SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Melyik pajzsmirigyhormonnak van fogyasztó hatása?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2019-01-07
Mi a T2, a dijódtironin?

Az elhízás korunk betegsége. A legújabb kutatások alapján hazánk az elhízottak arányát vizsgálva Európában az első, a Földön pedig a negyedik helyen szerepel. Ez a kétségtelen kozmetikai gondokon kívül nagyon fontos rizikófaktora más, az életet megrövidítő és az életminőséget is rontó népbetegségeknek: pl. a szív és érrendszeri betegségek, a 2. típusú cukorbetegség, ízületi kórképek.

Az elhízottak jelentős részénél a pajzsmirigybetegségeinek zavarát sikerült kimutatni. Az a tény már eléggé köztudott, hogy a csökkent pajzsmirigy-működés annak ellenére jár együtt a hízással, hogy az egyén nem fogyaszt nagyobb mennyiségű ételt, sőt gyakran többet mozog is az átlagosnál. Ennek oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjai: a tiroxin (T4) és a trijódtironin (T3) fokozzák a sejtek és az egész szervezet energiafolyamatait, metabolizmusát, ennek az eredménye a testsúlya csökkenése. Ezek alapján már korábban is felvetődött az elhízás kezelése pajzsmirigyhormonokkal. A T4 (tiroxin) valóban  tudta csökkenteni a testsúlyt, de nem jelentős mértékben. Kiderült, hogy ebben a folyamatban a T4-ből képződő, a T4-nél 100-szor aktívabb hormon, a T3 lényegesen fontosabb (1. ábra).

1. ábra

A T3-t ezért elkezdték a testsúly csökkentésére használni. A gond azonban az volt, hogy ez a hormon csak nagyobb dózisok estén volt hatásos, amikor már jelentős mellékhatások is felléptek. Ezek közül a legfontosabbak a szívműködés zavarai (szívdobogás, ritmuszavar), másrészt a nagyfokú feszültség, ingerlékenység. Az áttörést a pajzsmirigy hormonjainak további vizsgálata jelentette (2. ábra). Korábban azt  gondoltuk, hogy a T4 és a T3 lebontása után képződött dijódtironin (T2) semmiféle lényeges hatással nem rendelkezik.

MINI REVIEW ARTICLE

Front. Endocrinol., 25 July 2018 | https://doi.org/10.3389/fendo.2018.00427


2.ábra

A tudományos fejlődés eredményeképpen létrejött egy új "T2" pajzsmirigyhormon, amelyen csak 2 jódatom van. A legújabb kutatások azonban az mutatták, hogy a két jódatomot tartalmazó T2 fontos szerepet tölt be  sejt oxigénfogyasztását jelző anyagcseréjében (2. ábra).

2. ábra. Dijódtironin (T2) képlete

 

Milyen hatásai vannak a T2-nek?

A T2 növeli az izom sejtek inzulinérzékenységét azáltal, hogy csökkenti az egyes sejtek zsírtartalmát. Az izmok tartalmának megváltoztatásával a T2 elősegíti, hogy kevesebb zsírt tároljanak bennük, és növeljék a benne tárolt energiamennyiséget (szénhidrát formájában).

A T2 abban különbözik a T3-tól és a T4-től, hogy nem hat jelentősen az agyalapi mirigy TSH termelésére és az élettani pajzsmirigyműködésre. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem fogja jelentősen csökkenteni vagy abbahagyni a saját pajzsmirigyhormonok termelődését a T2 bevétele után, továbbra is normálisan fog működni. Ez utóbbi azért is fontos, mert a T4, de különösen a T3 túlzottan katabolikus hatású lehet, azaz nem egyszerűen a zsírvesztést, hanem izomsorvadást, izomvesztést okozhat. A T2 viszont teljesen megkíméli izomszöveteket, nem okoz izomsorvadást és gyengeséget.
 

A 3,5-T2 élettani és patofiziológiai szerepe az emberekben

Az eddigi tanulmányok azt mutatták, hogy a T2 emberben (1-5 μg / kg dózisban) gyors (4-6 óra elteltével)  kezelése növelte az ún. metabolikus rátát. A krónikus T2 adagolás (28 nap, kb. 5 μg / kg BW) 4 kg-os testsúlycsökkenést eredményezett. A legfontosabb klinikai paraméterek nem mutattak szignifikáns változást, és nem észleltek mellékhatásokat (ritmuszavart) sem.

Az eddigi megfigyelések alapján a T2 alkalmas  készítmény a testsúly csökkentésére és az inzulin rezisztenciát csökkentő hatása miatt az inzulin rezisztenciával járó állapotokban is (PCOS).

Prof. Dr. Balázs Csaba

 

Indexkép: PublicDomainPictures / Pixabay

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Lövöldözés Grazban: kilenc halott egy iskolai támadásban, a támadó is áldozatul esett

Iskolai tragédia rázta meg kedden Graz városát: egy volt diák lövöldözni kezdett a BORG iskolában. A támadásban kilencen vesztették életüket, köztük maga az elkövető is. A helyszínre érkező mentőegységek és rendőrök órákig dolgoztak a káoszban.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja