SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kistestvér-kérdés: ezt gondold át, mielőtt bővülne a család

Családinet [cikkei] - 2018-09-11
Családbővülés - de mégis mikor?

A több gyermeket tervező párok nagy részénél felvetődik a kérdés: mikor érkezzen a kistestvér?

Általános érvényű válasz nem létezik, hiszen ahány pár, annyi élethelyzet. Vannak azonban szempontok, amelyek befolyással lehetnek a döntésükre. Vajon melyek számítanak leginkább a következő gyermek vállalásakor?

Amikor egy pár családbővítésen kezd gondolkodni, számos kérdés merülhet fel a döntés meghozatala során, melyek hatással lehetnek a kistestvér érkezési idejére is. Ekkorra már megéltek egy várandóságot és túl vannak a változásokon, melyeket az első gyermek születése hozott magával. Tapasztaltabban állnak a családbővítés előtt, sokan azonban mégis dilemmákkal szembesülhetnek.
 

Formálódó család

Noha a szülők már jártasak egy kisgyermek ellátásában és nevelésében, a családbővítés kapcsán azonban felmerülhetnek kétségek. Az egyik fő kérdés ilyenkor a testvérek között kialakuló kapcsolat szokott lenni. Hogyan jönnek majd ki egymással a gyermekek? A kisebb vagy épp nagyobb korkülönbség milyen hatással lesz a kapcsolatukra? Bár mindkettőnek megvan a maga előnye, a korkülönbség önmagában nem határozza meg a testvérek viszonyát. Az viszont tagadhatatlan, hogy egy csöppség érkezése tengernyi változást hoz a család kialakult hétköznapjaiba. Ami azonban ilyenkor leginkább számít, az a nagytestvér felkészítése a kisbaba érkezésére, és a szeretetteljes, támogató családi közeg fenntartása.
 

Szervezés a négyzeten

A mindennapi élet megszervezése a legtöbb esetben egy gyerkőccel sem könnyű – hát még többel! A testvérek eltérő ritmusának, szokásainak és tevékenységeinek egymással, illetve a szülők életvitelével való összehangolása kihívást, ezzel együtt sokszor feszültségforrást jelenthet a párnak. Ez azonban nem szabad, hogy félelmet váltson ki a családbővítésen gondolkodókból, hiszen a legtöbb logisztikai nehézség egy kis szervezéssel, rugalmassággal és rutinnal könnyebben áthidalható.
 

A meghittség megőrzése

Egy pár kapcsolata az első várandóság, a gyermek megszületése, valamint a kisbabával hármasban töltött mindennapok során, természetes módon átalakul. A közös élmény a legtöbb esetben még közelebb hozza egymáshoz őket. Az intimitás megőrzéséért azonban a leggyakrabban tenni kell, ez viszont szintén bizonytalanságot kelthet a szülőkben. Mi lesz, ha a gyermekek mellett már nem lesz elég idő egymásra? Ha nehéz lesz fenntartani az egyensúlyt a munka, a gyermekek és a házasélet között? Tervezéssel, tudatos- és hatékony időbeosztással, valamint a rokonok és barátok segítségének igénybevételével a randevúkról, a közös időtöltésről sem kell lemondani.
 

Felkészülés az újabb fogantatásra

Gyermekvállalás kapcsán meghatározó tényező az édesanya életkora, egészségi állapota és az első terhesség tapasztalatai. Előfordulhat, hogy egy pár korábban fogantatási nehézségekkel küzdött, vagy az anyának nehéz fizikai megterheléssel kellett megbirkóznia a várandóság és a szülés alatt. Ezek az emlékek szorongást kelthetnek egy második gyermek vállalásakor. Bár előfordulhat, hogy a nehézségek vagy komplikációk a második várandóságnál is megjelennek, nem szabad hagyni, hogy a félelem felülkerekedjen a pozitív hozzáálláson. Kételyek, kérdések esetén tanácsos mindenképpen szakorvoshoz, nőgyógyászhoz fordulni, aki útmutatással tud szolgálni a biztonságos és örömteli második babaváráshoz.
 

Ragaszkodj hozzá! tippek:

  • Próbáljátok kerülni a stresszt, ne görcsöljetek rá a félelmeitekre! Megfelelő szervezéssel és logisztikával minden probléma áthidalható.

  • Bátran kérjetek támogatást! A nagyszülők és közeli barátaitok biztosan tudnak számotokra hasznos tanácsokkal szolgálni.

  • Vonjátok be a nagytestvért! Beszélgessetek sokat gyermeketekkel, hogy ő is megfelelő módon készülhessen fel a kisbaba érkezésére, és elfogadással, szeretettel várja a legújabb családtagot.

Már a kistestvér tervezésekor érdemes felkeresni nőgyógyászotokat egészségügyi, orvosi kérdések esetében. A második terhességre való felkészüléshez további hasznos írások olvashatók a Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés weboldalán.

Forrás: www.independent.ie

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!

A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja