SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ez az 5 tulajdonság rád is jellemző lehet, ha túl kritikus szülők mellett nőttél fel

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-03-19
Ha valakit gyerekkorában folyton kritizálnak, az az egész életére hatással lehet. Az ilyen emberek általában önbizalomhiányosak, maximalisták, nehezen fogadják a dicséretet, ugyanakkor vágynak a külső megerősítésre. Szoronganak és félnek a konfrontálódástól.
Ez az 5 tulajdonság rád is jellemző lehet, ha túl kritikus szülők mellett nőttél fel


Így hathat az életünkre, ha folyton kritizáltak gyerekként

Ha felismerted, hogy rád is jellemzőek ezek a tulajdonságok, akkor már ezzel is egy hatalmas lépést tettél előre, a megoldás felé.
 

1. Külső megerősítés kell mindenhez

A kritikus szülők keveset vagy egyáltalán nem dicsérik a gyereküket, ha valami jót csinál, akkor az természetes számukra. Ezért is van az, hogy felnőttként az ilyen ember folyamatosan arra vágyik, hogy mások megerősítsék, hogy ügyes, hogy sikeres, hogy jól teljesített, stb. Teljesen ki vannak éhezve egy-egy pozitív megerősítésre, dicséretre. 

A gyerekkori dicséret megvonása azzal is járhat, hogy az illető úgy érzi, nem is érdemli meg, hogy megdicsérjék. Szokatlan számára az őszinte bók, nem tud mit kezdeni vele, a gyerekkori emlékei miatt ugyanis állandó bizonytalanságot érez, amikor valaki értékeli őt.
 

2. Problémák az önértékeléssel

"Hosszú évekbe telt, mire mertem hinni magamban. És ebben a párom nagy segítségemre volt. Kezdetben még neki se mertem elhinni, hogy érek valamit, hogy képes vagyok dolgokat elérni, hogy nekem is sikerülhet. Úgy éreztem, hogy ő túl jó hozzám képest, hogy nem is vagyok méltó a szeretetére. Ma már tudom, hogy ez is amiatt volt, hogy a szüleim állandóan kritizáltak" - meséli Kitti a Családinetnek, aki bátran vállalta, hogy beszél az érzéseiről. 

Az önértékeléssel való küzdelem egyébként az élet minden területét érintheti, beleértve az emberi kapcsolatokat és a munkát is.
 

3. Maximalizmus

"Mivel gyerekkorban rengeteg kritikát kaptam, felnőttként próbálok mindent tökéletesen csinálni, nehogy kritikát kapjak. De nemcsak a munkámban vagyok igényes, bármiről van szó, nem szeretem, ha hiba csúszik a gépezetbe. Néha tudom, hogy ez már beteges, például amikor a kislányom minden ceruzáját órákig hegyezem hogy tűéles legyen, vagy hogy a könyvek nálunk a polcon ABC sorrendben vannak, de egyszerűen ilyen vagyok" - mondja Kitti. 

A maximalizmus azért is jellemző az ilyen emberekre, mert túl magas elvárásokat támasztanak magukkal szemben, hiszen a szüleik is így tettek velük gyerekkorukban. Folyamatosan hajtanak, de hiába: soha nincsenek megelégedve magukkal.
 

4. Önbizalomhiány

"Sokszor vagyok bizonytalan, még a legegyszerűbb döntéseket se tudom meghozni, hosszasan dilemmázok" - meséi Kitti, akit egész gyerekkorában kritizáltak a szülei. 

Ő és a hozzá hasonló emberek emiatt önbizalomhiánnyal küzdhetnek az életben, folyamatosan félnek attól, hogy rossz döntést hoznak, és ez kihat a mindennapjaikra.
 

5. Szorongás

Szakértők szerint, ha valakit sokat kritizálnak gyerekkorában, akkor felnőttként szorongóvá válhat, képes lehet a leghétköznapibb helyzetek miatt is feszengeni. 

"Folyton a szüleim nyomása alatt voltam, mindig próbáltam megfelelni az elvárásaiknak, de úgy éreztem, hogy sosem tudok, sosem lesz olyan, hogy elégedettek lennének. A mai napig, még felnőttként is érzem ezt, hogy nekik vagy miattuk is szeretnék bizonyítani. Persze állhatok a fejem tetejére is, akkor sem leszek nekik soha elég jó" - mondja Kitti. 

Tudatossággal és megfelelő segítséggel azonban leküzdhetőek ezek az érzések, és van lehetőség a kiegyensúlyozott, boldog életre félelmek, korlátok, szorongások nélkül.

Ha felismerted, hogy rád is jellemzőek ezek a tulajdonságok, akkor már egy hatalmas lépést tettél előre. Nem az számít, hogy mit kaptunk gyerekként, hanem az, hogy mit kezdünk azzal a csomaggal, ami nekünk jutott. Sosem késő változtatni az életünkön!

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja