SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kilenc ötletes módszer, hogy élvezetes legyen a gyereknek a házimunka

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-02-21
Ne büntetéssel vagy kényszerítéssel, inkább kreatívan érd el, hogy a gyerek boldogan vegye ki a részét a házimunkából!
Kilenc ötletes módszer, hogy élvezetes legyen a gyereknek a házimunka
  1. Dolgozzatok együtt! Legyen a takarítás csapatmunka! Tegyétek be a kedvenc zenéjét, énekeljetek, táncoljatok, és közben töröljétek a port. Ezzel a módszerrel a munkának is hamarabb a végére értek, sőt, mutatni is tudod neki, hogyan kell a feladatot elvégezni.
  2. Vegyétek videóra! Játsszátok el, hogy most éppen egy YouTube videót készítetek a takarításról, vagy egy seprűreklámot hoztok össze – bármit, amit a gyerek ismer és szeret nézni. Filmezd le valóban a gyereket a telefonoddal, és közben kommentáld, pont, ahogy az általuk olyan nagyra beszült youtuberek szokták.


    kép: laterjay / Pixabay.com
     
  3. Zsákbamacska: Ha több gyerek van, húzzák ki kalapból, hogy aznap kinek mi lesz a feladata. Akár jégkrémes pálcikákat is lehet használni a sorsoláshoz. Így egy kis izgalom csempészhető az egyébként nem mindig változatos feladatok közé.
  4. Szerepjáték: Ha a konyhában segédkeznek a gyerekek, egyikük legyen a szakács, másikuk a kukta. Jó, ha ilyenkor a szakács valóban eldöntheti, mi legyen a vacsora, és ehhez milyen alapanyagok illetve munkafolyamatok szükségesek. A mosógép ki és bepakolását végezhetitek robot módjára.
  5. Zene: A zene és a tánc nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is élvezetesebbé teszi a házimunkával töltött időt. Legyen szó főzésről, teregetésről vagy mosogatásról, énekelve és táncolva sokkal gyorsabban halad a munka – különösen, ha többen vagytok.
  6. Egyre nehezebb kihívások: A gyerekek gyakran azért unják a házimunkát, mert semmi újat nem találnak benne. Ha azt látod, hogy a gyermek bizonyos feladatokat már könnyen elvégez, nyugodtan bízd meg nehezebb munkával. Ha már ügyesen szórja a magokat a kertben, akkor ő is áshatja fel a földet, vagy ha a felügyeleteddel kitisztította a hörcsög ketrecét, a következő lépés az, hogy próbálja meg egyedül. Az egyre nehezebb kihívások legyőzése bármilyen jutalmazásnál erősebb motivációt jelent.
  7. Változatosság: Hagyd, hogy néha megtervezze és elkészítse a vacsorát, de csak azzal a feltétellel, hogy egy hónap alatt nem főzheti kétszer ugyanazt, vagy kérd meg a testvéreket, hogy egymás szobáját tegyék rendbe. A lényeg, hogy ne lustuljanak bele a rutinba, hanem mindig találjanak új felfedeznivalót munka közben.
  8. Érezze, hogy fontos! Tudatosítsd a gyermekben, hogy a segítsége nélkülözhetetlen a háztartás szempontjából, és ismételd el rendszeresen, milyen nagyra értékeled a munkáját. Érezze, hogy minden alkalommal, amikor segít, valami jelentős dolgot visz véghez.
  9. Autonómia: Ne irányítsd minden mozdulatát, inkább adj neki önállóságot. Ahelyett, hogy utasítanád, hogy etesse meg a kutyát, fogalmazz inkább így: „Már öt óra, Buksi lassan megéhezik.” Így a gyerek is nagyobb örömmel végzi el a feladatot, mivel úgy érzi, szabad akaratából teszi meg.

Hogyan segít az asztal letakarítása az óvodás gyermekünk fejlesztésében? Miért jó, ha már kisgyermekkorban megismerkedik a csemeténk a házimunkával? Olvasd el! >> Házimunka három évesen? Mégis mire jó?

Kép: Sarah J / Pexel.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja