SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gondjaid vannak a szoptatással? - Hasznos tanácsok régóta szoptató anyáktól

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-07-18
Egy korábbi cikkünkben olyan anyák tapasztalatait osztottuk meg, akik fejéssel tartották fenn hosszú ideig a tejtermelést. Most olyan édesanyák egyszerű, de hasznos tanácsai következnek, akik sikerrel vették a szoptatással kapcsolatos akadályokat.
Gondjaid vannak a szoptatással? - Hasznos tanácsok régóta szoptató anyáktól

 

„Felejtsd el az órát! Ha a babád nyűgösködik vagy sír, helyezd mellre akkor is, ha nemrég szoptattad meg.”

„Győződj meg róla, hogy a baba bekapta a mellbimbó nagy részét. Számomra a szoptatás első néhány hete rendkívül fájdalmas volt, mert rossz volt a babám technikája. Hatalmas megkönnyebbülésként ért, amikor végre sikerült orvosolnunk ezt a kis problémát.”

„Gyerekorvos vagyok, ezért elméletben sokat tudok a szoptatásról, az első néhány napom a gyakorlatban azonban mégis hihetetlenül küzdelmesen telt. A fiam ugyanis nem tudott rendesen szopizni. Ekkor találtam rá a szoptanít (SNS) készülékre, a tejtermelést pedig fejéssel tartottam fenn. A szoptanít életmentőnek bizonyult! Egy kis idő elteltével már magától is tudott szopni a babám.”

„Minden reggel és este lanolinos olajjal kentem be a mellbimbómat, és soha nem tapasztaltam a másoknál gyakori felrepedezést vagy vérzést. A kezdetektől fogva szinte egyáltalán nem is fájt a szoptatás, a krém ugyanis felpuhította a mellbimbómat. Vásároltam is gyorsan egy tubussal az épp babát váró barátnőmnek is.”

„Mivel kezdetben nehezen ment a szoptatás, a kislányom már a kórházban tápszeres pótlást kapott. A csecsemősök mindent megpróbáltak az éjjel-nappal mellen tartástól elkezdve a fejésig, én pedig az összes létező testhelyzettel kísérleteztem. Megvolt a baba technikája, mégsem sikerült neki elég tejhez jutnia. Végül kipróbáltuk a bimbóvédőt, és azzal végre sikerült! Az első öröm után kicsit megijedtem, hogy innentől csak így fog menni a szoptatás, azonban a bimbóvédő egy idő után elveszett, a baba pedig kénytelen volt megtanulni, hogyan kell egyenesen a mellemből szopnia. Szerencsére sikerrel jártunk.”

„Folyamatosan csöpögött a tej a mellemből, a melltartóbetét pedig nem fogta fel ezt a mennyiséget. Végül félbehajtottam egy-egy ultra vékony egészségügyi betétet, és ezeket helyeztem a melltartómba. Ez nem csak hatékonyabb megoldásnak bizonyult, hanem még kevesebbe is került.”

„Még babavárás alatt elolvastam minden létező forrást a témában. Mivel ezek a cikkek jobbára mind ugyanazt írják, nagyon mélyen belém ivódtak a tudnivalók, és magabiztosan vágtam bele a szoptatásba.”

„Kezdetben úgy éreztem, még két-három kezet kellene növesztenem. Nagyon sokat küszködtem azzal, hogy tartsam az újszülött babám fejét, közben pedig a megfelelő testhelyzetbe helyezzem őt. Néhány hónap múlva kaptam egy szoptatós párnát, és minden gondom elszállt. Többé nem kellett a különböző méretű pokrócokkal és kispárnákkal bíbelődnöm, csak ráhelyeztem a gyereket a párnára, biztonságos pózban tudtam etetni őt.”

„Terhesen a legjobb döntésem volt, hogy felkerestem a La Leche Liga helyi szoptatástámogató csoportját. Rengeteg értékes információval lettem gazdagabb, kezdve azzal, hogy ott láttam életemben először élőben szoptató anyákat. Szülés után folytattam a csoport látogatását, és rengeteg támogatást kaptam.”

„A szoptatási tanácsadó ragaszkodott hozzá, hogy a férjem is részt vegyen a megbeszélésünkön, és milyen jól tette, így ugyanis ő lehetett a legnagyobb segítségem az első időkben.”

„Öt gyereket szoptattam, most várom a hatodikat. Az legnehezebb része az egésznek, hogy valaki folyamatosan igényt tart az idődre és a testedre egyaránt. A szoptatást megpróbálom különleges lehetőségnek tekinteni, ami csak a kettőnké a babával. Nem vitás, hogy lesznek nehézségek az úton, de nem szabad feladni.”

 

A cikket lektorálta:

Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

Indexkép: pixabayBru-nO

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja