SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Három szülőtől született egy baba - ez lehet a jövő?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-05-19
Az új eljárással megelőzhető, hogy a gyermek valamilyen gyógyíthatatlan betegséggel szülessen. A háromszülős baba az Egyesült Királyságban jött világra, ezzel pedig az orvostudomány hatalmas áttörést ért el.

Túlzás lenne azt mondani, hogy a baba első születésnapján három szülőnek kellene őt köszöntenie

Hatalmas áttörés történt az orvostudományban, hiszen az Egyesült Királyságban először született egy gyermek három ember DNS-ének felhasználásával.

Ez azért is nagy előrelépés, mert ennek az eljárásnak köszönhetően meg lehet előzni, hogy a babák gyógyíthatatlan, mitokondriális betegségekkel szülessenek. 

A mitokondriumok olyan sejtalkotók, amelyek legfontosabb feladata a sejtek energia-háztartásának biztosítása. Ha hibásak a mitokondriumok, akkor - mivel nem képesek ellátni a szervezetet energiával - agykárosodás, izomsorvadás, szívelégtelenség vagy vakság is felléphet. Ezek a hibás mitokondriumok egyébként csak az anyától öröklődnek - írja a BBC.

Dr. Vereczkey Attila szülész-nőgyógyász a Mokkában beszélt az eljárásról. 

"Lombikbébi kezelésben kell résztvenni. Az anya és az apa DNS-sel ivarsejtekkel megtermékenyítik a petesejtet, létrejön az embrió. A beültetés előtt az embrió sejtmagját kicserélik egy harmadik személynek, egy donornak a sejtmagjával" - mondta a szakember. 

Hozzátette, hogy a harmadik szülő DNS-e minimális, vagyis túlzás lenne azt mondani, hogy a baba első születésnapján három szülőnek kellene őt köszöntenie, és erre egyébként jogilag sincs lehetőség. 

"99,8 százalékban a szülői DNS vihető tovább, és 0,2 százelékban jelenik meg a donor DNS."

Európában jelenleg csak az Egyesült Királyságban végeznek ilyen beavatkozást. 

A teljes beszélgetést itt lehet megtekinteni:
 


 

Indexkép: Ri Butov képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja