott napi rutint alakítsuk át a családi home office üzemmódnak megfelelően. Az öltözködéssel, oviba, suliba közlekedéssel töltött időt most fordíthatjuk nyugodt, ráérősebb családi reggelizésre, játékra.

Legyenek mindenki számára tiszták a munkaidő kezdete utáni szabályok: meetingek alatt mit csinálnak a gyerekek, mikor étkezünk, mikor van lehetőség közös programra. Ha mindkét szülő otthonról dolgozik, mindenképpen osszák fel a gyerekek szórakoztatásával töltendő időt!

Foglaljuk le a gyerkőcöket fejlesztő játékokkal!

Ha a testvérek szerencsésen elkapták egymás nyavalyáit, buzdítsuk őket közös társasozásra, kirakózásra, legózásra! A tesóidő a kapcsolatuknak is jót fog tenni, játék közben pedig a memóriájukat, logikai készségeiket, finommotorikájukat is karban tarthatjuk. Építőjátékokkal, mesekönyvekkel egy egyedüli kis beteg is lefoglalhatja magát.

Legyünk megengedőbbek a képernyőidővel!

A csapból is az folyik (és nem véletlenül), hogy a mai gyerekek egészségtelenül sok digitális ingerrel találkoznak. Valóban fontos, hogy békeidőben minimalizáljuk a képernyő előtt töltött idejüket, de van az az ügyfél meeting, ami közben egyszerűen nem tudunk a rajtunk csüngő csemeténkkel foglalkozni.

Ilyenkor összeszorított fogakkal ugyan, de nyugodtan indítsuk el a kedvenc rajzfilmjét, vagy jelentsük be, hogy itt az ideje egy Harry Potter-maratonnak!

Éljen a kaja kiszállítás, a dolgozó anyák megmentője!

Akad, aki két munkahely és két otthon dorbézoló gyerek mellett is maga süti a család kenyerét, de ha ez nem a mi asztalunk, ne aggódjunk, az ebéd menü rendelés nem ördögtől való találmány!

étel kiszállítás

Az étel kiszállítás rengeteg időt és energiát levesz a vállunkról, hiszen nem csak a főzést, hanem a menütervezést és a bevásárlást is megúszhatjuk. Ráadásul, a mai élelmiszerárak mellett az étel szállítás alig kerül többe, mintha magunk görnyednénk órákat a fazék felett. Étel házhozszállítás Budapest környékén vagy a nagyvárosokban könnyedén elérhető!

Az estéket próbáljuk meg közös programmal tölteni!

Ha túl vagyunk a nehezén, végre lecsukhattuk a laptopot, próbáljunk meg egy kis minőségi közös időt együtt tölteni. Ez lehet egy kör mókás családi társas, közös filmnézés (ha a napot nem a Harry Potter-maratonnal töltötték a gyerekek), vagy csak beszélgessünk egy jót a napi történésekről. Ha nincs szó komoly betegségről, akár egy rövid esti sétát is megejthetünk a friss levegőn.

Ne stresszeljük túl, ha nem megy minden tökéletesen!

Belekotyogott a gyerkőc a megbeszélésbe, elmaradt a porszívózás és nem volt ötfogásos vacsora sem? Ha mindenki túlélte a napot, akkor nagy baj nem történhetett!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja