SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Önköltségen tesztelik a szülők a COVID-os gyerekeket

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2022-01-12
A koronavírus omikron variánsa erőteljesen berobbant Magyarországon. Alig ért véget a negyedik hullám, már az ötödik is a nyakunkon van. Több osztály, iskola került karanténba, és a szülők nem tudnak mást tenni, mint önköltségen tesztelni a gyerekeiket.
Önköltségen tesztelik a szülők a COVID-os gyerekeket

Romániában és Ausztriában ingyenes gyorstesztet biztosítanak

A Facebookon több koronavírussal kapcsolatos csoport létrejött már, ahol anyukák osztják meg egymással tapasztalataikat többek között a tünetekről, és a vírus lefolyásáról. Most, hogy az omikron variáns terjed, természetesen a vakcina felvétele, valamint a gyorstesztek elérhetősége a téma. A környező országokból is jelentkeztek szülők, és többen írták, hogy náluk az állam vagy az iskola ingyenesen biztosítja a gyorsteszteket.

A Facebookon nyilatkozó szülők elmondása szerint Romániában minden tanuló heti 2-szer kap nyáltesztet, hogy ha probléma lenne, azonnal kéznél legyen. Ausztriában minimum heti kétszer PCR tesztet végeznek a gyerekeken, valamint egy antigén gyorstesztet is biztosítanak a számukra, melynek eredményét egyszerűen, online megtekinthetik ők és a szülők is. Szlovákiában év elején kellett az anyáknak megigényelniük évi 25 gyorstesztet, amelyet gyerekenként osztanak szét az osztályokban. Van olyan is természetesen, aki nem kérte, az ő tesztjeik felhasználásáról nincsen információnk. Szlovéniában kétnaponta öntesztelés van a gyerekek körében, a gyorsteszteket ingyenesen kapják meg a tanulók. (Ezek az információk a szülőktől származnak, nem hivatalos forrásból).
 

Milyen intézkedések vannak Magyarországon?

Több iskolából jelentették, hogy már nem csak a közösségi terekben, hanem a tantermekben is kötelező a maszkviselés, ebéd kivételével egész nap hordani kell. Sokaknál csak a tünetek megjelenésétől számított 1-2 napon belül derül ki, hogy fertőzöttek, így az egész osztály pillanatok alatt karanténba kerül. A mentők és a háziorvosok rendkívül leterheltek, csak a szerencsésebb diákok jutnak el PCR tesztre, a többieknek marad a gyógyszertárban kapható gyorsteszt. Ez általában 3-6 ezer forintba kerül, azonban a betegség igazolásához nem fogadhatják el a háziorvosok, így nekik is újra tesztelniük kell. Kevés gyermek kapta meg a 3. oltást, a 5-11 évesek regisztrációja még zajlik: a koronavirus.gov.hu adatai szerint 71 ezren regisztráltak eddig, amiből 56 ezer gyereket már be is oltottak. A kormány ismét oltási akció napokkal készül az oltási hajlandóság növelésére, amit a következő időpontokban lehet igénybe venni a járásközponti oltópontokon:

  • 2022. január 13-14. (csütörtök-péntek) 14-18 óra között
  • 2022. január 15. (szombat) 10-18 óra között,
  • 2022. január 20-21. (csütörtök-péntek) 14-18 óra között,
  • 2022. január 22. (szombat) 10-18 óra között,
  • 2022. január 27-28. (csütörtök-péntek) 14-18 óra között.
  • 2022. január 29. (szombat) 10-18 óra között.
     

Mit tud még tenni a szülő?

Amíg nincs jobb megoldás, és se az iskola, se az állam nem biztosítja a gyorsteszteket, addig érdemes belőle beszerezni többet. Számos online patikában, webáruházban ki lehet fogni viszonylag kedvező áron a teszteket, így ha felmerül a gyanú, hogy gyermekünk elkapta a koronavírust, egy pozitív gyorsteszttel már gyorsabban bejuthatunk a háziorvoshoz. Ha a gyermeken a tünetek legapróbb jelei is megjelennek, értesítsük az osztályfőnököt, és inkább vegyük ki pár napra az iskolából. Lehet, hogy csak egy kis megfázás lesz a ludas, de jobb biztosra menni.

Korábbi cikkünkben arra adtunk tippeket, hogy mit tud tenni a szülő, ha karanténba kerül a gyermeke, de kevés szabadsággal rendelkezik.

Indexkép: Annie Spratt képe az Unsplash.com-ról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja