Programokkal és kisállatokkal készül az Állatkert a húsvétra A felelős állattartásra is felhívják a figyelmet, különösen a húsvéti nyulak kapcsán
A húsvét közeledtével két fontos témára hívja fel a figyelmet a Fővárosi Állat- és Növénykert. Az egyik a városligeti intézmény húsvéti programja, a másik pedig a felelős nyúltartás, illetve a felelős állattartás általában.
Családi tojásvadászat, kézműveskedés, látványetetések
Április 7-től 10-ig, azaz nagypéntektől húsvéthétfőig a húsvéthoz kapcsolódó programokkal várja látogatóit a Budapesti Állatkert. A Varázshegyben például a kreatív kézműveskedésben próbálhatják ki ügyességüket a gyerekek, de lesz családi tojásvadászat is, amely a főbejáratnál lévő információs pavilontól indul. Ugyancsak a főbejáratnál közös fotót is lehet készíteni a Nyuszival és a Tavasztündérrel.
Naponta huszonhárom különféle bemutatót, tréninget és látványetetést is tartanak. Lesz állati helyszínelés, denevér látványetetés, oroszlánfóka tréning, pingvinetetés, elefánttréning, bemutató az Állatkert vadállatmentő munkájáról, elefánttréning és kea látványetetés is. Meg lehet majd nézni a pingvinek, a sörényes hangyászok, a gorillák és a ragadozók etetését is, a Cápasuliban pedig a gondozók könnyűbúvár felszerelésben merülnek le a cápák közé.
Külön figyelmet szentelnek a felelős állattartásnak: ebben a témában mind a négy napon lesz két-két előadás a Varázshegy Darwin-termében, 13.30-as és 15.30-as kezdési időponttal.
Malacok, kecskegidák, kisbárányok
Az Állatkert háziállatokat bemutató zónájában, ahol az állatsimogató is található, több állatnál is gyermekáldás volt az elmúlt hetekben. A közönség már most megcsodálhatja Kucu, a Szabó Lőrinc-i ihletésű nevet viselő mangalica koca tíz kismalacát, illetve a törpekecskéknél cseperedő tizenöt gidát. Húsvétra már a nemrégiben született gyimesi racka bárányokat is kiengedik a karámba.
A Margitszigeten is lesznek programok
A Budapesti Állatkert kezelésében működő Margitszigeti Kisállatkertben is lesznek programok, méghozzá mind a négy napon, a pónisétáltatástól a kézműves sátorig. Minden nap 13 órai kezdettel a kisállatkert dolgozói egy külön program keretében mutatják be az itt lakó állatokat, köztük például az itt lakó mentett madarakat is.
A nyuszi nem játékszer!
Csak az tartson nyulat, aki hosszabb távon is felelősséggel gondját tudja viselni! Erre igyekszik felhívni a figyelmet a Budapesti Állatkert annak a szokásnak a kapcsán, hogy húsvétkor a családok – természetesen főleg a gyerekek kedvéért – gyakran vásárolnak élő nyulat házikedvencnek. A kisállatok tartásával természetesen nincs is semmi gond, hiszen nagyon sok örömet okoznak, a kedvencükről való gondoskodás pedig rendszerességre és felelősségtudatra segíthet nevelni a gyermekeket. Az Állatkert ugyanakkor fontosnak tartja, hogy úgy szeressük az állatokat, hogy az ne csak nekünk embereknek, hanem maguknak az állatoknak is jó legyen.
A városligeti intézmény nem javasolja, hogy bárki is hirtelen ötlettől vezérelve, amolyan húsvéti lelkesedésből fogjon bele a nyúltartásba. Hiszen az állattartás egy felelősségteljes kapcsolat kell legyen a kedvenc és a gazdi között. Ezért az első lépésként alaposan és őszintén át kell gondolni, hogy az állattartó tud-e hosszútávon felelős módon gondoskodni az állatról, tudja-e vállalni az ezzel járó életmódváltozást, illetve ki viseli gondját az állatnak például akkor, ha a család mondjuk nyaralni megy, vagy más okból van távol. A mérlegelést követően pedig tájékozódni kell a kiválasztott jószág, akár a nyúl, akár más állat biológiai szükségleteiről, igényeiről, hiszen ez is hozzátartozik a jó gazda gondosságához.
Az Állatkert, amellett, hogy az állattartáshoz való felelős hozzáállásra buzdít, hivatalos honlapján a nyulak tartásával kapcsolatos tanácsokkal is segíti a kezdő nyúltartókat.
Fontosnak tartják azt is hangsúlyozni, hogy az Állatkert 2008 óta – tehát másfél évtizede – már nem fogad be „megunt” nyulakat. Mint mondják, felelős állattartás mellett valójában nem is lenne szabad léteznie a „megunt” nyulak fogalmának, hiszen a házikedvenc iránti felelősség egy életre szól, ami egy nyúl esetében akár tíz esztendő is lehet.
- A Budapesti Állatkert húsvéti programjai itt olvashatók: https://zoobudapest.com/tervezz-velunk/programtervezo/programnaptar/2023-04-07-husveti-programok-a-fovarosi-allat-es-novenykertben
- A látványetetések, állattréningek programkínálata itt olvasható: https://zoobudapest.com/tervezz-velunk/programtervezo/programnaptar/2023-04-06-legy-ott-elmenyprogramok-2023
- A húsvéti nyulakkal kapcsolatos információk itt olvashatók: https://zoobudapest.com/ezt-latnod-kell/hirek/ugy-tartsunk-nyulat-hogy-neki-is-jo-legyen
Nyitókép: zoobudapest.com
Közösségi hozzászólások: