SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért olyan boldogok a tibeti gyerekek? – Bölcsességek, gyereknevelési módszerek egy tibeti édesapától

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-07-20
A tibeti gyerekek mindig mosolygósak, ritkán betegszenek meg, sokáig és békésen élnek. A boldogságuk mögött a szülők nevelési módszere áll, ott ugyanis egészen másképp gondolkodnak a gyereknevelésről, mint itthon. De vajon mi a titkuk?
Miért olyan boldogok a tibeti gyerekek? – Bölcsességek, gyereknevelési módszerek egy tibeti édesapától

Egy tibeti édesapa története

Tsewang Thinley Namgyal politikai menekültként indult el Tibetből. 15 éve él Magyarországon, Budapesten van egy saját tibeti étkezdéje és teázója. Két fia már itt született magyar feleségétől. A gyerekek 5 és 9 évesek, édesapjuk igyekszik abban a szellemben nevelni őket, ahogy ő is nevelkedett.

tibeti apa kisfiával

Fotó: Tsewang Thinley Namgyal

”Korábban elismert operaénekes voltam, de nem maradhattam Tibetben. Több országban is jártam, de Magyarország volt az első olyan hely, ahonnan nem küldtek tovább. Így hát maradtam. Először egy menekülttáborban laktam, és sokféle munkát vállaltam.”

Mint mondja, édesapja szakács volt, tőle tanult meg főzni. Szülei egy kis faluban éltek, nem tudtak se írni, se olvasni, és nagyon szegényen éltek. Mégis boldogok voltak. 

tibeti apa gyerekeivelFotó: Tsewang Thinley Namgyal

Namgyal szerint a tibeti gyereknevelés egyik legfontosabb kulcsa, hogy szeretettel forduljanak a gyerekek felé.
 

Tibeti gyereknevelés

A tibetiek 4 fontos szakaszt különítenek el a gyerekek fejlődésében

1. szakasz: 0-5 éves korukig tart. A szülők ilyenkor nem tiltanak és nem büntetnek, a cél az, hogy mindent megismerjen a gyermek.

2. szakasz: 5-10 éves korig tart. A gyerekek ebben az életkorban különféle feladatokat kapnak a szüleiktől, segítenek a ház körüli munkákban, például vizet hoznak, tűzifát gyűjtenek.

tibeti gyerekekthetrekhimalayas képe a Pixabay-en

3. szakasz: 10-15 éves korig tart. Ilyenkor már egyenlő félként kezelik a gyereket, szinte felnőttként, tehát tanácsot kérnek tőle vagy beavatják őket a felnőttek dolgaiba. Ebben az időszakban válnak igazán önállóvá a gyerekek.

4. szakasz: életük végéig tart. Ilyenkor már tisztelettel fordulnak a gyerek felé.

”Ez a tisztelet kölcsönös, a szülő is tiszteli a gyermeket, de a gyerek is a szüleit. Tibetben például elfogadhatatlan, hogy egy gyerek együtt sörözzön vagy cigarettázzon a szüleivel, vagy hogy egyáltalán ilyet kipróbáljon ennyire fiatalon.”


Namgyal, a tibeti édesapa további bölcsességei

tibeti apa meditál

Fotó: Tsewang Thinley Namgyal

  • Tibetben mindig az anya mellett van a gyerek. Olyan ott nincs, mint Magyarországon, hogy az anya elmegy szórakozni és addig a nagyszülők vigyáznak a gyerekre. Az anyák egész nap hordozzák a babájukat, és amíg az apuka dolgozik, addig csak az anyával vannak a gyerekek.
  • Tibetben az anya főz, most, takarít, gyereket nevel, de nem dolgozik.
  • Tibetben ha egyszer esküvő van, akkor onnantól együtt kell élni és békességre, szeretetre kell törekedni. Ott az emberek kitartanak a másik mellett.
  • Első a gyerek. A legfontosabb, hogy egészséges legyen, és akkor már boldogság van. 
  • "Mi annak is nagyon tudunk örülni, hogy süt a nap, vagy éppen esik az eső, hogy van mit ennünk, vagy hogy tető van a fejünk felett."

tibeti kislányokdawnfu képe a Pixabay-en

  • Szeretettel nevelik a gyerekeket. A bántalmazás minden formája elítélendő. Nincs verés, pofon, de egy hangos szó sem.
  • "Ha valami nem sikerül, akkor majd sikerül legközelebb. Ha valamit nem tudunk, akkor majd megtanuljuk. Ha valami elromlott, majd megjavítjuk. Semmi sem számít, csak az, hogy szeressük egymást és boldogok legyünk."
  • A gyerekek együtt játszanak a falvakban. A családok esténként együtt alszanak, mindenki a földön, egymás mellett. A legnagyobb gyerek van a legszélén, utána a kisebbek, a legkisebb mellett pedig az anya és az apa fekszik. Ez az összebújás is szorosabbá fűzi a köteléket.

 

Sorozatunk eddigi részei:

Indexkép: Peter Colgan képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja