A termográfia (bőrhőmérséklet mérése) új és egyszerű módszer a pajzsmirigy göbök vizsgálatában
Milyen módszerek állnak rendelkezésre a göbök vizsgálatában?
- Kötelező a pajzsmirigy fizikális vizsgálata, tapintása, amely sajnálatos módon egyre gyakrabban elmarad. Jóllehet a tapintás során a pajzsmirigy állomány (rugalmas? tömött? érzékeny? kemény? stb.) sok információt adhat.
- A göbök izotópos vizsgálata során kiderülhet, hogy a göb sok izotópot vesz fel, túlműködik (ezek az ún. meleg vagy forró göbök), amelyek túlműködést okozhatnak. A szív ritmuszavarainak hátterében gyakran ilyen göbök állnak. A gyulladás vagy a rosszindulatú folyamat miatti göbök nem vagy csak alig vesznek fel izotópot, ezért „hideg göböknek” nevezzük.
- Az ultrahang (UH) valóban további módot jelentett a göbök vizsgálatában, ezért ezeket már rendszeresen végezzük.
- Az UH-val kombinált tűszúrásos vizsgálat tovább javította a göbök funkciójának megítélését (jó- vagy rosszindulatú, gyulladásos eredetű folyamat áll-e fenn).
- Jelenleg a „finomtű biopsziát (FNAB)” tartjuk a diagnózis „arany standard” eszközének.
- A 95%-nál nagyobb specifitás ellenére a határozatlan eredmények az esetek 15–30%-ában fordulnak elő, és ekkor mind a beteg, mind a sebész kezelési dilemmába kerül. Ezért ezekben az esetekben más műtét előtti diagnosztikai technikák alkalmazásával elkerülhetjük a felesleges további diagnosztikai eljárásokat és a műtétet is. Ennek a problémának a megoldásához hasznos segítséget nyújt az infravörös termográfia, amelyik olcsó és nem invazív, fájdalmatlan módszer a göbök vizsgálatára. Fontos, hogy a pajzsmirigyrák az összes pajzsmirigy göb 7–15%-át képviseli. A göbökben az erek növekedése a helyi bőrhőmérséklet emelkedésével járhat. Ezenkívül a rosszindulatú sejtszaporulat (sejtek számának növekedése) által termelt nitrogén-oxid szint növekedése helyi értágulatokat eredményez, ami egyre több hő kibocsájtásához vezet. Figyelembe véve ezeket az információkat és azt a tényt, hogy a pajzsmirigy felszínes mirigy, logikusnak tűnt, hogy a pajzsmirigy feletti bőrhőmérsékletet meghatározzuk. Ez a hő az infra tartományban található, ezért külön eszközöket kellett kifejleszteni. Ennek az infravörös termográfiának a hasznosságát már korábban felvetették. Az utóbbi években ezekről számos tanulmány jelent meg, de csak a napjainkba került be az orvosi gyakorlatba (CP Damião CP és munkatársai Menj: Sci Rep.2020; 10:21010. Published online 2020 Dec 3. doi:10.1038/s41598-020-78047-1).
- Az infravörös termográfia mérésére több és gyakran komplikált módszert dolgoztak ki. Ezért a korábbi komplikált és gyakran igen drága technikák helyébe már az okostelefonokra szerelhető applikációt fejlesztették ki, amelynek segítségével pontosan mérhetjük a göbök funkcióját. Örömteli, hogy hazánkban először ez a módszer is rendelkezésünkre áll (1 ábra).
1. ábra. Az okostelefonra szerelt infravörös kamera
A göbök értékelésében a meghatározó az volt, hogy a göbök mért átlagos hőmérséklete mennyiben tért el az ép résztől.
2. ábra. A pajzsmirigy termogram színes és fekete-fehér képe
A következő összetett és matematikai modellekkel végzett feladat az volt, hogy az eltérő, tehát fokozott vagy csökkent működésű pajzsmirigy aktivitását meghatározzuk. Azt az eredményt kaptuk, hogy a hőmérséklet lényegesen eltért a két állapotban (3. ábra)
3. ábra. Termogram hiper- és hipotireoid állapotban.
A vizsgált két betegen a következő mérések voltak megfigyelhetők: a túlműködő (hipertireoid) állapotban a helyi átlagos hőmérséklet 37,1-37,5 °C, míg csökkent működés esetén 34,6-34,9 °C volt.
Az egyes csoportok bőrhőmérséklet megoszlását mutatja az eltérő pajzsmirigyműködés függvényében a 4. ábra. A legmagasabb a hipertireoid a legalacsonyabb a hipotireoid csoportban volt.
4. ábra. A bőrhőmérséklet a hiper- és hipotireoid állapotban és a kontroll csoportban.
Nagyobb számú egyénben az volt kimutatható, hogy az átlag a hőmérséklet ± standard eltérés 37,63 ± 0,56 °C volt a hiperthireoisisban, de csak 34,93 ± 0,32 °C volt hipotireózisban és 35,76 ± 0,49 °C pedig a kontroll csoportokban. Az egyes göbök vizsgálata azt mutatta, hogy a jóindulatú göbök hőmérséklete nem tért el a normális területtől (36,21 ± 0,73 °C), de a rosszindulatúak magasabb hőmérsékletet mutattak (37,63 ± 0,29 ° C) (5. ábra)
5. ábra. Túlműködő, nem rosszindulatú göb a j. pajzsmirigylebenyben
6. ábra. A pajzsmirigygöbök termográfia vizsgálata (a-i-ig). A sötétvörös göbök rosszindulatú folyamatot valószínüsítenek.
Mivel a pajzsmirigy rosszindulatú megbetegedése gyakran társul az emlő daganatával, ezért meghatározták az emlők göbeinek hőmérsékletét és szignifikáns összefüggést találtak a göbök funkciójával (7. ábra).
7. ábra. Az emlők termográfiás képe (a bal oldalon kifejlett fokozott aktivitással)
Az eredmények azt mutatják, hogy a termográfia fontos módszer lehet, és más képalkotási móddal együtt alkalmazva lényeges szerepet játszhat a pajzsmirigy betegségeinek funkcionális diagnózisában.
Nyitókép: depositphotos
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Közösségi hozzászólások: