SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Melyik pajzsmirigyhormonnak van fogyasztó hatása?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2019-01-07
Mi a T2, a dijódtironin?

Az elhízás korunk betegsége. A legújabb kutatások alapján hazánk az elhízottak arányát vizsgálva Európában az első, a Földön pedig a negyedik helyen szerepel. Ez a kétségtelen kozmetikai gondokon kívül nagyon fontos rizikófaktora más, az életet megrövidítő és az életminőséget is rontó népbetegségeknek: pl. a szív és érrendszeri betegségek, a 2. típusú cukorbetegség, ízületi kórképek.

Az elhízottak jelentős részénél a pajzsmirigybetegségeinek zavarát sikerült kimutatni. Az a tény már eléggé köztudott, hogy a csökkent pajzsmirigy-működés annak ellenére jár együtt a hízással, hogy az egyén nem fogyaszt nagyobb mennyiségű ételt, sőt gyakran többet mozog is az átlagosnál. Ennek oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjai: a tiroxin (T4) és a trijódtironin (T3) fokozzák a sejtek és az egész szervezet energiafolyamatait, metabolizmusát, ennek az eredménye a testsúlya csökkenése. Ezek alapján már korábban is felvetődött az elhízás kezelése pajzsmirigyhormonokkal. A T4 (tiroxin) valóban  tudta csökkenteni a testsúlyt, de nem jelentős mértékben. Kiderült, hogy ebben a folyamatban a T4-ből képződő, a T4-nél 100-szor aktívabb hormon, a T3 lényegesen fontosabb (1. ábra).

1. ábra

A T3-t ezért elkezdték a testsúly csökkentésére használni. A gond azonban az volt, hogy ez a hormon csak nagyobb dózisok estén volt hatásos, amikor már jelentős mellékhatások is felléptek. Ezek közül a legfontosabbak a szívműködés zavarai (szívdobogás, ritmuszavar), másrészt a nagyfokú feszültség, ingerlékenység. Az áttörést a pajzsmirigy hormonjainak további vizsgálata jelentette (2. ábra). Korábban azt  gondoltuk, hogy a T4 és a T3 lebontása után képződött dijódtironin (T2) semmiféle lényeges hatással nem rendelkezik.

MINI REVIEW ARTICLE

Front. Endocrinol., 25 July 2018 | https://doi.org/10.3389/fendo.2018.00427


2.ábra

A tudományos fejlődés eredményeképpen létrejött egy új "T2" pajzsmirigyhormon, amelyen csak 2 jódatom van. A legújabb kutatások azonban az mutatták, hogy a két jódatomot tartalmazó T2 fontos szerepet tölt be  sejt oxigénfogyasztását jelző anyagcseréjében (2. ábra).

2. ábra. Dijódtironin (T2) képlete

 

Milyen hatásai vannak a T2-nek?

A T2 növeli az izom sejtek inzulinérzékenységét azáltal, hogy csökkenti az egyes sejtek zsírtartalmát. Az izmok tartalmának megváltoztatásával a T2 elősegíti, hogy kevesebb zsírt tároljanak bennük, és növeljék a benne tárolt energiamennyiséget (szénhidrát formájában).

A T2 abban különbözik a T3-tól és a T4-től, hogy nem hat jelentősen az agyalapi mirigy TSH termelésére és az élettani pajzsmirigyműködésre. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem fogja jelentősen csökkenteni vagy abbahagyni a saját pajzsmirigyhormonok termelődését a T2 bevétele után, továbbra is normálisan fog működni. Ez utóbbi azért is fontos, mert a T4, de különösen a T3 túlzottan katabolikus hatású lehet, azaz nem egyszerűen a zsírvesztést, hanem izomsorvadást, izomvesztést okozhat. A T2 viszont teljesen megkíméli izomszöveteket, nem okoz izomsorvadást és gyengeséget.
 

A 3,5-T2 élettani és patofiziológiai szerepe az emberekben

Az eddigi tanulmányok azt mutatták, hogy a T2 emberben (1-5 μg / kg dózisban) gyors (4-6 óra elteltével)  kezelése növelte az ún. metabolikus rátát. A krónikus T2 adagolás (28 nap, kb. 5 μg / kg BW) 4 kg-os testsúlycsökkenést eredményezett. A legfontosabb klinikai paraméterek nem mutattak szignifikáns változást, és nem észleltek mellékhatásokat (ritmuszavart) sem.

Az eddigi megfigyelések alapján a T2 alkalmas  készítmény a testsúly csökkentésére és az inzulin rezisztenciát csökkentő hatása miatt az inzulin rezisztenciával járó állapotokban is (PCOS).

Prof. Dr. Balázs Csaba

 

Indexkép: PublicDomainPictures / Pixabay

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja