SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mindennapi orvosi lecke a körmökről és a hajhullásról

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2019-05-16
Az alábbiakban egyik kedves betegünk történetét kívánom megosztani a Tisztelt Olvasókkal, mivel sok hasonló panasszal kerestek fel az utóbbi időkben szakrendelésünkön.
Mindennapi orvosi lecke a körmökről és a hajhullásról

Egy 41 éves hölgy jelentkezett 1 éve endokrin szakrendelésünkön súlyos körömváltozások miatt, amelyek több hónapja fennállottak és ezt jelentős hajhullás is kísérte.  Hajhullása 2 alatt fokozatosan romlott. Fizikai vizsgálata során száraz bőr, megvastagodott és törékeny körmök volta láthatóak vízszintes vonalakkal (A ábra), a haja durva, ritka, száraz tapintatú (B ábra) és pajzsmirigye diffúz módon megnövekedett. A beteg több körömgomba elleni kezelést kapott (ezek egész sora ismert a TV reklámokból, ezért nem sorolom) és a hajhullását is több készítménnyel kezelték, lényeges eredmény nélkül. A klinikai tünetek már önmagukban jelezték a csökkent pajzsmirigyműködés fennállását.

A leggyakoribb panaszok és tünetek az alábbi ábrán olvashatók:

E. ábra : a beteg fontosabb panaszai és tünetei

F. ábra: A pm UH vizsgálata

A laboratóriumi vizsgálatok eredményei TSH 45,5 μI / ml és szérummentes tiroxin szint 0,7 ng/deciliter! A további immunológiai vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy az anti-thyreoglobulin antitestszint és az antithyroid peroxidáz antitest szint egyaránt magas volt (893NE, ill. 2016 IU/ml) Az ultrahang vizsgálattal egyenletesen megnagyobbodott, inhomogén strúmát találtam (F.ábra), (az inhomogenitás gyulladást jelez). Mindezek alapján Hashimoto típusú (krónikus limfocitás) pajzsmirigy-gyulladás okozta hipotireózist diagnosztizáltam. Érthető módon a vastag és törékeny körmök és hajhullás differenciál-diagnosztikájában figyelembe kell venni a hypothyreosisot, bár ez néha nem típusos. Egy évvel a megfelelő kezelés után a köröm tünetek és a hajhullás megszűnt (C és D ábrák). Ez az eset is jelzi, hogy a betegek panaszainak kikérdezése és vizsgálata vezethet a megfelelő laboratóriumi tesztek elvégzéséhez, az egyénre szabott kezelés révén a teljes tünetmentességhez. Fontos azt is megemlítenem, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés gyakorta társul az immunrendszer csökkent aktivitásával és eleve hajlamot teremt fertőző betegségekre (pl. gombafertőzés).

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Meghalt az amerikai lány, aki a bulinegyedből tűnt el

Meghalt az amerikai lány, aki a bulinegyedből tűnt el

Mackenzie Michalski 31 éves volt, barátaival jött szórakozni Budapestre. Sajnos kiderült, hogy már hiába keresik: egy ír állampolgárságú férfi ölte meg a fiatal lányt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja