SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Mihez kezdjünk a testvérféltékenységgel?

Zaka Dóra [cikkei] - 2020-09-30
A testvéri kapcsolat a legfontosabb emberi kapcsolatok közé tartozik. A családunk az, ahol megtanuljuk, mik is a világban való működés alapvető elvárásai, mégis, vannak olyan részei ennek, amit szüleinkkel nem gyakorolhatunk.

A testvérünk segít, hogy megtanuljuk az együttműködést és a versengést egyaránt. Együtt játszunk, utánozzuk egymást, tanulunk egymástól, a legnagyobb békés együttlétből óriási harcba csapunk át, hogy aztán ismét kibéküljünk. A küzdelemben pedig gyakori, hogy a szüleink kegyeiért harcolunk. Kinek ne lenne ismerős a "de nem is én voltam, hanem ő" típusú testvérveszekedés?

Van egy idézet, méghozzá a kortárs regényíró, Cecilia Ahern tollából, amely nagyon jól leírja, hogy mi is a testvériség: Erre valók a testvérek. Hogy szekálják egymást, hogy megnehezítsék egymás életét. A gyerekek ebben nőnek fel, és ettől edződnek meg. Ez adja az alapot a felnőtt élethez.”

Bárhogy is nézzük, az első gyermeknek a kistestvér születése trónfosztással jár. Addig ő volt az „egy szem gyerek”, „a család szeme fénye”, most pedig itt van ez a pici, síró lény, aki még ráadásul be is pisil és mindenki odavan érte. Ez érthetetlen.

A kistestvér születésének időszakában gyakran látjuk, hogy gyermekünk olyan viselkedéseket hoz vissza, amit már korábban elhagyott – például ismét bepisil. Fontos, hogy nagyobb gyermekünk ilyen reakcióit megértéssel fogadjuk, hiszen azok – bizonyos határokon belül – természetesek. Vannak dolgok, amelyek segíthetnek abban, hogy a család könnyebben átvészelje ezt az időszakot.

Sokat számít például az, ha már a várandósság időszakában be van avatva az eseményekbe és fel van készítve arra, hogy mikor mi fog következni. Meg lehet neki mutatni az ultrahang képeket, elmesélni, hogy milyen volt, amikor ő volt anya pocakjában és jó előre elkezdeni mondani azt is, hogy lesz majd néhány olyan nap, amikor anya kórházban lesz, ami után pedig a picivel együtt fog hazajönni. Ha a gyermeknek ezzel kapcsolatos kérdései vannak, igyekezzünk a korának megfelelő lehető legjobb választ megadni és türelmesen kezelni. A kérdései jelzik, hogy foglalkoztatja a téma, belül dolgozik rajta.

Amikor már megérkezett az új jövevény, adjunk lehetőséget a nagytesónak, hogy megélhesse saját hasznosságát és fontosságát. Biztosan van a pici ellátásnak olyan része, amiben segíteni tud, például odaadhatja a cumisüveget vagy elviheti a pelenkát a szemetesbe. Ezek apróságoknak tűnnek, de mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy nagyobb gyermekünk könnyebben elfogadja a család bővülését. Vannak mesék is, amelyek ezt a témát taglalják (pl. A tesó-ügy), ezek olvasása is jó apropó lehet arra, hogy a gyermek feltegye kérdéseit és foglalkozzon a témával.

Nagyon fontos, hogy ne zárjuk ki őt a kicsivel töltött időből, sőt, próbáljuk minél inkább megtartani azokat a rituálékat, amelyek korábban voltak. Ha minden este apa segít a fürdésben és anya olvassa a mesét, törekedjünk arra, hogy ezt a pici születése után is tartani tudjuk. A nagyobb gyermek hálás lesz ezekért a biztos pontokért a napban, hiszen ne feledjük, nem csak a szülők élete változik meg, ha bővül a család, hanem az összes többi családtagé is.

betöltés...
betöltés...
Zaka Dóra

Zaka Dóra
tanácsadó szakpszichológus, képzésben lévő pár- és családterapeuta, OH-kártya instruktor, képzésben lévő sémakonzultáns-jelölt

Elérhetőségeim:
Honlap: https://www.relation-ship.hu/
Facebook: Relation-Ship Pszichológiai Tanácsadó Központ
Instagram: Relation-Ship Pszichológiai Tanácsadó Központ

Email: info@relation-ship.hu és zakadorapszichologus@gmail.com
Telefon: +36 20 970 4522
Rendelési helyszín:
  • 8000 Székesfehérvár, Zrínyi utca 29. B épület
  • illetve online

LEGOLVASOTTABB

20 fontos dolog, amit meg kell tanítani a gyereknek 2 éves kora előtt

A kisgyermekkor intenzív fejlődési szakasz, ahol a járás és beszéd mellett az önállóság alapjai is lerakódnak. Szülőként kulcsfontosságú, hogy támogassuk a kicsiket ebben az időszakban. Melyek azok a képességek, amelyeket igazán érdemes megtanulniuk kiskorukban, és hogyan segíthetjük elő fejlődésüket hatékonyan?

D-vitamin-hiány: nem mindig a kevés napfény áll mögötte

Április 7-én, az Egészség Világnapján a Világegészségügyi Szervezet idei üzenete is arra hívja fel a figyelmet, hogy egészségünkkel kapcsolatban érdemes bizonyítékokra és megbízható információkra támaszkodni. Ez különösen aktuális a D-vitamin kapcsán, amelyről sok szó esik, mégis sok a félreértés körülötte. Magyarországon a tél végére a lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányossá válhat egy, a Semmelweis Egyetem kutatócsoportja által végzett országos, reprezentatív felmérés szerint, ezért tavasszal különösen fontos kérdés, hogy kinek elég az általános pótlás, és kinél érdemes laborvizsgálattal is ellenőrizni a tényleges szintet.

Szülők kontra orvosok . egyre durvább a harc az oltások körül

Az, ami korábban legfeljebb csendes nézetkülönbség volt egy rendelőben, ma egyre gyakrabban nyílt konfliktussá válik. Hangosabb, feszültebb, és egyre több esetben jogi következményekkel jár. A kérdés már túlmutat azon, hogy ki mit gondol az oltásokról, mert egyre inkább az válik tétjévé, hogy működőképes marad-e az a rendszer, amelyben ezekről a döntésekről egyáltalán beszélni lehet.

ADHD-s gyereked van? Erre a 7 dologra figyelj oda

Ha te is nevelsz olyan gyereket, akinek a figyelme ezerfelé cikázik, aki nehezen ül meg a fenekén, vagy aki látszólag ok nélkül robban fel, akkor ezek a mondatok neked is sokat fognak jelenteni.

Mit és hogyan kérdezzünk gyermekünktől edzés után?

Két sportoló (vízilabdázó) gyermek anyukájaként sok mindent átéltem már. Sokszor kerültem abba a helyzetbe, hogy egy edzés, vagy meccs után megkérdeztem a gyermekeimet, hogy "milyen volt?" és csak egy rövid "jó volt" választ kaptam. Közben pedig éreztem, hogy ennél sokkal több van bennük. Élmények, örömök, nehézségek - csak valahogy mégsem jönnek ki.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja