SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

De nehéz az iskolatáska, ha kipufogógázban cipelik! - Az iskolák előtti forgalomkorlátozásért kampányol a Levegő Munkacsoport

Családinet [cikkei] - 2023-09-22
Külföldön már elfogadott, nálunk még újdonság számba megy a reggeli forgalomkorlátozás az iskolák környékén. A Levegő Munkacsoport Iskolautcák projektje most arra kéri a budapestiek támogatását, hogy próbajelleggel a fővárosban is bevezessék néhány helyen az iskolakezdési autómentes útszakaszokat. A Közösségi Költségvetés döntős projektjeire az otlet.budapest.hu oldalon lehet szavazni szeptember 30-ig.

Budapest iskolái előtt reggel és délután kígyóznak a kocsisorok. Ez egyrészt veszélyes a gyerekeknek, másrészt az iskolások tömény kipufogógázban kell, hogy eljussanak az osztályteremig. A világ több városában elégelték már ezt meg a döntéshozók és jelöltek ki az iskolák előtt reggel vagy állandóan autómentes zónákat, megkönnyítve az épület biztonságos megközelítését és csökkentve a levegő- és zajszennyezést – legalább az intézménybe érkezés ideje alatt.

A Levegő Munkacsoport évek óta megszervezi az Utcák a gyerekekért (#StreetforKids) elnevezésű akcióját, amely során egy napra lezárják az autók elől az iskolák előtti útszakaszokat a reggeli órákban. Most azonban lehetőség nyílt rá, hogy hosszú távon is tegyünk a gyerekek épségéért és egészségéért. A civil szervezet támogatja a Közösségi Költségvetés döntősei közé került projektet, amely az Esélyteremtő Budapest kategóriában található. Most a fővárosiak szavazhatnak arra, hogy több iskolában megvalósuljon az Iskolautcák projekt. Ezen a linken lehet szavazni a tisztább levegőre: https://otlet.budapest.hu/projektek/288

S hogy mit jelent az iskolautca a gyakorlatban? Időszakos behajtási tilalmat, forgalomcsillapítást, biztonságosabb gyalogátkelőket, kerékpársávot és kerékpártárolót, szélesebb járdákat és zöldebb környezetet annak érdekében, hogy a gyerekek biztonságban és tiszta levegőben mehessenek az iskolába.

iskolautca Lengyelországban
Iskolautca Lengyelországban
Fotó: Alekszej Radcsenko

„A gyermekek biztonságánál és egészségénél nincs fontosabb. A sikeres pályázattal be tudnánk mutatni, milyen egyszerűen tehetünk azért, hogy nyugodtabb szívvel engedjük el gyerekeinket az iskolába. A 120 millió forint keretből néhány iskolában meg lehet valósítani a biztonságosabb közlekedést, s ez példa lehet a jövőben a többi intézmény és kerület számára. Ahhoz, hogy az Iskolautcák projekt megvalósulhasson, még többszáz szavazatra van szükség.” – mondta el Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport projektvezetője.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont - Prima Medica neurológusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja