SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amikor még bűn volt ölbe venni a saját gyerekünket: így forradalmasította Benjamin Spock a gyereknevelést

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-09
Mielőtt Spock 1946-ban megjelentette volna Csecsemőgondozás, gyermeknevelés című könyvét, riasztó nevelési trendek uralták Amerikát.
Amikor még bűn volt ölbe venni a saját gyerekünket: így forradalmasította Benjamin Spock a gyereknevelést

A huszadik század első évtizedeiben a szakértők nem sok szerepet szántak a nevelésben a gyengédségnek és a szeretetnek, inkább a szigorú napirendet és a fegyelmezés fontosságát hangsúlyozták. Ezt változtatta meg Spock, amikor arra biztatta az anyákat, hogy higgyenek az ösztöneiknek és a megérzéseiknek. Könyve hamar olyan nagy népszerűségre tett szert, hogy a mai napig a Biblia után a második legnagyobb példányszámban elkelt mű az Egyesült Államokban.


Spock előtt és után

A huszadik század elején a szakértők azt javasolták a szülőknek, hogy ne alakítsanak ki túlságosan erős köteléket a gyerekeikkel. John B. Watson, a behaviorista elmélet egyik megalkotója 1930-ban kiadott könyvében például arra biztatta az anyákat, hogy tartsanak csecsemőikkel szigorú napirendet, engedjék, hogy álomba sírják magukat, és egyáltalán, kerüljék a szeretet és a figyelem bármilyen megnyilvánulását. „Soha, soha ne csókolja meg őket, soha ne hagyja, hogy az ölébe üljenek. Ha elengedhetetlen, csókolja őket homlokon este, lefekvés előtt. Reggel fogjon velük kezet” – tanácsolta.
Fürdetés

Kép: Helene Woodbine / shutterstock


Spock homlokegyenest máshogy közelítette meg a kérdést. Ő úgy vélte, a gyerek alapvető szükségletekkel, érdeklődési körrel és képességekkel születik a világra, és a szülő dolga ezek kielégítése és támogatása. Azt javasolta az anyáknak, hogy bízzanak a megérzéseikben: „Jobban tudja, mint gondolná!” – ez volt az jelmondata.

A hibázást nem tragédiának, hanem a nevelés szükségszerű velejárójának tartotta, és önmagát sem szégyellte folyamatosan korrigálni: a könyvei első kiadásaiban még „mértékkel” elfogadhatónak tartott testi fenyítést, később teljesen elutasította; idővel egyre inkább felismerte az apák szerepét a nevelésben; és a szakértői ajánlások fényében a későbbi kiadásokban már nem hason, hanem háton javasolta altatni a csecsemőket.
 

Éltanuló és olimpiai bajnok

Benjamin Spock 1903-ban született New Havenben, apja sikeres ügyvéd volt. Elit iskolák után a Yale Egyetemre iratkozott be, ahol tagja volt az egyetemi evezős csapatnak, és 1924-ben az amerikai nyolcas tagjaként aranyérmet szerzett a párizsi olimpián.

Először a Yale orvosi karára, majd a Columbia Egyetemre járt, ahol évfolyamelsőként diplomázott 1929-ben. Itt ismerte meg első feleségét, Jane-t is, aki később a könyvei írásában is segédkezett. Tanult pszichoanalízist, és ez döbbentette rá arra, hogy abban az időben milyen kevés figyelmet fordítottak a gyerekek érzelmi életére.

A második világháború alatt orvosként szolgált a hadseregben, és ekkor írta Csecsemőgondozás, gyermeknevelés című könyvét. Ezután a Minnesotai és a Pittsburghi Egyetemeken oktatott, és előadóként járta a világot. Második feleségével, Maryvel 1976-ban házasodott össze. 1998-ban hunyt el, 94 éves korában.

Csemőgondozás, gyermeknevelés

Kép: flickr.com


Politikai állásfoglalása

A hatvanas évektől kezdve sokan támadták Spockot, mivel élesen kritizálta a vietnámi háborút, a nukleáris programot, és kiállt a polgárjogokért. 1968-ban ellenállási mozgalomban való részvételért le is tartóztatták.

A megítélése a mai napig ellentmondásos: nagyon sokan az ő „szélsőségesen engedékeny” elveit teszik felelőssé Amerika hanyatlásáért, mások épp ellenkezőleg, azért nem kedvelik, mert már 3 hónapos korban „elkényeztetett csecsemőkről” ír, és azt tanácsolja a szülőknek, hogy időnként hagyják nyugodtan sírni a babát. A hatása azonban vitathatatlan: reméljük, a legnagyobb ellenzői sem hiszik ma már, hogy bűn lenne ölbe venni a saját gyerekeiket.

Kapcsolódó cikkeink:

Indexkép: wikipedia

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja