SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogy kell egy gyereket jól megbüntetni?

Gáspár Katalin [cikkei] - 2020-10-20
A texasi gyerekgyilkosság, ahol Daniel és Ashley a mindössze 8 éves lányukat addig ugráltatták - étel és ital nélkül - a 43 fokos hőségben a kerti trambulinon, hogy a kislány meghalt, nagy port kavart nem csak az USA-ban, hanem Európa más lapjai is foglalkoztak az esettel. Szabad-e egy gyereket megbüntetni és ha igen, akkor mi a maximális mérték?
Hogy kell egy gyereket jól megbüntetni?

A 2020 augusztus 29-i halálesetet a CNN adta közre  (hivatkozva az odesszai rendőrség oldalára) A 44 éves Daniel Schwarzot és a 34 éves Ashley Schwarzot letartóztatták 8 éves gyámleányuk megölésének vádjával, fejenként 500 000 dolláros (kb. 155,7 millió forintos) óvadékot szabtak ki rájuk. A kislányt nem engedték le a trambulinról a nyári hőségben. Büntetésből addig kellett ugrálnia, míg a felnőttek meg nem bocsátottak neki. A gyerek gyakorlatilag hőgutát kapott és szomjan halt a hőségben.

A kegyetlen büntetés, amit ennek a 8 éves kislánynak az esete hozott felszínre, az egész világon a szülők és a szakemberek figyelmét arra irányította, hogy foglalkozzanak a gyerekekre kirótt büntetéssel.

A gyermekjogok 19. cikke mondja ki a védelmet az erőszak minden formájától: Az államnak biztosítania kell a védelmet és azt, hogy senkinek nem szabad megütnie, vagy más módon bántania egy gyereket. A felnőtteknek óvnia kell a gyerekeket mindenféle erőszaktól, bántalmazástól vagy elhanyagolástól. A gyerekeket senki, még saját szüleik sem üthetik meg, vagy bánthatják.

A pszichológusok ezzel szemben még mindig azt tapasztalják - Magyarország pedig sajnos nagyon a lista végén kullog fejlettségben - hogy a szülők még mindig úgy gondolják, hogy nekik joguk van a gyereket megbüntetni, akár veréssel vagy más testi bántalmazással is. Pedig ez bűncselekmény, ami nem csak a szülőre és a gyerekre, hanem minden érző emberre tartozik.

A pszichológia kétféle büntetési módot különböztet meg:

1. A „pozitív büntetés” A gyerek kap valami új, rosszat: verést, olyan dolgot, amit nem szeret csinálni, de most meg kell (kényszerből), vagy ráförmednek.

2.  A „negatív büntetés” az, amikor büntetésből elveszek tőle valami jót. A civakodóktól elveszik a civódás tárgyát, vagy elveszik a szabadságukat szobafogság formájában, eltiltják őket valamilyen kedves tevékenységtől, mint a számítógép, vagy a telefonozás.

Ebből úgy tűnik, hogy a negatív büntetés valamivel emberibb, és elfogadhatóbb. Mégis, ha mélyebbre megyünk, ez majdnem ugyanolyan kontraproduktív, mint a másik, még akkor is, ha nincs benne szó verésről.

Sokan attól tartanak, hogy ha a gyerek nevelésében semmilyen büntetés nem szerepel, akkor a gyerek a fene nagy liberalizmus hatására, holmi fékezhetetlen gonosztevővé válik, aki nem ismeri a saját és a közösség határait és szabályait. Pedig a valóság, hogy aki tiltva nevel, az hazudni tanít. (Erről szól EZ A KORÁBBI CIKKÜNK >> )  

Az együttműködő nevelés (Amit 7 pontban foglaltunk össze ebben a cikkben >>) gyakorlatilag az egyetlen emberi alternatíva, amely hosszú távon őszinteségre is nevel, és megoldást ad a különféle nevelési helyzetekre. Minden más csupán elodázza, későbbre tolja, vagy felnagyítja a problémát.

Most akkor ne büntessünk?

Ne. És de. A gyerek morális érzéke lassan kifejlődik, és megtanulja az élet szabályait. Életkorának megfelelően kérjünk tőle mindig őszinteséget és egyezzünk meg abban, hogy mi az az elégtétel, ami az általa elkövetett ártást, csínyt, vagy bajt kiváltja. Egyezzünk meg benne, hogy az a dolog feledteti az ügyet, és tartassuk be következetesen. Egy 3 éves még nem hazudik, ha azt mondja, hogy hazafele egy sárga csillámló láma leharapta a sapkáját a fejéről és elrepült vele, mert az ő képzeletében ez a valóság. Ő még picike, és ennyit tud.

A sapka és a mese egy univerzumba kerültek – a nem kézzel fogható dolgok univerzumába. A kicsit nem szabad elővenni a hazugság miatt, de megkérhetjük, hogy máskor vigyázzon a sapkájára, hiszen arra szüksége van. A maga szintjén erre képes is, de nekünk, a felnőttnek kell megoldanunk, hogy a sapka mondjuk megfelelően legyen rögzítve a kabát akasztójához, hogy ne tudjon eltűnni. Mindig a gyerek életkorának és képességeinek megfelelően kell megbeszélni vele a dolgokat. Egy 7 évestől a csillámláma mese már nem elfogadható, és ő már igenis ismerje fel a saját sapkáját. Ha ez nem megy, akkor gyakoroljuk odahaza, hogy biztos legyen a dolgában, és az elveszett sapka helyébe ajánljon fel valamit, amit mindenki reálisnak tart. (Például rendet tesz a cipők közt, összepárosítja őket, vagy szétválogatja a mosnivalót, stb..)

Ha mi vétünk valamit a gyerek ellen, akkor mi is tegyünk hasonlóképp. Mondjuk meg, hogy azt ígértem ugyan, hogy ma elviszlek a játszótérre, de nem sikerült, mert sok munkám lett. Elfogadható, hogy helyette a szokásos egy helyett mondjuk 3 esti mesét mesélek? Ezek a cserék általában igen jól működnek és könnyebben feledtetik az apró gondokat.

Vannak azonban olyan helyzetek, amikor mindenki azt érzi, hogy a cselekedet súlya akkora, hogy nem lehet ilyen könnyedén átsiklani felette. A bántalmazás, a közösségi elnyomás eseteiben az emberek többsége jóval vérszomjasabbá válik. Mind a lelki, mind a testi bántalmazás esetében hajlunk arra, hogy jóóóóóól visszaadjuk a galádnak azt, amit elkövetett.

Az iskolapszichológusok azonban itt is óvatosságra intenek és inkább a szakemberek bevonását javasolják az önkezűség helyett, ami egyébként is bűncselekmény. A fogat fogért, szemet szemért elv csak újabb és újabb agressziót szül, és a gyerekek általában csak reagálnak valamilyen őket érő helyzetre. Felnőttként mindenképp legyünk türelmesebbek!

Képforrás: Gerd Altmann képe a Pixabay -en.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja