SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A génekbe ivódik a gyermekkori bántalmazás emléke

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-06
A Harvard Egyetem kutatói úgy találták: azok a férfiak, akik gyermekkorukban bántalmazás áldozatai voltak, a trauma nyomait később is a spermiumukban hordozzák - írja az Independent.

Könnyen lehet, hogy a bántalmazás nem „csupán” lelki nyomokat hagy az áldozatban, hanem szó szerint a génjeibe ivódik – állítják harvardi tudósok, miután egy viszonylag kisszámú mintát megvizsgálva úgy találták: azok a férfiak, akik gyermekkorukban ilyesfajta traumát szenvedtek el, mindennek nyomait örökre a spermiumukban hordozzák.

A vizsgálatba 34 férfit vontak be, akik közül 22-en éltek át gyermekként valamilyen bántalmazást. A metilációnak nevezett kémiai folyamatot vizsgálták a spermiumminták DNS-ében, és eközben jelentős eltéréseket tapasztaltak a korábbi áldozatok és a többiek között. Ez az eredmény arra enged következtetni, hogy a trauma nem csupán az elszenvedőnek okoz hosszan tartó pszichológiai károkat, hanem szó szerint tovább is öröklődik a következő generációra.

„Azt eddig is tudtuk, hogy azok, akik fiatalon bántalmazás áldozatai voltak, gyakran vannak negatív hatással a családjukra, hiszen az elszenvedett trauma okvetlenül befolyásolja a későbbi viselkedésüket is. Gyakran válnak depresszióssá, szenvednek poszt-traumás stressz szindrómától vagy egyéb mentális problémáktól, amely értelemszerűen kihat a gyermekeikre és arra, hogy milyen szülő válik belőlük. Mi most egy újabb lehetséges következményt találtunk” – fogalmazott az Independentnek az egyik harvardi kutató, Dr. Andrea Roberts.

A metiláció a DNS kémiai módosulását jelenti, amelyek során a gén bizonyos tulajdonságai elhalványulnak, mások előtérbe kerülhetnek. Noha a téma kutatása egyelőre még gyerekcipőben jár, a tudósok azt feltételezik, hogy a folyamatot befolyásolhatják az életben szerzett tapasztalatok és az embert körülvevő környezet is. Sokan szeretnek úgy fogalmazni, hogy a metiláció során „molekuláris hegek” égnek bele a génekbe, Dr. Robertd óvatosabban fogalmaz: szerinte ez a folyamat még mindig nagyrészt homályos előttünk. Egérkísérletek ugyanakkor arra engednek következtetni, hogy a metiláció eredményeképpen akár egészségügyi problémák is átörökíthetőek az utódokra.

Mivel a téma kutatása még csak most kezdődött, és a minta is kicsi volt, bármiféle biztos eredmény elérése érdekében még további vizsgálatok szükségesek. A petesejthez való jutás nehézsége miatt nőkön egyelőre nem tervezik elvégezni a megfigyelést.

Kép: Free-Photos / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja