SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 fejlesztő játékötlet, hogy később könnyebben menjen az írás-olvasás tanulása

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-12
Nem kell, sőt, nem is ajánlott a gyereket órákra feladatlapok elé ültetni, néhány hétköznapi tevékenység azonban elképesztő fejlesztő hatást gyakorol rá, és általuk az iskolakezdés is könnyebben fog menni.

Az alábbiakban bemutatunk 8 olyan játékos fejlesztő tevékenységet, amelyekhez semmilyen különleges eszköz nem szükséges, és garantáltan élvezetet fognak okozni minden résztvevő számára.
 

Fejlesztő játékok az írás-olvasás tanulásának megkönnyítéséhez


1. Gyurmázás

Mit fejleszt? Finommotorika

Első osztályban gyakran okoz gondot, hogy a gyermek nem képes a betűket a szűk vonalak között tartani, mert a finommotorikája egyszerűen még nem elég fejlett hozzá.

Már önmagában a gyurmázás is nagyban segíti a finommozgás fejlődését, azonban minderre még rá is segíthetünk úgy, ha sárgaborsót, lencsét, babot adunk a gyermeknek, hogy azokat helyezze bele a gyurmába, így készítsen például levest, sütit.

(Olvasd el ezt is: Több, mint egy egyszerű játék: így fejleszti gyermekedet a gyurmázás)


2. Szólánc

Mit fejleszt? Hangok felismerése

A helyesírás egyik alapvető feltétele, hogy a gyerek pontosan észlelje, milyen hangot hall. Ez nem is annyira egyszerű feladat, mint elsőre tűnik.

A hangok felismerését kiválóan fejleszti a szólánc játék, amikor az előző szó utolsó betűjével kezdődő szót kell mondania a játékosnak. A feladatot nehezíthetjük úgy, hogy nem a hangok, hanem a szótagok követik egymást.


3. Memóriajáték

Mit fejleszt? Koncentráció

Az iskolában elengedhetetlenül fontos, hogy a gyerek legalább rövid időre képes legyen odafigyelni az órára. Gyakran okoz problémát, hogy már a feladat értelmezésével is gondok adódnak, mást és máshogy végez, mint ahogyan az elő volt írva.

A klasszikus memóriajáték észrevétlenül fejleszti a koncentrációs készséget és a megfigyelőképességet. Hasonló előnyei vannak a „keresd a különbséget” típusú játékoknak is, amikor két hasonló kép apró eltéréseit kell megtalálni.


4. Zörejek, hangok felismerése

Mit fejleszt? Hallás és beszéd összefüggései

A hallást és a koncentrációt egyaránt fejleszti az a játék, amikor egy lezárt dobozt megrázunk, és a gyereknek ki kell találnia, milyen tárgyat rejtettünk el benne. A játék másik változata szerint a gyerek szemét bekötjük, vagy háttal állítjuk, és ki kell találnia, milyen tárgyat ejtünk le a földre.


5. Hideg-meleg játék

Mit fejleszt? Térbeli tájékozódás

Elrejtünk egy tárgyat a szobában, amit a gyerek keresni kezd. Amikor a búvóhelyétől távol keresi, azt mondjuk, hideg, majd ahogy közeledik hozzá, egyre „melegszik”: először langyos lesz, majd meleg, amikor pedig már majdnem megtalálta, azt kiabáljuk: FORRÓ!
Ha megtalálta, szerepet cserélünk.


6. Irányított beszélgetés

Mit fejleszt? Kommunikáció, szókincsbővítés

Léteznek nagyon kommunikatív, egész nap csicsergő óvodások, és olyanok is, akikből harapófogóval kell kihúzni néhány szót. Nagyon fontos lenne, hogy őket is szóra tudjuk bírni.

Teremtsünk minél gyakrabban olyan helyzetet, hogy a gyereket beszéltessük. Beszélgessünk vele egy-egy meghatározott témáról, például állatokról, évszakokról, az óvodás társairól – bármiről, ami eszünkbe jut. Nem kell aggódni, ha eleinte nehézkesebben megy, később bele fog jönni.

Ha több gyerekünk van, különösen fontos, hogy mindegyikükre jusson egy kis idő kettesben. Gyakori, hogy a bőbeszédűbb testvér ilyen téren „elnyomja” a másikat, nem engedi szóhoz jutni, a szülőknek pedig ez fel sem tűnik, vagy ha mégis, nehezen tudják kezelni a helyzetet. Kettesben történő beszélgetéskor ez a helyzet nem fog fennállni.

(Olvasd el ezt is: A szülő-gyerek beszélgetés hiányának szomorú következményei)


7. Verstanulás, mondókázás

Mit fejleszt? Memória, hangok felismerése, ritmusérzék, szókincsbővítés

A mondókázás a képességek rendkívül széles spektrumát fejleszti. A verstanulás során észrevétlenül fejlődik a memória, a gyerek ráérez a rímek összecsengésére és a mondókák ütemes ritmusára.

(Olvasd el ezt is: Ilyen bámulatos módon fejlesztik a gyerekeket a mondókák, ritmusok és a zene)


8. Találós kérdések

Mit fejleszt? Elvont gondolkodás

Az iskolában már szükség lesz arra, hogy a gyerek elvontan is tudjon gondolkozni: hogy mást ne említsünk, a betűk és számok megtanulásához is elengedhetetlen, hogy el tudjon a konkrét jelentéstől vonatkoztatni.

A találós kérdések megfejtése a megszokottól eltérő gondolkodásmódot kíván. Remek agytorna a gyerekeknek, sokat lehet nevetni közben, és utazás alatti unaloműzésre is kiváló.

(Olvasd el ezt is: 25 aranyos találós kérdés gyerekeknek, ami fejleszti a logikai gondolkodást és a szókincset)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: BrickRedBard / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja