SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyszerszedési kisokos pajzsmirigybetegek részére

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2012-10-03
Bizonyos gyógyszereket reggel, másokat este, étkezés előtt, vagy étkezés után szedünk be. A gyógyszerszedés napirendje mellett az sem mindegy, milyen típusú készítményt, milyen folyadékkal, vagy egyéb készítményekkel társításunk, ez ugyanis akár az egész kezelés sikertelenségét okozhatja.

Pajzsmirigy-kölcsönhatások

A pajzsmirigy betegségei kapcsán a két leggyakoribb probléma a túl-, vagy alulműködés – mondja Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. A gyógyszeres kezeléssel a célunk a csökkent, ill. fokozott túlműködést befolyásolni, gyógyítani. Ehhez a beteg panaszain, tapintási leleten túlmenően segítségünkre vannak az eszközös vizsgálatok (Ultrahang, esetleg izotóp), ill. laboratóriumi tesztek közül a hormonok TSH, FT3, FT4 és az immunológiai vizsgálatok: TPO-, tireoglobulin és a TSH receptor elleni antitestek.

A pajzsmirigy betegségei azonban igen szerteágazó tüneteket produkálhatnak, így a krónikus fáradtságtól kezdve a refluxon át vashiány, hízás, idegesség is jelentkezhet, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsük. Ezért aztán a betegek gyakran több gyógyszert is szednek egy időben; az alapbetegség, a pajzsmirigy probléma, illetve az általa okozott egyéb tünetek kezelésére is. Ilyen esetekben azonban fokozottan kell ügyelni a készítmények bevételének módjára.

Mire ügyeljünk a kezelés során?

A terápia hatékonyságát nemcsak egyidejűleg fogyasztott gyógyszerek, de bizonyos élelmiszerek is ronthatják. A következőkben részletesen is felsoroljuk azokat az ételeket, összetevőket és készítményeket, amelyek negatívan befolyásolják a pajzsmirigyhormon működését, vagy csökkentik hasznosulását a szervezetben.

Csökkentik az pajzsmirigyhormon felszívódását:

  • Vaskészítmények
  • Tejtermékek
  • Kálcium karbonátot tartalmazó tabletták
  • Alumínium sók
  • Szóját tartalmazó ételek
  • Protonpumpa gátló gyógyszerek, amelyeket a fokozott savtermelés gátlására szednek

Gátolják a pajzsmirigy biológiai hasznosulását:

  • Szteroidok
  • Gyulladáscsökkentő, a reumatológiai betegségek kezelésére használt szalicilszármazékok
  • Vízhajtók (pl. a Furosemid)
  • Főleg a pszichiátriai gyakorlatban használt gyógyszerek (lítium, depresszió ellenes készítmények)

Befolyásolják az agyalapi mirigy működését és a pajzsmirigy hormonjainak képződését:

  • Fogamzásgátlók
  • A szívbetegek gyógyításában gyakran használt Cordarone, ill. Amiodaron, Huma-Pronol, Concor stb.
  • A röntgen vizsgálatokban használt kontrasztanyagok
  • Az emlő daganatban szenvedők által szedett tamoxifenv A nyugtatók és altatók egy része (barbiturátszármazékok)
  • Az antibiotikumok egy része, a gyakran hosszabb ideig szedett rifampicin

Mindezek az adatok - a teljesség igénye nélkül - arra utalnak, hogy a pajzsmirigybetegek kezelése valóban összetett feladat, holisztikus szemléletet követel a kezelő orvostól és körültekintést, odafigyelést a betegtől egyaránt.

www.endokrinkozpont.hu

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
HozzĂĄszĂłlĂĄsok

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal

Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.

Meghalt Millena Brandão, a Netflix 11 éves gyerekszínésze

Tragikus hirtelenséggel hunyt el a 11 éves brazil gyerekszínész, Millena Brandão, aki a Netflix "Sintonia" című sorozatában vált ismertté. A fiatal tehetség halálát szülei jelentették be, akik megosztották a kislány megrázó betegségtörténetét.

Akár a természetes szempillák elvesztését is okozhatja a műszempilla-allergia

Komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek az arra érzékenyeknél az olyan, egyre népszerűbb szépségápolási eljárások, mint a műszempilla-felhelyezés vagy az úgynevezett szempillalifting. Leggyakrabban akut szemfelszíni irritáció, szemhéjszéli gyulladás, valamint allergiás reakciók léphetnek fel, amelyeket a műszempilla-ragasztóban található vegyi anyagok okozhatnak. A gyors száradást elősegítő, erős allergénként ismert vegyületek nemcsak az első alkalommal, de akár sok éves használat után is kiválhatnak panaszokat – hívja fel a figyelmet dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja