Rákot is okozhatnak ezek a gyerekjátékok, soha ne add a kezébe!
Honnan rendeljünk, hol és milyen szempontok szerint vásároljunk, mik azok a játékok, amelyek veszélyesek lehetnek? Ebben segít most eligazodni Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Hiába tiltották be, még lehet kapni a boltokban
Bár az elmúlt években nagy előrelépés történt a veszélyes anyagok szigorításával kapcsolatban, Simon Gergely vegyianyag-szakértő azt mondja, hogy tavalyig teljesen legálisan még lehetett az újrahasznosított műanyagokban magasabb koncentrációban égésgátló anyag. Van, amit már betiltott az EU, de egyes játékokat magasabb határértékkel még a mai napig forgalmazhatnak. Vagyis tavaly gyártott termékekben még benne lehetnek ezek az anyagok, és a boltban is találkozhatunk velük.
Újrahasznosított műanyagok és Rubik-kocka
Korábban több teszt is kimutatta, hogy az újrafelhasznált műanyagból készült játékok nagy mennyiségben tartalmaznak egészségkárosító anyagokat.
Egy 2015 októberében bemutatott felmérésben például 21 Rubik-kockát és 6 egyéb terméket vizsgáltak. A mintákat Magyarországról, Csehországból, Németországból, Lengyelországból, Svédországból és Szlovákiából vették. ”Kiderült, hogy a minták 90 százalékában kimutatható a kockázatos égésgátlók egyike, a minták 43 százalékában ráadásul szignifikáns mennyiségben.” -mondja Simon Gergely vegyianyag szakértő, és hozzáteszi, hogy ezek az anyagok már a bőrrel érintkezve is problémát okozhatnak.
”Az újrahasznosított műanyagból készült játékokban előfordulhatnak dioxinok és ftalátok, de toxikus fémszennyezést is találtak több termékben. A ftalátok károsítják a szaporodási képességet, a hormonrendszerbe avatkoznak és rákot okozhatnak.” – mondja a szakértő.
Gyerek vagy felnőtt kezébe való?
Műanyag poharak
A szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy sok olyan termék kerülhet a gyerek kezébe, ami nem gyerekjáték, mégis a gyerek játszik vele. Gyerekjátékokból például, mint mondja, már kitiltották a Biszfenol A-t, de egy műanyag pohár vagy ételtároló még tartalmazhatja ezt az anyagot, és ha azt a gyerek a szájába veszi, a nyálával kioldódhat belőle a veszélyes anyag.
Cumisüveg
A cumisüvegekből már kitiltották a Biszfenol A-t, Simon Gergely azonban azt mondja, hogy a cumisüvegben mikroműanyag van. ”Ha például megrázzuk a cumisüveget és úgy adjuk oda a babának, akkor sok mikroműanyag kerülhet a baba szervezetébe.”
Műtakony
Bár gyerekek játszanak vele, valójában nem gyerekjátékként van forgalmazva. A szakértő szerint ez a termék tele van káros anyaggal. ”Amit gyerekjátékként forgalmaznak, arra jóval szigorúbb szabályok vonatkoznak, ezért mindenképp legyünk óvatosak az ilyen termékekkel kapcsolatban.”- hívja fel a figyelmet Simon Gergely vegyianyag-szakértő.
Ezekre figyeljünk – A szakértő tanácsai
1. Rendelés
Simon Gergely azt javasolja, hogy inkább európai oldalakról rendeljünk. Ázsai oldalakról való rendelés esetén ugyanis, mint mondja, nem ellenőrzik az uniós gyerekjátékokra vonatkozó előírásokat.
2. Kulcsszó: 3 év alatti gyermekek számára
Próbáljunk olyan termékeket adni kisbabánk kezébe, amelyeken kifejezetten az szerepel, hogy 0-3 éves korig ajánlott. Ezekre ugyanis szigorúbb szabályok vonatkoznak.
3. Ami nagyon rossznak tűnik, az az is
Ne adjunk olyan terméket a gyerekünknek, amin nagyon látszik, hogy újrahasznosított műanyagból van és problémát okozhat.
4. Első használat előtt mossuk át
A legtöbb káros anyag az első tisztítás vagy mosás alatt távozik, ezért első használat előtt mindenképp azt javasolja a vegyianyag szakértő, hogy tisztítsuk vagy mossuk el.
Képek forrása:
Pixabay, Polina Tankilevitch, cottonbro és Tatiana Syrikova fotója, valamint Polesie Toys fotói a Pexels oldaláról
Közösségi hozzászólások: