SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Fülápolás - a strandon

Családinet [cikkei] - 2008-06-18
A nyári kánikulában igazán jól esik egy hűsítő csobbanás! Másra se vártunk egész télen, csak hogy végre napon és vízparton lehessünk... A kikapcsolódás mellett persze vigyázzunk magunkra is, hisz a strandolás, de leginkább a fürdőzés ártalmas hatásaira gondolunk legkevésbé, amikor alámerülve az élővíz szépségében gyönyörködünk...

A vízben tartózkodás alatt szinte elkerülhetetlen, hogy tetőtől-talpig vizesek ne legyünk… és bizony gyakori az is, hogy a fülünkbe víz kerül, mert valaki mindig akkor ugrik egy hatalmasat, amikor épp nem számítunk rá... Így aztán, ha ezt követően nem vagyunk kellően körültekintőek, még hosszú napokig emlékezni fogunk erre az incidensre.
Ezekre a váratlan esetekre is akad javaslat, a Budai Allergiaközpont fül-orr-gégész szakorvosa, Dr. Benedek Pálma néhány megszívlelendő jó tanáccsal látja el az olvasókat a nyári vakációra.

A víz felitatása a fülből

Vigyázzon, hogy víz, vagy tengerparton homok, ill. egyéb szennyeződés ne juthasson a hallójáratába fürdés közben! Ha mégsem sikerül elkerülni, mielőbb távolítsuk el a fülből, mert komoly gondot okozhatnak.
A víz felitatása a fül külső részéből történhet fültisztító pálcával, de a bemenet tisztítására elegendő egy vékony, összecsavart törölköző megnedvesített sarka is. Néhány csavaró, tekerő mozdulat segítségével tökéletesen kitisztítjuk a fülbemenetét.

A fül tisztítása

A fülápolással kapcsolatban kering néhány téveszme a köztudatban. Az egyik ilyen, a fülváladék, avagy közismertebb nevén - a fülzsír szerepéhez kötődik.
A hallójárat külső részén termelődő váladék a bőrvédelem szempontjából fontos, és élettani jelentősége van. Itt nem csak az a kérdés merülhet fel, hogy eltávolítsuk-e vagy sem, hanem az is, hogy ha igen, ezt hogyan tegyük.
A fülzsír jelenléte minden ember fülében természetes, és minél többet törölgetjük, annál több termelődik. Elegendő, ha a fültisztításnál a törölközőt vetjük be, a már említett módon, mert ezzel nem toljuk be a fülzsírt, hanem óvatosan eltávolítjuk.
Néhány esetben előfordulhat, hogy a túlzott termelődés eldugaszolja a hallójáratot és halláscsökkenést okoz. Ha nem megoldható, hogy egyénileg eltávolítsuk, orvoshoz kell fordulni, aki megfelelő fecskendővel öblíti át a külső hallójáratot.
A másik dolog, amire fontos a figyelmet felhívni, az a fültisztítók kérdése, mert legelőször a vattás végű pálcika jut eszünkbe, ha a fültisztítás kerül szóba. De ez mindössze a bemenet kitörléséhez jó, és az a fajtája a legalkalmasabb, amelyet nem lehet 1 cm-nél mélyebben a fülbe dugni, ezzel a fül (illetve dobhártya) felsértését el lehet kerülni. Ráadásul, a mélybe egyébként sem célszerű benyomni, mert a fülzsírt maga előtt tolja a mélybe és megnehezíti a kitisztítását. Nem beszélve arról, hogy a pálcikáról a vatta a fülben "ragadhat", amit esetenként csak műtéti úton lehet eltávolítani.

Külső hallójárat-gyulladás

A fültisztítás során létrejövő esetleges sérülés is hallójárati fájdalmat okozhat. Amit viszketéssel, fájdalommal, nedvedzéssel járó kellemetlen érzés követ. A nyári időszakban, strandszezonban igen gyakori a külső hallójárat-gyulladás. Előidézésében a hallójáratba került és ott pangó víznek van alapvető szerepe, amely a hallójárat bőrét fellazítja, és a kórokozók számára átjárhatóvá teszi.


Gyulladáscsökkentő alkalmazása néhány napon belül segít a gondon. A kezelés alatt a fület tartsuk teljesen szárazon és az előírt gyógyszereken kívül mást ne alkalmazzunk! Mielőtt a fülcseppeket a fülbe csepegtetnénk, ajánlatos a cseppeket tartalmazó üvegcsét a kezünkben felmelegíteni, és így elkerülhetjük, hogy a cseppek szédülést okozzanak.
Általában a gyógyítást követő harmadik napon már sokkal jobban érezzük magunkat és 10 nap elteltével teljesen rendben kell, hogy legyünk. Néha a külsőfül-gyulladás kezelése komoly probléma lehet. Ha 10 nap után nem érezzük rendben magunkat, ismét fel kell keresni a kezelőorvosunkat.

Kerülje el a fülgyulladást az uszodában is!

Aki gyakran jár uszodába, bizonyára nem lepődik meg azon, ha a klórról is ejtünk néhány szót. A klór amellett, hogy a víz fertőtlenítésére használják, rendelkezik olyan mellékhatással is, melynek kellemetlenségeivel a vízben tartózkodás után találkozhatunk.
Huzamosabb idő elteltével, a klór hatására a vízben a fül érzékenyebb bőrrétege felázik, begyullad és megduzzad. Védekező ereje csökken, így a behatoló baktériumok előtt szabaddá válik az út.
Lehetőség szerint feje maradjon a víz felszíne fölött, így a fülébe jóval kevesebb víz kerülhet. Hasznos lehet még az úszósapka, s egy vékonyan bekrémezett vatta a fülbe helyezve.

Középfül-gyulladás - nyáron is

A középfül-gyulladással leginkább tavasszal és télen találkozhatunk, egy komolyabb megfázást követően, de számottevő az előfordulásának valószínűsége nyáron is.
A gyulladás antibiotikumokkal gyógyítható, de legalább ilyen fontosak a kiegészítő kezelések: orrcseppek, láz- és fájdalomcsillapítók, helyi melegítés. Ha megfázott, tartsa nyitva száját orrfújás közben, de az is megfelelő, ha egyszerre csak az egyik orrlyukat fújja ki, majd a másikat.

Kozmetikumok és a fülgyulladás

Valóban kiválthatnak kellemetlen tüneteket, ha a fülbe kerülnek. Valakinél a szappan vagy akár a sampon is viszketést, fokozott váladékozást eredményez, vagy ekcémát vált ki, ha a hallójáratba kerül fürdés közben.
Ügyeljünk rá, hogy a tisztálkodás közben használt kozmetikumok ne kerüljenek a fülünkbe. Ha mégis így alakul, a törlésnél nem árt az óvatosság!

web: www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja