SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az anya bosszúságai a gyerek energiáiból is ellophatnak - hogy lehetséges ez?

Családinet [cikkei] - 2020-07-30
Mintha az anyaság nem volna már önmagában is eléggé stresszes, a tudósok most arra a következtetésre jutottak, hogy ez a stressz "fertőző", és az anyáról átterjedhet a gyerekre is.
Az anya bosszúságai a gyerek energiáiból is ellophatnak - hogy lehetséges ez?

A Kaliforniai Egyetem tudósai egy kutatás során azt tapasztalták, hogy a stressz az anyáról átterjedhet a gyerekre is a hangszín, érintés vagy szagok révén. Kimutatták, hogy a stresszhelyzetben lévő anyák pulzusa magasabb, és a kisbabák perceken belül átveszik a negatív érzéseket. Bebizonyították, hogy a 12 hónapos körüli gyerekek képesek érezni, ha az anya stresszes, és ők maguk is izgatottak lesznek.

A kutatók szerint, mivel amíg nem tanul meg beszélni, a csecsemő nem tudja jól kifejezni magát, hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, hogy az őt gondozó felnőttek által tapasztalt stressz mekkora hatással is van rá.

A kisbaba nem tudja elmondani nekünk, ha érzi rajtunk, hogy stresszesek vagyunk, vagy megkérdezni tőlünk, mi a baj, de a kutatások azt mutatták, hogy ahogy a karunkba vesszük, azonnal átveszi az érzelmi állapotunkat, és a saját testében is tapasztalni kezdi ezeket a negatív érzelmeket.

A Kaliforniai Egyetemen végzett kutatás során 69 anyát kértek fel, hogy egy éves körüli gyerekeikkel jelentkezzenek a laboratóriumban. A gyerekeket egy speciálisan berendezett játszó szobába vitték, az anyák pedig részt vettek egy 5 perces beszélgetésben, amelynek végén néhány kérdésre kellett válaszolniuk.

A beszélgetés során egyes anyák bátorítást kaptak, míg másokat rosszalló pillantások és elutasítóan karba tett kezek vettek körül. Egy harmadik csoport pedig üres szobában folytatta a beszélgetést.

Az anyák ezután újra találkozhattak a gyerekeikkel, a kutatók pedig megmérték a babák pulzusát. Azok a nők, akik negatív visszajelzést tapasztaltak a beszélgetés során, nagyobb stresszt éreztek, és ezt a gyerekeik is érezték: az anyjuk karjában néhány percig jóval nagyobb pulzust mértek náluk, ami az anya szorongását tükrözte vissza.


Mi a stressz átadásának mechanizmusa?

Úgy gondolják, hogy az anyák a hangszín változásával, érintéssel, vagy szagokkal adják át a stresszt a gyerekeiknek. A tanulmány vezető szerzője, Sara Waters kijelentette: „A szülő-gyerek kapcsolat révén kapjuk meg az első leckénket a mindennapi stressz és a negatív érzelmek kifejezésére és kezelésére vonatkozóan. Kutatásaink azt mutatják, hogy a kicsik „elkapják” és tárolják anyjuk stresszes tapasztalatait.”

Úgy gondolják, hogy a csecsemők reagálhatnak az anya hangjában, érintésében vagy arckifejezéseiben bekövetkező változásokra. Még az izzadtság szaga is hatással lehet rájuk. Az ilyen kutatások rávilágíthatnak arra, hogy a gyermekeket hogyan befolyásolja a szülők egészségi állapota.

A kutatók elmondták: „A közegészségügyi intézmények által leggyakrabban feltett kérdés az, hogy tükröződik az egyén és a családok esetében a stressz és a környezet hatása. Ezzel a tanulmánnyal, ha csak szerény mértékben is, de kimutattuk a stressz átadásának lehetséges mechanizmusait a szülőről a gyerekre”.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: filantropikum.com
Kép: pyrozhenka / shutterstock

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja